Torek, 26. 1. 2010, 8.22
9 let, 2 meseca
Schaffer bo ocenjeval šele po sezoni

Slovenska smučarska logika se je v moški reprezentanci v zadnjih letih postavila na glavo. Medtem ko bi med slalomskimi specialisti zaman iskali aktivnega smučarja z vsaj eno uvrstitvijo na stopničke v svetovnem pokalu, pa ekipa za hitri disciplini navdušuje z izjemnimi rezultati. Že v minulih treh sezonah je za pravo smukaško revolucijo (po)skrbel Andrej Jerman, ob katerega pa se je kmalu zbrala tudi močna ekipa. ''Zadnji rezultati so res vredni vsega spoštovanja. A ne pozabimo, severnoameriški del ni bil dober, poleg tega pa je sezona še dolga. Marsikaj se lahko še zgodi,'' zametke smukaške evforije po Jermanovi zmagi v Bormiu in drugem mestu Šporna v Kitzbühlu umirja odgovorni trener za hitri disciplini Burkhard Schaffer, ki se le redko postavlja v ospredje, zato pa se dokaj redno ter spretno izogiba novinarskim konferencam. Čeprav je predvsem Jerman navduševal že pred prihodom avstrijskega strokovnjaka, pa mnogi prav novincu v Planinškovi ekipi pripisujejo velik del zaslug za slovenski razcvet v smuku in superveleslalomu. ''Vprašajte tekmovalce. Oni nastopajo, trenerji pač ne,'' se zaslug brani Avstrijec in ob tem priznava, da se koncept treningov po vrnitvi iz Severne Amerike v Evropo, ko je prišlo do preskoka, ni pretirano spreminjal.
Podobno mero zadržanosti Schaffer kaže tudi pri pogovoru o pričakovanjih na olimpijskih igrah v Vancouvru oziroma Whistlerju. ''To je vselej nehvaležna tema. Gre za svojevrstno loterijo, v kateri so možno vsi scenariji. Prepričan sem, da bo ekipa storila vse za dober rezultat. Zavedati se je treba, da je že deseto mesto vrhunska uvrstitev. Konkurenca je namreč strahovita. Menim, da je med najboljšimi tridesetimi kar 20 takšnih, ki se lahko pohvalijo z zmago v smuku ali superveleslalomu,'' meni Schaffer, ki v nasprotju s svojim predhodnikom Dejanom Poljanškom ni bil deležen kolektivne nezaupnice tekmovalcev.
Šporn: Zadržati formo
Z izjemo Aleša Gorze, ki z novim trenerjem ni našel skupnega jezika, so v slovenskem taboru več kot zadovoljni s pristopom novega obraza v reprezentanci. Tudi Andrej Šporn, smukaško odkritje sezone 2009/10, je po drugem mestu v Kitzbühlu pohvalil dobro vzdušje in kakovostno delo. '''Burki' je nedvomno zaslužen za to, da smo postali močna ekipa, ki je v smučarskem svetu deležna spoštovanja,'' pravi Šporn, ki si je po uspehu kariere dal duška, kaj kmalu pa bo zavihal rokave pred olimpijskimi igrami in preostalimi tekmami svetovnega pokala. ''Če sem pred tedni trdil, da je moj cilj vsaj 15. mesto, sem po Kitzbühlu letvico prestavil na deseto mesto. Vendarle še nisem Didier Cuche, da bi lahko na vsaki tekmi pričakoval stopničke. Vsekakor pa sem pred nadaljevanjem sezone še nekoliko bolj samozavesten. To čutim predvsem na uradnih treningih, saj lahko že na prvem napadam. Tudi zato me ne skrbi nepoznavanje olimpijske proge v Whistlerju. Zadržati moram ta občutek in to formo. Zavedam pa se tudi svojih pomanjkljivosti. Ena od teh je preskromna stabilnost, kar nekaj rezerv pa vidim v veleslalomskem napredku,'' pravi Šporn, ki naj bi na ZOI 2010 nastopil v kar štirih disciplinah. Izpustil bo le slalom, torej disciplino, v kateri je v svetovnem pokalu najprej opozoril nase.
Jerman: Ko si dober …
Z ugibanjem o tem, kakšna bo proga za smuk na bližajočih se zimskih olimpijskih igrah, si las ne beli niti Andrej Jerman, ki se je po nekoliko slabši minuli sezoni znova vrnil na veliki oder. ''Dolgo sem čakal, a vseskozi verjel,'' pravi ''Jerry'', ki je z novim trenerjem pilil predvsem drsalne dele, hkrati pa znova ujel tudi napadalni instinkt, ki je ob prirojenem občutku za valove na progi zmagovita formula. ''Ko si dober, je pravzaprav vseeno, kakšna je proga,'' trdi 31-letni Tržičan, ki pa vendarle slovi predvsem kot specialist za najbolj zahtevne terene. To je nazadnje dokazal v Bormiu, ki je bil po mnenju večine zahtevnejši od Streifa. ''Čeprav rezultat na kitzbühleskem smuku ni bil najboljši, pa vendarle verjamem, da ohranjam pravo formo. Če je ne bi, potem me ne bi videli tako visoko v superveleslalomu. Ocenjujem, da je bil to moj najboljši super-g v karieri. Če mi jo ne bi zagodla smola, bi stal na stopničkah, morda celo na najvišji.''
Križaj: Sezona nad pričakovanji
Z dosedanjim delom sezone pa je zadovoljen tudi Andrej Križaj, ki sicer ni izpolnil norme OKS za nastop na olimpijskih igrah, a je izvršni odbor zavestno zamižal na eno oko in ga vendarle uvrstil na seznam kanadskih potnikov. ''To je nagrada za dobro delo. Priznam, da je bil to tudi moj cilj, a morda malce nerealen. Sem pa vsekakor zadovoljen z dosežki te zime,'' pravi 23-letni Tržičan, ki se je v tej sezoni štirikrat prebil med dobitnike točk.
Velik del zaslug je pripisal trenerju Schafferju, ob tem pa dodaja: ''Vesel sem tudi izjemnih rezultatov Jermana in Šporna. Na treningih sem jima velikokrat konkurenčen, kar me navdaja z optimizmom. Predvsem pa moram ostati miren in slediti postopnem napredku. Velika želja je lahko škodljiva, zato moram ostati na realnih tleh in si nabirati izkušnje.''
Perko: Občutek se vrača
''Ob odličnih rezultatih Jermana in Šporna, mi je prav smešno govoriti o točki, ki sem jo osvojil v Kitzbühlu,'' pa je ob vrnitvi iz Meke alpskega smučanja dejal Rok Perko, ki za razliko od zgoraj omenjene trojice ni pretirano zadovoljen s točkovnim ulovom sezone. ''Na začetku sezone sem bil v solidni formi, a sem pred novim letom žal izgubil prave občutke. V zadnjem obdobju se znova na trenutke vračajo. Tudi v Kitzbühlu sem bil na prvi tekmi vse do zadnjega dela konkurenčen, a je nato popustila koncentracija,'' pravi nekdanji mladinski svetovni prvak, ki v smukaški razvrstitvi krepko zaostaja za 25. mestom, tako da ga po ZOI bržčas čaka le še ena smukaška preizkušnja. A ta bo znaj nekaj posebnega, saj velja za pravega specialista za Kvitfjell. Na Norveškem je namreč zabeležil kar tri od skupno petih najboljši uvrstitev v svetovnem pokalu. Med njimi tudi lansko dvanajsto mesto, ki mu je prineslo olimpijsko vozovnico.