Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Sobota,
20. 2. 2010,
7.10

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 20. 2. 2010, 7.10

9 let, 2 meseca

Mazejeva in Kranjec v središčnih vlogah

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pred Tino Maze in Robertom Kranjcem sta novi priložnosti za vrhunsko olimpijsko uvrstitev. Oba sta v Whistlerju že potrdila dobro pripravljenost.

''Na olimpijskih igrah nekaj veljajo le medalje. Četrto mesto je skorajda enako petdesetemu,'' je v dobrem tednu, odkar se športniki in športnice vsega sveta v Britanski Kolumbiji borijo za olimpijska odličja, dejal Robert Kranjec. Motivacijski moto, ki izvira iz krute olimpijske realnosti, je kajpak ponovil tudi pred svojim drugim nastopom v Kanadi. A tokrat ga čaka tekma na veliki skakalnici, na napravi, ki mu že kar pregovorno precej bolj ustreza kot pa srednja. Verjetno bi bil še najbolj vesel, če bi se o dobitnikih olimpijskih medalj odločalo kar na letalnici. A po drugi strani je že po prvi tekmi, ki jo je končal na zelo dobrem šestem mestu, hitel razlagati, da se v skakalno zgodovino ne želi zapisati le kot letalec. Prvi del naloge pri prepričevanju mednarodne javnosti je opravil s prav dobrim uspehom, ki je v določenih segmentih že mejil na odliko. A Kranjčan letvico pričakovanj in kriterije za uspešno končno oceno dviguje kar sam. ''Motiviran sem. Bolj ne morem biti,'' pravi edini slovenski športnik na ZOI 2010, ki ima v svoji zbirki že olimpijsko odličje. Pred osmimi leti si ga je priboril z ekipo, zdaj ga želi zgrabiti še na individualni tekmi.

Ker ima hudič v slovenski olimpijski odpravi v daljni Kanadi zelo številčen podmladek, se je smola lotila tudi 28-letnega zmagovalca svetovnega pokala v poletih. Pred slabim tednom si je namreč ob nič hudega slutečem večernem koraku zvil gleženj.

Ker olimpijski urnik ne dopušča daljše terapije, je bil ''Robi'' prisiljen stisniti zobe in se kljub bolečinam podati na vrh skakalnice. Večjih težav pri odrivu, letu in doskoku ni imel, o čemer pričajo tudi njegovi skoki za trening, tako da v slovenskem taboru optimistično zatrjujejo, da je skorajda povsem nared za bržkone življenjsko tekmo. Tudi skoka v poskusni seriji in v kvalifikacijah, ki so bile zanj zaradi že predhodno zagotovljenega mesta bolj podobne treningu, kažeta vrhunsko pripravljenost, po drugi strani pa potrjujeta že lep čas znano dejstvo o izjemni konkurenci in širokem krogu kandidatov za vrh. Še posebej ''vroč'' je Simon Amman, ki bi utegnil ponoviti olimpijski dvojček izpred osmih let. V kvalifikacijah ga je namreč ugnal le zimzeleni Japonec Noriaki Kasai, ki pa se je v ledeno smučino podal iz kar šest mest višjega naleta in posledično s precej boljšo zaletno hitrostjo. Zobe sta znova pokazal tudi Gregor Schlirenzauer in Adam Malysz, zablestel je Norvežan Anders Jacobsen, svojo priložnost pa bosta na tekmi zanesljivo iskala tudi branilec naslova Thomas Morgenstern in finski veteran Janne Ahonen, za katerega bo to skoraj zanesljivo zadnja priložnost, da bogati zbirki velikih uspehov naposled vendarle doda še posamično olimpijsko medaljo.

Mazejeva brez napovedi

Še pred Kranjcem, ob katerem bodo slovenske barve branili še Jernej Damjan, Peter Prevc in debitant Mitja Mežnar, se bodo za nova odličja v nekoliko oddaljenem središču Creekside borile alpske smučarke. Superveleslalomska preizkušnja bo po kombinaciji druga velika priložnost za Tino Maze, ki je očitno dobro pripravljena, poleg tega pa kljub naraščajočem pritisku še dokaj mirna. ''Ne želim dajati konkretnih napovedi. Osredotočiti sem moram na tekmo, samozavest pa mi vliva dober rezultat iz superkombinacije,'' pravi Mazejeva, ki je po četrtkovi tekmi delovala razdvojeno. Po eni strani je bila vesela najboljše olimpijske uvrstitve in potrditve dobre forme, po drugi pa je v glavi iskala manjkajoče desetinke, ki so jo ločile do najboljše trojice. Priznala je, da je čas zapravljala predvsem v smuku, kjer ni uspela preseči psihološke ovire.

Poleg tega letos v najhitrejši disciplini nikakor ni našla pravih občutkov, tako da tudi v Whistlerju ni pričakovala čudeža. Zato pa ima precej ugodnejše izhodišče v superveleslalomu, ki je v tem trenutku verjetno njena tretja najmočnejša disciplina. Po neprepričljivem začetku sezone je ob koncu januarja znova ujela pravo ravnotežje med sproščenostjo in nadzorom. Četrto mesto iz Cortine 'Ampezzo in peto iz St. Moritza gre prav gotovo razumeti kot vrnitev na lanske položaje in dobro napoved pred tretjo tekmo alpskih smučark na osrednjem zimsko-športnem tekmovanju.

Ne spreglejte