Četrtek, 22. 3. 2012, 16.15
9 let, 3 mesece
Korolkjevič: Zmanjkalo nam je 70 ur treninga na snegu

Slovenske smučarke tekačice so po upokojitvi Majdičeve doživele precej manj medijske pozornosti, kot so jo bile vajene v preteklih letih. Najboljšim so bile v svetovnem pokalu le sem in tja konkurenčne v šprinterskih preizkušnjah, na daljših pa sta nekaj točk vknjižili samo Barbara Jezeršek in Fabjanova. A sezona ni bila slaba, saj sta Fabjanova in Višnarjeva v šprintih ohranili stik s svetovnim vrhom. Osvojili sta 252 (Fabjanova) in 220 (Višnarjeva) točk in obe končali sezono v najboljši petnajsterici. Fabjanova je bila uvrščena celo med najboljših deset. Ciljev kljub temu nista povsem izpolnili. "Ostali smo na ravni minulega leta. Višnarjeva in Fabjanova sta osvojili nekaj manj točk kot lani, Jezerškova in Alenka Čebašek pa več. Glede tega sezona ni slaba, so pa manjkali uvrstitev na oder za zmagovalke in še štiri ali pet uvrstitev v finale na šprinterskih tekmah. Cilj je bil šest finalov, mi pa smo dosegli dva," je kometiral rezultate svojih varovank trener Vladimir Korolkjevič. Najboljša uvrstitev sezone je peto mesto, ki je bilo doseženo dvakrat. V Toblachu na začetku januarja je podvig uspel Fabjanovi, na zadnjem šprintu sezone v Stockholmu pa Višnarjevi.
Nekatere okoliščine jim niso šle na roko
Sezono si bodo slovenski predstavniki zimskih panog zapomnili tudi po izjemno skromni zimi, kar se tiče snežnih padavin. Naše tekačice zaradi tega dolgo časa niso mogle opravljati snežnih treningov na slovenskih tleh. Tudi nekatere druge okoliščine jim niso šle na roko. "Slovenija je edina država v srednjeevropski regiji, ki ni imela dobrih snežnih razmer. Posledice smo občutili. Zmanjkalo nam je okrog 70 ur snežnega treninga. Količinsko smo sicer delali več, a zaradi pomanjkanja snega je trpela kakovost. Na nas je negativno vplivala tudi sprememba servisne ekipe. Potrebovali smo čas, da smo se ujeli med sabo, imeli pa smo tudi slabše smuči. Ker v tej sezoni ni bilo velikega tekmovanja, smo v program treninga uvajali nekatere spremembe. Z Gajdošem smo delali na stabilizaciji in izboljšanju tehnike, podobno kot v minulih letih tudi Petra Majdič," je pojasnil beloruski strokovnjak, ki ga zdaj čaka sestanek s tekmovalkami in drugimi trenerji. Gre za analizo sezone, Korolkjevič pa si želi dobiti povratno informacijo tudi od kolegov in varovank.
Za skupno zmago po pričakovanju Björgnova in Kowalczykova
Pri vrhu v svetovnem pokalu ni nič novega. Za prvo mesto sta se spet borili le Marit Björgen in Justyna Kowalczyk. Norvežanka je v minulih dveh sezonah izgubila boj s Poljakinjo predvsem zaradi odsotnosti na novoletni turneji Tour de Ski, kjer je bila Kowalczykova nepremagljiva. Tokrat se je norveška šampionka udeležila "toura", na katerem je bila do sredine zadnjega vzpona v igri za zmago, a je bila Kowalczykova spet premočna. Ne glede na poraz ji je drugo mesto prineslo dovolj točk, da je ohranila prednost pred Poljakinjo. Na zaključni turneji na Švedskem je nato gladko odbila njene napade. Za rekorderko po številu posamičnih zmag v svetovnem pokalu je to že tretja skupna zmaga. Pri treh globusih ostaja tudi odlična Poljakinja. "Že pred začetkom sezone se je napovedovalo, da se bosta ti dve tekmovalki borili za skupno zmago. Poznalo se je, da je Björgnova s "Toura" tokrat prinesla veliko točk. Obe tekmici sta bili do konca sezone v odlični formi in prav do konca je bilo zanimivo," je dejal Korolkjevič.
Ni bojazni za prihodnost teka v Sloveniji
Ne glede na zatišje po upokojitvi Majdičeve pa ima slovenski smučarski tek svetlo prihodnost in Korolkjeviču se v naslednjih letih ni treba bati za pomanjkanje dela. Nika Razniger in Lea Einfalt sta na mladinskem svetovnem prvenstvu v Erzurumu v Turčiji osvojili zlato in srebrno medaljo v dvojnem zasledovanju, mlade slovenske tekačice pa so osvojile bronasto medaljo tudi v štafeti. "Zdaj morajo še naprej vztrajati, da bodo še napredovale. Imamo močno ekipo. V prihodnji sezoni bomo skušali sem in tja katero vključiti v ekipo za svetovni pokal. Šli bomo postopoma," je dodal Korolkjevič.