Gorsko kolesarstvo, olimpijski kros (moški)

Izjemen podvig Toma Pidcocka po veliki smoli na olimpijskih igrah

Tom Pidcock | Tim Pidcock je ubranil naslov olimpijskega prvaka. | Foto Reuters

Tim Pidcock je ubranil naslov olimpijskega prvaka.

Britanski kolesarski zvezdnik Tom Pidcock je v Franciji ubranil naslov olimpijskega prvaka v olimpijskem krosu. Zmaga Otočana, ki blesti v gorskem kolesarstvu, je še toliko bolj posebna, saj mu je uspelo premagati tekmece po veliki smoli. V tretjem izmed sedmih krogov, takrat je z naskokom vodil, mu je namreč počila guma na sprednjem kolesu. Izgubil je dragocene sekunde, a nato priredil izjemen preobrat in na koncu po tvegani potezi v zadnjem krogu zasedel prvo mesto.

Benjamin Savšek
Sportal Benjamin Savšek na olimpijski tekmi ostal brez medalje

Britanska športna srca je v ponedeljek ogrel Tom Pidcock. V torek bo praznoval 25. rojstni dan, najlepše darilo pa si je priboril sam, saj je v Parizu po norem preobratu, ko je šel na drugi polovici proge na vse ali nič ter vozil zelo drzno in tvegano, osvojil zlato olimpijsko medaljo. Britanski gorski kolesar je tako ubranil olimpijski naslov, ki ga je prvič osvojil pred tremi leti v Tokiu. S tem je postal šele drugi gorski kolesar na svetu, ki se lahko pohvali z dvema olimpijskima naslovoma.

Tom Pidcock, ki v cestnem kolesarstvu nastopa za ekipo Ineos Grenadiers in je moral letos zapustiti dirko po Franciji zaradi koronavirusne okužbe, bo v torek dopolnil 25 let. | Foto: Reuters Tom Pidcock, ki v cestnem kolesarstvu nastopa za ekipo Ineos Grenadiers in je moral letos zapustiti dirko po Franciji zaradi koronavirusne okužbe, bo v torek dopolnil 25 let. Foto: Reuters

Kot prvi ju je osvojil legendarni Francoz Julien Absalon. Ni veliko manjkalo, pa bi se danes na zmagovalnem odru na najvišji stopnički znašel njegov rojak Victor Koretzky. Ljubljenec domačih navijačev je bil na polovici dirke najbližji zasledovalec vodilnega Pidcocka, nato pa je po težavah Britanca s sprednjim kolesom (počena guma) prevzel vodstvo. Otočan je takrat izgubil skoraj polovico minute časa. V nadaljevanje se je podal kot zasledovalec Francoza in ga ujel, v zadnjem krogu sta se nekajkrat izmenjala v vodstvu, nato pa je Britanec tik pred koncem poskrbel za spretno potezo in zmagal. Uspelo se mu je namreč prebiti na notranjo stran ovinka ter tako prehiteti Francoza, ki se je komaj izognil trku.

Na zmagovalnem odru so se znašli Britanec, Francoz in Južnoafričan. | Foto: Reuters Na zmagovalnem odru so se znašli Britanec, Francoz in Južnoafričan. Foto: Reuters

Bronasto medaljo je osvojil Južnoafričan Alan Hatherly in se zapisal v zgodovino kot prvi predstavnik črne celine, ki se je na olimpijskih igrah v gorskem kolesarstvu znašel med dobitniki odličij. To je tudi prvo olimpijsko odličje v kolesarstvu za Afriko po 68 letih.

Medtem švicarskemu veteranu Ninu Schurterju, ki se je uvrstil na deveto mesto, ni uspelo osvojiti še četrte zaporedne medalje v olimpijskem krosu po tem, ko je osvojil bron na igrah leta 2008, srebro leta 2012 in zlato na igrah leta 2016.