Sreda, 17. 7. 2024, 4.00
5 mesecev, 1 teden
Na današnji dan (17. julij) …
... leta 2022 je Primož Roglič predčasno končal dirko po Franciji. Iz ekipe Jumbo-Visma so takrat sporočili, da Rogliča ne bo na startu 15. etape, ki je minila v izrednih vremenskih razmerah, saj se je živo srebro povzpelo kar do 40 stopinj Celzija. Bolečine zaradi poškodb, ki jih je staknil v padcu v 5. etapi, so bile prehude. Na peti etapi je na tlakovanih odsekih, kjer je zadel ob balo sena, ki se je po spletu nesrečnih okoliščin znašla na krožišču, grdo padel, si izpahnil ramo in sam naravnal nazaj, pri lovljenju glavnine pa si je nabral dve debeli minuti zaostanka.
Vse od takrat je aktualni olimpijski prvak v kronometru vozil v bolečinah, a kljub temu odigral ključno vlogo pri prevzemu rumene majice s pleč Pogačarja v 11. etapi, ki je na ciljnem vzponu na Col du Granon povsem popustil in za Dancem Vingegaardom zaostal kar tri minute. Tudi leto pred tem je Tour zaradi poškodbe sklenil predčasno.
... leta 1994 je Brazilija po streljanju enajstmetrovk v finalu svetovnega prvenstva v ZDA s 3:2 premagala Italijo.
V rednem delu 94.194 gledalcev na stadionu Rose Bowl v Los Angelesu ni videlo zadetkov, zato so odločale enajstmetrovke.
Brazilci so se v Ameriki veselili svojega tretja naslova svetovnih prvakov.
Tako Marcio Santos, kot tudi Franco Baresi sta začela z zgrešenim strelom, vendar nato Brazilci niso več zgrešili.
Pri Italijanih je tragični junak postal Robert Baggio, Brazilci pa so se veselili svojega tretja naslova svetovnih prvakov.
Pri Brazilcih je bil v moštvu tudi nadarjeni takrat 17-letni mladenič Ronaldo, ki pa v finalu ni dobil priložnost, v polnem sijaju pa je nase opozoril osem let pozneje na prvenstvu v Južni Koreji in na Japonskem, ko se je bil prvi strelec prvenstva in ob tem tudi prvak z Brazilijo.
Italijan Baresi je postal prvi nogometaš, ki je zbral celoten komplet medalj.
Zgodilo se je še…
Leta 1999 je Mehika v finalu južnoameriškega pokala (Copa America) z 2:1 premagala Čile. Odločilni gol je padel tri minute pred koncem tekme.
Leta 1993 je Evropska nogometna organizacija (UEFA) na izrednem kongresu v Ženevi medse sprejela Slovenijo.
Leta 2010 je slovenski kolesar Blaž Bogataj zmagal na cestni dirki mladincev v Ankari in tako Sloveniji po šestih letih premora ponovno prinesel medaljo z evropskega prvenstva.
Leta 2018 je slovenska reprezentanca na svetovnem prvenstvu v slalomu na divjih vodah za mladince in mlajše člane v italijanski Ivreji osvojila tri ekipne medalje. Kanuistke do 23 let in mladinke v kajaku so osvojile srebro, mladinci v kanuju pa so bili bronasti. Najprej so se srebrne kolajne veselile mladinke Eva Alina Hočevar, Lea Novak in Sara Belingar v kajaku, popoldne sta Hočevarjeva in Novakova združili moči še z Nino Bizjak, tekmovalke pa so osvojile še eno srebro v konkurenci kanuistk do 23 let. Mladinci Nejc Polenčič, Urh Turnšek in Jaka Bernat so bili tretji v ekipni tekmi kanuistov.
Leta 2019 je slovenska skakalka ob palici Tina Šutej na atletskem mitingu v Jockgrimu v Nemčji preskočila 4,63 m in izboljšala svoj prejšnji slovenski rekord na prostem. Skupno je bila četrta.
Leta 2021 je slovenska smučarska skakalka Urša Bogataj zmagala na uvodni tekmi poletne velike nagrade v Wisli. Za Bogatajevo je bila to prva zmaga na tej ravni v karieri, najboljša je bila že v kvalifikacijah in poskusni seriji.
Leta 2022 je Tim Gajser na VN Češke še desetič v tistem letu v prvenstvu MXGP stal na stopničkah. Bil je tretji.
Leta 2022 je Tina Šutej osvojila četrto mesto v finalu skoka s palico na svetovnem prvenstvu v atletiki v ameriškem Eugenu, preskočila je 4,70 metra.
Rodili so se …
1920 španski športni uradnik in diplomat Juan Antonio Samaranch
1944 nekdanji brazilski nogometaš Carlos Alberto Torres
1960 nekdanji nizozemski nogometaš Jan Wouters
1963 nekdanji finski skakalec Matti Nykänen
1971 nekdanji ameriški košarkar Calbert Cheaney
1972 nekdanji ameriški košarkar Donny Marshall
1972 nekdanji ameriški košarkar Eric Williams
1972 nekdanja ameriška veslačica Melissa "Missy" Schwen
1972 nekdanji nizozemski nogometaš Jaap Stam
1974 nekdanji argentinski nogometaš Claudio Lopez
1974 nekdanji slovenski hokejist Robert Ciglenečki
1975 nekdanji slovenski košarkar Marko Tušek
1975 nekdanji kanadski boksar Troy Amos Ross
1976 nekdanji slovenski vaterpolist Uroš Troppan
1980 nekdanji španski nogometaš Javier Camunas
1981 slovenski kolesar Matej Mugerli
1985 švedski hokejist Loui Eriksson
1990 avstrijski nogometaš Heinz Lindner
1994 švedski nogometaš Victor Lindelöf
1994 francoski nogometaš Benjamin Mendy
1995 norveška alpska smučarka Mina Fürst Holtmann
1996 nemški nogometaš Robin Koch
1997 slovenski nogometaš Kristjan Arh Česen
2001 slovenski hokejist Žan Primožič