Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Lojze Grčman

Petek,
11. 10. 2013,
15.33

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 11. 10. 2013, 15.33

9 let, 2 meseca

Celju PL bronasta kolajna za dejavnost na Facebooku na Balkanu

Lojze Grčman

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Velik indikator organiziranosti kluba je tudi dejavnost na socialnih omrežjih. Zanimivo je, da so v rokometu na tem področju najuspešnejši v balkanski regiji v Makedoniji, v Sloveniji prednjači Celje.

Na Balkanu ima največ oboževalcev Metalurg, in sicer na današnji dan 18.097. Sledi mu njegov tekmec Vardar s 15.346. Po številkah in vzdušju sodeč je rokomet v Makedoniji in Skopju resnično vroč. Nekoliko tudi po slovenski zaslugi, saj za Metalurg uspešno nastopa Renato Vugrinec, ki je imel v lanski sezoni pomoč tudi v Miladinu Kozlini in Davidu Koražiji. Vardar pa je prva tuja postojanka za nekdanjega reprezentanta Matjaža Brumna, ki ima v ekipi prav tako pomembno vlogo. Makedonska prestolnica je edino mesto, ki ima kar tri predstavnike v najelitnejših evropskih klubskih tekmovanjih. Poleg omenjenih še žensko ekipo Vardarja. Na tretje mesto in do bronaste kolajne na lestvici je priplezalo Celje Pivovarna Laško, kjer precej vlagajo v medijsko podobo in stik z navijači ter pokrovitelji, s 13.062 oboževalci. Zagrebški klub s slovito tradicijo ima na uradni strani 6.693 "všečkarjev". Slovenski prvak Gorenje ima 4.316 oboževalcev, prehitel ga je Maribor s 4.883 fani. Elitno deseterico zaključujejo hrvaške Našice z enim oboževalcem manj od številke štiri tisoč. Na Facebooku najbolj aktiven ženski klub v regiji je Krim z 2.575 oboževalci, kar pa ne pomeni nujno idiličnega stanja. Za primerjavo: evropski prvak Györ ima dobrih 15 tisoč všečkov na svoji strani. Od slovenskih imata več kot tisoč všečkov ali prijateljev še Krško in SVIŠ, prek 500 so prišli Krka, Trimo in Slovan, po nekaj sto jih imajo Ormož, Ribnica, Izola ... V nekaterih ekipah so okrepili dejavnost na socialnih omrežjih, kar je pohvalno. Vseeno pa dvesto ali tristo všečkov gotovo ni zavidanja vreden rezultat. Žal je za nekatere Facebook še vedno španska vas. In še pogled proti drugima dvema ekipnima športoma. Košarkarski prvak Krka ima 3.287 oboževalcev, nogometni Maribor pa 46.024.

Ne drži, da je edini generator uspeha na spletu samo uspeh na igrišču. Gotovo so pomembni dejavniki tudi velikost kraja, pripadnost klubu, stopnja zanimanja, predvsem pa način komunikacije z navijači prek dotičnega socialnega omrežja. Ta mora biti redna, pravilno odmerjena, opremljena s fotografijami, videi, ažurirana s podatki ... Predvsem pa je Facebook brezplačna reklama, česar se očitno klubi na Balkanu in v Sloveniji premalo zavedajo. Fotografijo ali kratek video je mogoče napraviti že z malo boljšim telefonom. Sponzorji se gotovo ne bodo pritoževali, če bo nihov logotip na uradnem profilu kluba videvalo vse več ljudi. Za urejanje profila, kot ugotavlja tudi Balkan Handball, niso potrebni veliki denarci, ampak zgolj čas, volja in nekaj domišljije. Očitno je kriza v Sloveniji odnesla tudi to ...

Ne spreglejte