Torek, 8. 10. 2024, 16.27
2 meseca, 2 tedna
Predstavitev tekmovalcev in panog pod okriljem Smučarske zveze Slovenije
Na ljubljanskem gradu želja in poziv: Naj sneži #video
Več kot sto športnic, športnikov, trenerjev in vodij panog, ki sodijo pod okrilje Smučarske zveze Slovenije, je v srednjeveškem ambientu ljubljanskega gradu na predstavitvi, katere rdeča nit je bila želja "Naj sneži", predstavilo svoje cilje pred bližajočo se sezono. Kot prvi jo bodo čez slabe tri tedne otvorili alpski smučarji z veleslalomom v Söldnu.
Čeprav zunaj še ne diši po zimi, so pri SZS poskrbeli, da je torkov dan prinesel nekaj zimskega priokusa. Predstavili so se slovenski športniki, trenerji in vodje panog, v katerih se bodo kmalu začele nove sezone svetovnega pokala.
Za uvod bodo na delu alpski smučarji in smučarke, ki bodo v novo tekmovalno obdobje na najvišji ravni krenili na tradicionalnem prizorišču, na ledeniku Rettenbach v Söldnu, kjer jih čaka veleslalom.
"Približno vem, koliko vrat sem presmučal na treningu, podrobne statistike pa ne vodim. Moja ekipa je nekoliko drugačna, nekaj stvari smo letos spremenili, a vse poteka dobro, ujeli smo se dobro, kar je najpomembnejše. Šteje vsaka tekma svetovnega pokala, poleg tega gledam na skupni veleslalomski seštevek in seveda tudi na svetovno prvenstvo," je na novinarski konferenci dejal Žan Kranjec, ki deluje pod vodstvom novega trenerja Mihe Verdnika.
Nad Žanom Kranjcem bedi Miha Verdnik.
Na predstavitvi so manjkali člani ekipe za hitri disciplini, ki so sredi priprav. Na ljubljanskem gradu ni bilo tudi najboljše smukačice Ilke Štuhec in Andreje Slokar, ki bo v novi sezoni čim večkrat skušala najti idealno linijo med količki.
Medtem ko so alpski smučarji že izkusili sneg na južni polobli, opravili glavni del priprav na snegu ter jih pred prvo tekmo svetovnega pokala konec meseca v Söldnu čaka zgolj še piljenje forme na smučišču Val Senales, pa denimo biatlonci po koncu pretekle zime še niso trenirali na snegu. Odhod na snežne priprave jih šele čaka, sezono bodo začeli konec novembra v Kontiolahtiju.
Jakov Fak So pa za biatlonci poletne preizkušnje na rolkah. V biatlonu so največja pričakovanja na plečih veterana Jakova Faka in Anamarije Lampič, ki se v biatlonu vse bolj prebija proti vrhu.
"Zdravje? Otroške bolezni sem prebolel," je v smehu dejal najbolj izkušen slovenski biatlonec. "Veselim se zime. Dokler ne zazebe, ni pravih občutkov. Nikoli ne manjka motivacije. Zima, ki prihaja, zna biti zelo dobra in jo nestrpno pričakujem."
V deskanju na snegu v alpskih disciplinah še ni rekel zadnje besede Žan Košir, ki si želi, da bi bila Ljubljana že bela.
Žan Košir na predstavitvi reprezentanc (vir videa: STA):
Za tekmovalci v smučarskih skokih je sezona na plastičnih podlagah, kmalu pa sledi tudi preskok na prave zimske razmere. "Smuči sem našel pred dobrim mesecem, torej mi jih zdaj ni treba več iskati. Če bi lahko izbiral med lovorikami, bi najraje izbral novoletno turnejo, da jo osvojim. Zelo sem zadovoljen s trenutnim nivojem, zato se lahko zelo veselim zime," je povedal Timi Zajc, ki bo v novo sezono skočil z novimi smučmi, skakal bo s Slatnarjevimi kot tudi Ema Klinec.
Nika Prevc na predstavitvi reprezentanc (vir videa: STA):
Na teh je veliki kristalni globus v zadnji sezoni osvojila Nika Prevc. "Ugotovila sem, da napadati in skakati za rezultat ne gre. Če bom uživala pozimi, kot sem, pa bom izpolnila tudi kakšnega izmed zadanih ciljev," pravi najstnica, ki bo branila kristalni globus. Skakalci bodo sezono odprli 22. novembra v Lillehammerju.
Nika Prevc bo v sezono vstopila kot aktualna zmagovalka zadnjega svetovnega pokala.
Še pozneje bodo v novo sezono vstopili smučarski tekači in tekačice ter nordijski kombinatorci, vsi konec novembra v Ruki.
Prvo domače tekmovanje v začetku januarja v Kranjski Gori
V prihajajoči zimi bodo v ospredju tudi domače tekme svetovnega pokala v Planici, Kranjski Gori, na Ljubnem, Pokljuki, Rogli in Krvavcu. Slovenija bo tudi prizorišče svetovnega prvenstva v parabiatlonu na Pokljuki in tekme svetovnega pokala v paraalpskem smučanju v Kranjski Gori.
Rdeča nit predstavitve je bila v znamenju prošenj za čim več snega oziroma z veliko željo "naj sneži".
Rdeča nit predstavitve je bila v znamenju prošenj za čim več snega oziroma z veliko željo "naj sneži". Predstavitve se je udeležilo približno sto športnic, športnikov, trenerjev, vodij panog in predstavnikov smučarske zveze, ki vsi v en glas pravijo, da so pripravljeni na zimo.
Smučarska zveza pred začetkom zime v dobri kondiciji
SZS tekmovalno zimo 2024/25 pričakuje v dobri kondiciji. Krovna nacionalna organizacija je že nekaj let v finančnem oziroma poslovnem delu stabilna. To kažejo tudi podatki, ki so jih predstavili na nocojšnji redni letni skupščini zveze, ki je potekala v prostorih Ljubljanskega gradu.
"V poslovnem delu smo uspeli ohraniti finančno stabilnost in nadaljevati s pozitivnim trendom poslovanja. Na prihodkovnem delu smo uspeli povečati število partnerjev in njihove vrednosti, pomemben del povečanja pa predstavlja tudi uspešen poslovni rezultat nordijskega svetovnega prvenstva v Planici. S povečanimi prihodki se je dodatno sofinanciralo programe vseh panog znotraj SZS, s čimer se omogoča tudi namenska sredstva za klube," je razmere v poročilu orisal predsednik "najtrofejnejše športne organizacije v Sloveniji" Enzo Smrekar.
"Letos se je pokazal kar precejšen primanjkljaj pri alpskih disciplinah, ki pa ga bo zveza kot taka uspela absorbirati in omogočiti panogi, da bo sanacija bolj zmerna in da bo skozi triletno obdobje kot panoga prišla nazaj na zeleno vejo."
Ob tekmovalno uspešni pretekli zimi je predsednik zveze še zlasti zadovoljen, da je na letošnjem kongresu mednarodne federacije Fis na Islandiji ohranil mesto člana v izvršilnem odboru Fise. Prav tako je slovenska zveza uspešno kandidirala za svetovno prvenstvo v smučarskih poletih, ki bo leta 2028 v Planici.
"Trenutno ustvarjamo več prihodkov kot odhodkov. Vedno je kakšen izziv z določenimi panogami. Letos se je pokazal kar precejšen primanjkljaj pri alpskih disciplinah, ki pa ga bo zveza kot taka uspela absorbirati in omogočiti panogi, da bo sanacija bolj zmerna in da bo skozi triletno obdobje kot panoga prišla nazaj na zeleno vejo," je za STA stanje pred začetkom skupščine pojasnil direktor smučarske zveze Uroš Zupan.
Dolg panoge za alpsko smučanje znaša 887.000 evrov, več kot tretjino naj bi ga odplačali
Skupni dolg panoge za alpsko smučanje znaša 887.000 evrov. A je že v novem poslovnem načrtu za sezono 2024/25 predvideno poplačilo 323.000 evrov dolga, ob proračunu panoge, ki je ocenjen na 3,82 milijona evrov.
Celotna zveza je v letu 2023 razpolagala s proračunom v višini več kot 12,9 milijona evrov, izhaja iz bilanc, proračun zveze za sezono 2024/25 pa predvideva približno 12,7 milijonov evrov prihodkov in 12,3 milijona odhodkov s pozitivnim izidom v višini 419.855 evrov.
Tekme svetovnega pokala v Sloveniji v sezoni 2024/25
4. in 5. januar 2025 – Kranjska Gora, alpsko smučanje (Ž)
25. januar 2025 – Rogla, deskanje na snegu (M in Ž)
14.–16. februar 2025 – Ljubno ob Savinji, smučarski skoki (Ž)
1. in 2. marec 2025 – Kranjska Gora, alpsko smučanje (M)
6.–8. marec 2025 – Krvavec, telemark (M in Ž)
13.–16. marec 2025 – Pokljuka, biatlon (M in Ž)
27.–30. marec 2925 – Planica, smučarski poleti (M)
2025 – Kranjska Gora, paraalpsko smučanje (M in Ž)
Svetovno prvenstvo v parabiatlonu, Pokljuka 2025
4.–9. februar 2025