Boštjan Kline alpska kombinacija Štefan Hadalin Miha Hrobat Klemen Kosi Aare 2019

SVETOVNO PRVENSTVO, AARE, alpska kombinacija (m)

Bliskovit slalomski udarec za zgodovinsko kolajno Štefana Hadalina

5

Štefan Hadalin | Štefan Hadalin slavi uspeh kariere. | Foto Reuters

Štefan Hadalin slavi uspeh kariere.

Štefan Hadalin je z drugim mestom v alpski kombinaciji Sloveniji priboril drugo kolajno na 55. svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Aareju. Ugnal ga je Alexis Pinturault.

Ilka Štuhec medalja Aare 2019
Sportal Ilki Štuhec zlato letalo, predsedniku Pahorju umazan avto

Potem ko je po smukaškem delu kombinacije zasedel 30. mesto, je Štefan Hadalin z bliskovitim napadom in najboljšim časom v slalomu poskočil na drugo mesto. Na koncu ga je v pravem obračunu slalomsko usmerjenih smučarjev za 24 stotink sekunde prehitel le Francoz Alexis Pinturault. Na stopničkah se jima je pridružil še Avstrijec Marco Schwarz, ki je prav tako pridobil kar 18 mest. To je bila namreč tekma, v kateri so do izraza prišli predvsem slalomsko podkovani smučarji s hitrostnim predznanjem, medtem ko pa so si smukači v skrajšanem prvem delu priborili preskromno prednost.

Hvala, Miha Hrobat

Skorajda bolj udarno kot med čakanjem na slalomske nastope 29 smučarjev je Hadalinu srce bilo po smukaškem nastopu. Deloma zaradi adrenalina po nekaj nevarnih napakah, bolj pa zaradi trepetanja ob vprašanju, ali bo ostal med najboljšo trideseterico. Na koncu mu je uspelo. Bil je prav 30. Pri tem mu je dodobra "pomagal" Miha Hrobat, s katerim sta se kolajn skupaj veselila na MSP 2015. Kranjčan je namreč ob solidnem smukaškem nastopu storil veliko napako, po kateri je njegov rojak ostal med trideseterico, s čimer je ohranil vrhunsko štartno izhodišče.

Miha Hrobat je v smuku naredil veliko napako. | Foto: Reuters Miha Hrobat je v smuku naredil veliko napako. Foto: Reuters

Slovenski fenomen: sedem smučarjev v štirih državah

Kaj pa preostali Slovenci? Klemen Kosi je bil 24., Miha Hrobat 33., Boštjan Kline pa je odstopil v slalomskem delu. A to še ni vse. Nastopili so še trije, ki imajo v žepu slovenske potne liste. Švicar Niels Hintermann, ki sicer ne govori slovensko, a ima zaradi mame Sonje Hladnik in dedka Damjana Hladnika iz Kranjske Gore slovensko državljanstvo, je bil 23. Ljubljančan v srbskem dresu Marko Vukičević je odstopil. Enako pa velja za koroškega zobozdravnika, ki brani kosovske barve – Albina Tahirija.

Solze močnejše od besed

Odlično izhodišče je Hadalin znal unovčiti, čeprav tudi po slalomskem delu ni bil povsem zadovoljen. Ko pa je postalo jasno, da bo stopil na stopničke ... "Brez besed sem. Res. Brez. Kolajno sta mi prinesla slalomski nastop in smukaška napaka, po kateri sem lahko prišel do štartne številke ena. Vse se je poklopilo," je v prvi izjavi v solzah za TV Slovenija dejal 23-letni Vrhničan, ki je do odličja prišel manj kot 30 ur po tem, ko je drugo zaporedno zlato kolajno v smuku osvojila Ilka Štuhec. Ta je medtem že odpovedala nastop v veleslalomu in se s svojo ekipo prek Zagreba podala domov.

Martin Čater
Sportal "Ko je v kolenu počilo, sem vedel, da je vsega konec"

Štefan Hadalin je bil po smukaškem delu 30., v slalomu pa je skočil na oder za zmagovalce. | Foto: Reuters Štefan Hadalin je bil po smukaškem delu 30., v slalomu pa je skočil na oder za zmagovalce. Foto: Reuters

Še nikoli na stopničkah

Če verjamete ali ne, moška kombinacija je edina disciplina, v kateri slovenski alpski smučar še ni stal na stopničkah za zmagovalce. Ne v svetovnem pokalu in ne na velikem tekmovanju. V nobeni od oblik te izumirajoče discipline. Do danes. Tržičana Andrej Jerman in Bojan Križaj sta bila četrta. Hadalin bi to lahko spremenil že lani na olimpijskih igrah v Pjongčangu, kjer pa ni znal kronati dobrega smukaškega nastopa. Po slalomu, ki se mu ni najbolj posrečil, je končal na osmem mestu. Takrat je vedel, da je imel v nogah še več. Tokrat je priložnost izkoristil.

Prvič med elito

Obenem pa so to tudi prve Hadalinove članske stopničke na najvišji ravni. Da, v domači vitrini ima štiri kolajne z mladinskih svetovnih prvenstev. V svetovnem pokalu pa ni bil še nikoli boljši kot osmi. To je rezultat, pod katerega se je predpretekli mesec podpisal v slalomu v Saalbachu. Mimogrede, v kombinaciji Vrhničan še ni bil boljši kot osemnajsti. A zdaj se mu je ponudila življenjska priložnost, ki jo je znal zgrabiti z obema rokama.Svoje delo je začel v smuku, v katerem je dokazal, da je kljub pomanjkanju treninga hiter, dokončal pa ga je tam, kjer se počuti najbolj domače - med količki. Premoč mu je moral priznati tudi peti slalomist svetovnega pokala Marco Schwarz.

Štefan Hadalin slavi prve članske stopničke na najvišji ravni. | Foto: Reuters Štefan Hadalin slavi prve članske stopničke na najvišji ravni. Foto: Reuters

Čakali 18 let

Prav v nedeljo je minilo 18 let od bronaste kolajne Mitje Kunca na svetovnem prvenstvu v St. Moritzu. Hadalin je bil takrat star pet let, Kunčev trener pa je bil zdajšnji šef moške ekipe za tehnični disciplini Klemen Bergant. To je bila vse do danes zadnja slovenska moška kolajna na svetovnih prvenstvih in celo edina pod samostojno zastavo. Pod jugoslovansko so jih pred tem osvojili Boris Strel, Bojan Križaj in Tomaž Čižman. Res je, morda je Hadalinova kolajna najmanj nadejana, a zato nič manj zaslužena, vsekakor pa najbolj srčna. Po vsej verjetnosti pa je tudi zadnja kombinacijska, saj so tej disciplini šteti meseci. Hadalinova prihodnost pa sta ob tem slalom in veleslalom.