Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Ponedeljek,
15. 2. 2010,
10.57

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 15. 2. 2010, 10.57

9 let, 2 meseca

Na spektakularnem smuku hladen slovenski tuš

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Moški smuk se je končal s švicarskim zmagoslavjem. A na vrhu ni stal Didier Cuche, temveč njegov soimenjak Defago. Slovenci so razočarali.

Sodeč po spektakularnem razpletu, ki ga je ponudil moški olimpijski smuk, se je splačalo potrpeti ob prestavitvah in počakati na prvi pravi vrhunec iger v Kanadi. Odveč je bil tudi strah, da bo snežna podlaga boj za prestižno zlato sprevrgla v tekmo štartnih številk.

Zato pa se je uvodna alpska preizkušnja ZOI razvila v tekmo stotink in desetink. Tako so se dobitniki medalj zgostili v manj kot desetinki, v eni sekundi pa je bilo kar 15 smukačev. Med njimi tudi Rok Perko, ki je s kakovostnim nastopom celo nekoliko presegel pričakovanja in pristal na solidnem štirinajstem mestu. Žal je bil s tem tudi prepričljivo najboljši Slovenec. Prvi adut Andrej Jerman resda ni storil večje napake, a je v bržkone najslabšem smuku v zadnjih treh letih (delna izjema je letošnji Lake Louise) v primerjavi z najboljšim izgubil debeli dve sekundi. Tudi Andreju Špornu po tekmi ni bilo do smeha, saj je nastop po napaki končal že v zgornjem delu proge.

Boj za najvišja mesta pa je postregel z izjemnim spopadom najboljših smukačev. Prepričljiva vladarja zadnjih let, Michael Walchhofer in Didier Cuche, sta ostala praznih rok. Švicar je zmago ali vsaj medaljo zapravil v zadnjem delu 3105 metrov dolge proge, Avstrijec pa je bil nekoliko manj prepričljiv. Na veliko razočaranje naših severnih sosedov ga na odru ni nadomestil rojak, zato pa so Švicarji izgubljeni boj najboljšega smukača svetovnega pokala sprejeli s precej lažjim srcem. Na najvišjo stopničko je namreč po izjemno živahni vožnji in učinkovitem pospeševanju stopil Didier Defago. Švicar, ki je v tej sezoni do najboljše uvrstitve prišel v Bormiu, kjer ga je ugnal le Jerman, je našel najhitrejšo linijo. ''Neverjetno. To je bil pravi nastop,'' je bil po zmagi navdušen Defago, ki je na koncu za pičlih sedem stotink sekunde ugnal Aksla Lunda Svindala, tretji pa je bil v zadnjem olimpijskem smuku Bode Miller. Američan je z drzno in dokaj neposredno linijo blestel v zgodnjem in srednjem delu, spodaj pa si je privoščil nekaj manjših napak, ki so ga stale olimpijskega zlata. Za Defagom je zaostal za devet stotink, za Svindalom pa za vsega dve.

Perko želi olimpijsko medaljo

''Če bi mi pred tekmo ponudili zaostanek sekunde, ne bi podpisal. Podpisal bi le tretje mesto,'' se je z zanj značilnim nasmehom analize debitantskega olimpijskega nastopa lotil Rok Perko. Da bi dokazal, da vendarle ne gre za popolno šalo, je nato še pripomnil, da načrtuje še dva olimpijska nastopa in odločen napad na sam vrh. ''Osem let bom govoril o medalji,'' pravi Tržičan, do katerega je ob odhodu s prizorišča pristopil Kanadčan in ga prosil za tekmovalni palici. Zanju je ponudil 20 dolarjev, a je Perko postavil za 30 višjo ceno. Izkazal se je za čvrstega pogajalca, tako da je v žep pospravil 50 kanadski dolarjev. Zadovoljen pa ni bil le s kupčijo temveč tudi s prikazanim na tekmi. ''Zadovoljen sem, saj mi je uspela dokaj optimalna vožnja. Morda bi lahko pridobil še dve ali tri desetinke, a pri moji štartni številki se to ni dalo. Na progi je bilo že kar nekaj kanalov,'' je dejal Perko in pojasnil, da ga je na progi gnal močan adrenalin.

Jerman: Ni opravičila

Slabše volje so bili vsi trije Andreji. Šporn je odstopil, Jerman je bil 28., Križaj, ki je moral nastop prekiniti in se na štart znova podati z motornimi sanmi, pa 37. ''Na olimpijskih igrah ni izgovorov. Toda od štarta do cilja nisem našel pravega oprijema. Niti sam ne vem, zakaj. Enostavno sem se boril le za linijo, nisem pa dirkal. Preveč mi je drselo, zato sem se boril od vrat do vrat. Zelo slaba vožnja. Že v zgornjem delu sem storil manjšo napako, nato pa sem zaman iskal prave občutke. Ko sem videl v cilju zaostanek, sem vedel, da me občutek ni varal. Žal mi je, saj sem prišel na olimpijske igre v dobri formi, a tega nisem pokazal. Popravnega izpita tukaj ni,'' je z glavo zmajeval Jerman, še bolj razočaran pa je bil Šporn, ki pa je srečo v nesreči vendarle iskal v dejstvu, da pri odstopu ni padel. ''Zapravil sem lepo priložnost, saj mi je podlaga zelo ustrezala. Na progo sem se podal z vso močjo in našel pravo hitrost. Storil sem manjšo napako, saj sem zavil v nariti sneg. A pri superveleslalomskem zavoju sem prvič začutil robnik, potegnil zavoj in dobil hitrost. Žal so se dobri občutki kmalu končali, saj sem nato po skoku zadel val. Mislil sem, da mi bo 'odtrgalo' desno nogo. Videl sem se že v zaščitnih mrežah,'' je črto pod smukaški nastop ocenil Kranjskogorčan.

Ne spreglejte