Sreda, 2. 3. 2016, 11.41
4 leta
"Bojim se, da ne bomo dobili državnega prvaka"
Naši anketiranci se večinoma strinjajo, da je množična posoja igralk Krima v Ajdovščino napačna poteza.
Zgodba se je začela zadnjega januarja na Galjevici. Na drugem derbiju sezone je Krim, 21-kratni državni prvak, še drugič remiziral z Zagorjem. Tako je sam sebe pahnil v neugoden položaj, saj so Zasavke zaradi boljše razlike v zadetkih prevzele vodstvo na lestvici, medsebojnih tekem do konca prvenstva pa ne bo več. Če Zagorju ne bi/ne bo spodrsnilo, lahko prvič postane državni prvak.
Krim se je pritožil zaradi ene Slovenke manj v zagorski ekipi, kot velevajo pravila. Pritožbi ni bilo ugodeno, kot poroča Delo, pa jo je zavrnila tudi arbitražna komisija. Vmes so se pri Krimu v bitki za naslov in pravico odločili za potezo, o kateri se v zadnjih dneh pogovarja vse rokometna sfera.
Skoraj pol ekipe v Ajdovščino
Skoraj polovico svoje ekipe, skupaj šest igralk - Sergejo Stefanišin, Tamaro Mavsar, Aljo Koren, Ano Zrimšek, Anejo Beganović in Nino Zulič je posodil Ajdovščini ter ji, kot navaja rokomet.net, odstopil še Bolgarko Lizo Omoregie. Vse z namenom, da bi Ajdovke premagale Zagorje in tako Ljubljančankam spet omogočile pot k naslovu. Kasneje se slovenske igralke lahko vrnejo v Krim, tujka ne.
Pravilnik posojo dovoljuje, a ponavadi je šlo za mlade igralke ali igralke, ki so potrebovali priložnost za razvoj. Vrnitev pa je namenjena rezervni opciji, če bi se v klubu, kamor so odšli, kaj zalomilo. Tako množične migracije igralk sredi sezone in s takšnim ciljem do zdaj še ni bilo.
Neznank nastane še več, ko pogledamo datum predvidene tekme Ajdovščine in Zagorja, 26. marec, ki je tudi pokalni termin. Zato bo prvenstvena tekma gotovo prestavljena, kar pomeni, da bodo krimovke morda morale žrtvovati pokalno tekmovanje oziroma ga ne bodo igrale z vsemi najboljšimi.
Kaj menite o potezi Krima z množičnim posojanjem?
Marko Šibila, profesor na fakulteti za šport in trener Gorenja:
"Zgodba z vrnitvijo na primer Roka Ovnička iz Slovenj Gradca v Velenje ali posojenih igralcev med sezono se mi ne zdi primerljiva. Dogajanje je vsaj nenavadno.
Če klub posodi nekoga, na katerega ne računa in zaradi poškodb ali drugih razlogov, ni nič posebnega.
Gre za običajno prakso. Krimova pa to ni. Stvar drugih je, da o tem odločajo, tudi etike. Takšno ravnanje se lahko vrne kot bumerang. Bojim se, da bo stvar zbežala iz rok.
Pravilnik je očitno v tem smislu dokaj ohlapen, zato bo to zanimivo za organe Rokometne zveze Slovenije. Je sprejemljivo? O tem bi se morali pogovoriti.
Glede legitimnosti je takšna množična posoja vprašljiva zadeva. Kdo bo vodil igralke, kako jih bo vodil, bodo igrale le krimovke, sproža se ogromno vprašanj.
Naslednji korak je, da bodo klubi odpovedovali tekme. Našli bodo še kakšne možnosti za izogibanje, prinesli dokazila zdravnikov in podobno …
Tisoč možnosti je za različne bitke, ki so daleč od želenega zdravega razvoja slovenskega rokometa. Vsi akterji bodo morali razmisliti, kam tovrstno delovanje pelje in zakaj je prišlo do njega … Bojim se, da na koncu ne bomo dobili prvaka.
Upam, da bo prvenstvo vseeno končano. V nasprotnem primeru bi dogajanje vrglo izjemno slaba luč na slovenski rokomet, še posebej ženski."
Boris Čuk, trener mlajših kategorij v Kopru in selektor reprezentance letnika 2000:
"V tem ne vidim nobene pozitivne stvari. To je skrajno neodgovorno do vseh nas, ki se ukvarjamo s športom. Ta poteza ne bo prinesla nič dobrega. Ne gre za stvar aktov. Narejeni so bili v smislu, da pomagajo mlajšim igralkam, da bi se jim pomagalo pri napredku. To so pri moških dokazali na več ravneh. To so pri Krimu izkoristili na neokusen način."
Salvador Kranjčič, trener Krke in pomočnik selektorja ženske reprezentance:
"Krim ima prav, da je izkoristil priložnost. Na Rokometni zvezi Slovenije bi predpise morali urediti že prej. To se dotika tudi drugih klubov. V soboto igramo z Ajdovščino, tekma nam veliko pomeni, borimo se za četrto mesto, a bomo težko prišli do novih točk.
Krim je enemu pomagal, drugim desetim klubom pa ni naredil nič dobrega. Za ženski rokomet to ni v redu. Krim pravi, da ne bo dobil toliko denarja, če ne bo prvak. Mi potencialno prav tako, če ne bomo dosegli zastavljenega cilja. To, kar se dogaja, ni pošteno."
Dušan Vidmar, trener Mlinotesta:
"Brez komentarja."
Jernej Gologranc, trener Zelenih dolin Žalca:
"Kot trener Zelenih dolin se ne poglabljam v te stvari. Če so ambicije Mlinotesta, da se okrepi in si kluba pomagata za naslednje sezone, tu ne vidim nič spornega. Če pa gre posoja le v tej smeri, da se premaga Zagorje, je imel Krim za to dve možnosti, tudi sredi Ljubljane. Tedaj ko je imelo Zagorje bistveno slabšo ekipo. Če bi bilo to rešeno, bi bil Krim že na pragu naslova"