Sreda, 26. 11. 2014, 13.22
9 let, 2 meseca
Nova pravila igre v taboru Tine Maze

"Moj odnos s Tino je že šest let postavljen na kocko. Iz dneva v dan jo priganjam na smučarskih treningih, pri kondicijski vadbi, na sestankih … Če imaš s to osebo še intimen odnos, je logično, da tako ne gre v nedogled," je ob koncu pretekle sezone, ko se je celo spogledoval s smučarskim umikom, razmišljal Andrea Massi ter pravzaprav prvič glasno in brez dlake na jeziku spregovoril o večplastnem odnosu z najboljšo slovensko alpsko smučarko. Tudi v preteklih tednih je dajal vseskozi vedeti, da komunikaciji z olimpijsko in svetovno prvakinjo posveča nemalo pozornosti. Nazadnje po hladni rezultatski prhi v Söldnu, ko je uvidel, da lahko prav z nekoliko drugačnim pristopom Mazejevi znova omogoči, da zadiha s šampionskimi pljuči in razkaže široko paleto smučarskega znanja.
Meni, da so prilagajanje tekmovalki, opuščanje preživetih konceptov in iskanje nove sinergije odlike velikih trenerjev. "Tudi Tina se spreminja," opazuje Massi ter ob pogledu na dolgoletno skupno sodelovanje (sprva šest sezon z enoletnim premorom v okviru reprezentance, zdaj pa že sedmo zimo na samostojni poti) priznava, da je za barvitost treningov, motivacijo in napadalno zagnanost na tekmah skrbel z raznolikimi prijemi. V najbolj prelomnih letih občasno tudi z iskanjem spora, ki je Črnjanko še bolj podžgal.
"Vsaka metoda ima svoj začetek in konec," se zaveda 47-letni Goričan, sprva resda zgolj strokovnjak za kondicijsko pripravo, zdaj pa ideolog in prava lokomotiva ekipe Team to a Maze. Kot takšen seveda še naprej drži vse niti izjemno uspešne ekipe trdno v svojih rokah, v procesu dela na terenu pa je storil manjši korak nazaj in več pristojnosti namenil trenerju v ekipi Valeriu Ghirardiju.
Korak nazaj
Da v ekipi, ki je pred dobrim tednom in pol v konkurenčne tabore poslala jasno sporočilo z naslovom "še smo tukaj", veljajo spremenjena pravila igre, priznava tudi osrednja protagonistka zgodbe. "Veseli me, da so se določene stvari v ekipi spremenile. Ne skrivam, sama sem želela delati drugače," pravi Mazejeva, ki sicer še vedno popolnoma zaupa programu in usmeritvam glavnega stratega Massija. Ti so večkratno potrditev dobili v odličnih in za slovensko smučanje zgodovinskih rezultatih preteklih sezon. Vseeno se ob tem zelo dobro zaveda tudi pomembnosti tankočutnega vprašanja odnosov v ekipi.
"V vlogi smučarskega trenerja je Andrea vedno zelo trd sogovornik. Večkrat sem to zelo težko sprejela. Zaradi takšnega pristopa se je čutila določena zasičenost . Zdaj je nedvomno lažje. Tu je veliko vlogo odigral Valerio Ghirardi, ki je res prava okrepitev in pomemben član naše ekipe. Spoznala sem, da me pravzaprav iste besede, ki prihajajo iz drugih ust, ne prizadenejo tako, kot če jih izgovori Andrea," razmišlja Mazejeva, ki v trenutkih svoje največje smučarske moči res deluje kot nezlomljivi stroj, a je, kar priznava tudi sama, globoko v sebi vendarle zelo čustvena in občutljiva oseba.
Po zmagi je lažje, a …
Tinina ekipa, kohezijsko močnejša in navdahnjena z blestečo slalomsko predstavo v Leviju, se medtem pospešeno pripravlja na nadaljevanje svetovnega pokala oziroma na tradicionalno severnoameriško turnejo. Po uspešni finski preizkušnji je delovni mir našla v Vailu v ameriški zvezni državi Kolorado, kjer je Mazejeva sprva vadila superveleslalom, veleslalom in slalom, zdaj pa že odšteva dneve do "vikend paketa" tehničnih disciplin v slabih 170 kilometrov oddaljenem Aspnu.
"Po zmagi je sicer vedno lažje delati. A ko nato na naslednji tekmi stojiš na vrhu hriba, je preteklost popolnoma nepomembna. V trenutku, ko se poženeš po progi, dotedanji uspehi nimajo veljave. Vsaka tekma je zgodba zase. Pred vsako tekmo se osredotočam predvsem na tisti dan, na progo, na konkretne zavoje. Misli mi tako že bežijo v Aspen, kjer vem, da me zaradi zahtevnega terena čaka težko delo. A ne le mene," pravi zmagovalka 24 tekem svetovnega pokala, ki se bo po nedeljskem slalomu preselila v Lake Louise in se tudi v konkurenci Američanke Lindsey Vonn prvič v sezoni preizkusila še v hitrih disciplinah.