Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Torek,
22. 7. 2008,
11.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 7. 2008, 11.57

8 let, 8 mesecev

Vloga favoritov jim ne diši

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
''Zadovoljni bomo z enim odličjem, čeprav je na seznamu potnikov kar nekaj resnih kandidatov,'' poudarja vodja slovenske olimpijske delegacije Andraž Vehovar.

Slovenska delegacija bo sicer številčno precej skromnejša kot v Atenah in Sydneyju, vseeno pa vodja delegacije Andraž Vehovar meni, da Slovenija tokrat v olimpijsko areno pošilja celo najbolj konkurenčno reprezentanco. "Nabor kandidatov za visoke uvrstitve je širok, vseeno pa športnikov ne bi rad obremenjeval s pričakovanji. Navsezadnje sam vem, kaj je pritisk. Predvsem pa sem občutil, kako trnova je pot do olimpijske kolajne," pravi Vehovar, ki pa je vendarle prikimal tezi, da so uradni cilji tradicionalna in celo povsem legitimna "zahteva" športnih navdušencev. Zato se je vendarle nekoliko poigral s slovenskimi možnostmi in svojevrstno izpeljanko verjetnostnega računa. "V domovino se lahko vrnemo s petimi ali šestimi kolajnami. Jasno, lahko se vrnemo praznih rok … Zato bom dejal, da bom zadovoljen z eno. To bo, vsaj zame, uspeh, " je zatrdil novinec v vlogi vodje slovenske delegacije.

Kauzerja peto mesto na zanima

Vselej nehvaležnih napovedi se izogibajo tudi tisti, ki jim je javnost namenila priponko glavnih favoritov za odličja. Vsi po vrsti se namreč zavedajo bremena, specifičnega ozračja, ki ga prinaša največji športni dogodek, psiholoških okoliščin in kajpak najmočnejših tekmecev. Zato ne čudi, da se najpogostejši odgovor glasi: "Storil bom vse, kar bo v moji moči, nato pa …"

Pri napovedih se je za odklon od povprečja odločil kajakaš na divjih vodah Peter Kauzer. Sproščeni Hrastničan sicer priznava staro načelo, ki uči o pomembnosti sodelovanja, zaveda pa se tudi priložnosti, izziva in zdrave športne tekmovalnosti. "Četrto, peto ali šesto mesto. To so v najmočnejši konkurenci resnično odlični rezultati. A zaradi tega ne bom dejal, da odhajam v Peking po deseterico," se je nasmehnil junak tacenske tekme svetovnega pokala. Njegov cilj je jasen: po dvanajstih letih bi rad ponovil Vehovarjev podvig in stopil na stopničke za zmagovalce.

Šestakova in Kozums nared

V želji po oblikovanju seznama kandidatov za najvišja mesta velja pokukati tudi v največja tabora, torej med plavalce in atlete. V prvem za vse večja pričakovanja skrbi predvsem Sara Isakovič, ki bo po Atenah že drugič skočila v olimpijski bazen. "V zadnjem obdobju mi gre res dobro. Rezultati veliko obetajo, zato se iger že nadvse veselim, pri tem pa poudarjam, da zadnje besede še nisem rekla,'' napoveduje Isakovičeva, ki je lahko na ponedeljkovi uradni predstavitvi reprezentance svoje vtise o bremenu izmenjala tudi s predstavniki kraljice športa. Med slednjimi se z vprašanji o lovu na tretje slovensko atletsko olimpijsko odličje po osamosvojitvi soočata predvsem Marija Šestak in Primož Kozmus. Slednji ne skriva visokih ambicij, saj je že pred časom napovedal, da kani vreči svoje kladivo do odličja. Ob vse močnejših tekmecih pa bi njegov načrt utegnila preprečiti predvsem poškodba kolena … "Noga bo zdržala vse napore," je črne oblake pregnal Kozmus. Težave je imela v zadnjem obdobju tudi Šestakova, ki je zaradi bolečin v peti in krčev prilagodila načrt tekmovanj ter treningov. "Strah je odveč. Vse je OK. Pravočasno sem se ustavila. Krč, bolečina … Vse bo kmalu pozabljeno. Že sredi tedna bom normalno trenirala," v optimističnem tonu poudarja slovenska rekorderka v troskoku.

Čop nadvse previden

Previdni pa so tudi vsi ostali (ne)uradni kandidati za visoka mesta. Telovadec Mitja Petkovšek se že primerja z Maticem Osovnikarjem, ki zaradi premoči temnopoltih šprinterjev kajpak ne more računati na odličje. Petkovšek svari pred azijskim valom. Tudi nekdanji olimpijski prvak Rajmond Debevec je pri rezultatskih ciljih sila skrivnosten, medtem ko judoisti na čelu z Urško Žolnir in jadralci z Vasilijem Žbogarjem opozarjajo na močno konkurenco in nepredvidljivost. Kaj pa najuspešnejši slovenski športnik po osamosvojitvi? Iztok Čop se bo udeležil že petih olimpijskih iger in po zlatu, srebru in bronu ter četrtem mesti v Atlanti lovil že četrto kolajno. "Konkurenca je močna, stanje duha v olimpijskem finalu pa je nekaj posebnega. Minimalna napaka je lahko usodna. Zato so napovedi nehvaležne," pravi Čop, ki bo znova nastopil v dvojnem dvojcu z Luko Špikom, o boju za odličje pa dodaja: "Novozelandska posadka nekoliko izstopa. Sledi pa pet čolnov v enakovrednem boju za odličje. Med njimi bova tudi s Špikom."

Dvoršak: Z dobrimi občutki

Sicer pa bo slovenske barve v Pekingu branilo 62 športnikov, med katerimi skoraj zanesljivo ne bo atletinje Helene Javornik. "Njen primer se seli v Lozano, zato je za Peking bržkone izgubljena,'' je potrdil sekretar Odbora za vrhunski šport OKS Janko Dvoršak, ki bo na OI potoval tudi kot pomočnik vodje delegacije. ''V Peking odhajamo z dobrimi občutki. Menim, da smo na številnih področjih naredili vsaj en korak naprej. Slovenskim športnikom smo namenili res dobre pogoje za delo. Upam, da jih bodo znali izkoristiti. Verjamem, da lahko računamo na kar nekaj vrhunskih uvrstitev. Medalje? S pričakovanji in napovedmi ne želim ustvarjati pritiska. Prepričan pa sem, da si po kolajnah najbolj hrepenijo prav športniki. Šport je nepredvidljiv in prav zaradi tega tako zelo mikaven,'' je prepričan Dvoršak.

Ne spreglejte