Petek, 13. 3. 2015, 10.12
9 let, 1 mesec
Predzadnji evropski prvak Hamburg tik pred zdajci zavrl vrtoglavi padec

Skromnost je lepa čednost, pravijo. Nekoliko te so se morali na zelo hiter in tudi boleč način navzeti v Hamburgu. Čeprav bi sestop od najvišjih načrtov do evropske druge lige, kar pokal EHF roko na srce je, lahko še bistveno bolj pekel, kot je. Zakaj?
Težav za izvoz
Zavrtimo čas slabo leto nazaj. Bilo je poletje 2014 in Hamburg je bil v velikih težavah. Potem ko ga je zapustil veliki mecen Andreas Rudolph, so na površje priplavale vse prej kot rožnate finančne informacije. Prvoligaške licence ni dobil ne pet pred dvanajsto ne ob dvanajsti uri, ampak pet minut po dvanajsti, tako da so morali zaradi HSV celo spremeniti tekmovalni sistem in v bundesligi nastopa neparnih 19 ekip. Ekipi je celo grozil izgon v tretjo ligo.
Tegob še ni bilo konec. V Hamburgu so se razšli s svojo ikono Martinom Schwalbom, ki dvanajst let ni bil le trener, ampak vmes tudi direktor in predsednik. Da bi se potrdil rek o številu hudičevih potomcev, je nekdanji trener doživel še srčni napad.
Hamburgovo leto
Zares nepopisno mizerno poletje je bilo to, potem ko je Hamburg le leto prej doživljal najslavnejše in najzmagoslavnejše trenutke v zgodovini. Sezono 2012/13 je namreč končal kot senzacionalni zmagovalec lige prvakov. V polfinalu je premagal Kiel, v finalu pa Barcelono.
To je bila velika zgodba. Kvalifikant, ki mu je na situ skorajda spodletelo, se je prebil vse do konca. Daleč od tega, da bi bil HSV evropski "nihče", navsezadnje je v letih 2008, 2009 in 2011 že nastopil v polfinalu lige prvakov, a osvajanje kipca poželenja je bilo senzacija.
Še okleščen znaša šest milijonov
Lanska sezona je potekala v znamenju finančnih turbulenc, ki so vrh doživele v prej opisanih poletnih prizorih. Zgodil se je množični igralski eksodus. Primerjajte imena Domagoj Duvnjak, Joan Canellas Reixach, Blaženko Lacković, Žarko Marković, Andreas Nilsson z imeni Kevin Schmidt, Alexander Feld, Alexandru Simicu, Richard Hanisch, Tim Stefan.
Gre za seznama odhodov, praktično vsi igralci iz te rubrike so pristali v top klubih, in prihodov v Hamburg med lansko in letošnjo sezono. Prav nič težko ni ugotoviti, da so bili cilj nakupov manj uveljavljeni, manj kakovostni, predvsem pa cenejši igralci.
Proračun se je bistveno znižal. Z 8,5 milijona na šest milijonov evrov. Da, to pa je številka, ob kateri bi številne, tudi ugledne, evropske ekipe le zavidajoče zažvižgale. Najboljši slovenski ekipi za ves klubski pogon razpolagata s približno četrtino tega zneska. A HSV se je stabiliziral, čeprav so mnogi pričakovali nasprotno, pa kovčkov niso pripravili nekateri izvrstni igralci.
Ekipa, ki lahko marsikoga "skipa"
Danski ostrostrelec Hans Lindberg, hrvaški veteran Davor Dominiković, temperamentni vratar Johannes Bitter, svetovni prvak Kentin Mahe, še en danski reprezentant Henrik Toft Hansen, nemški krili s polno malho izkušenj Torsten Jansen in Stefan Schröder …
To je le nekaj zvenečih imen, ki se še vedno žogajo v gigantskem pristanišču. Hamburg je v lanski sezoni padal skorajda z gravitacijskim pospeškom, a se je mojstrsko ujel na noge kot mačka. Tudi v letošnji sezoni položaj ni idealen. Poslovil se je francoski trener Christian Gaudin, zamenjal ga je pomočnik Jens Häusler. HSV je v bundesligi šele na devetem mestu, v pokalu EHF je doživel spodrsljaj na gostovanju pri Haslumu. Navsezadnje pa so se Velenjčani tri četrtine tekme tudi na gostovanju že odlično upirali nekdanjemu velikanu. Je čas, da ta pade?