Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Četrtek,
8. 7. 2010,
9.26

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 8. 7. 2010, 9.26

9 let, 1 mesec

Španija med ducat veličastnih

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Do SP v JAR se je lahko z nastopom v finalu pohvalilo le enajst reprezentanc. Po zmagi Španije nad Nemčijo je omenjena številka, tako značilna za nogomet, poskočila na dvanajst. To pa še ni vse ...

Čeprav nas do srditega boja za svetovno krono med Nizozemsko in Španijo loči še nekaj dni in je vprašanje zmagovalca vse prej kot odločeno, almanahe največjega tekmovanja na svetu že krasi nekaj novih poglavij. Na dlani je, da bo nogometna javnost v nedeljo spoznala novega vladarja. Na najvišjo stopničko se je v 80-letni zgodovini mundiala, ki je postregla z 18 zaključnimi turnirji, povzpelo sedem reprezentanc. Kmalu se bo na večnem seznamu pojavila še ena. Osma različna. ''Oranžni'' ali ''Rdeča furija''?

Naj odloči igrišče na štadionu Soccer City. Slovenija se je v kratkem obdobju državne samostojnosti že srečala z obema nedeljskima finalistoma. Tako se bo lahko kmalu pohvalila, da se je pomerila že s šestimi svetovnimi prvaki. Z vsemi razen Brazilije in Argentine. Manj prijetno dejstvo je, da je slovenske kremplje resneje občutila le soseda Italija, kar pa se pred bližajočimi se kvalifikacijami za EP 2012 niti ne sliši tako slabo.

Devet Evropejcev in trije Južnoameričani

Nizozemska izbrana vrsta bo v sklepnem dejanju SP nastopila že tretjič, njeni navijači pa bodo stiskali pesti za uresničitev znanega reka, češ da gre v tretje v rado. Nekoliko manj izvirnosti bodo lahko pri tovrstnem izpovedovanju želja izkazali privrženci aktualnih evropskih prvakov, saj bodo njihovi ljubljenci v finalu zaigrali prvič. Kaj pomeni biti finalist na ''turnirju vseh turnirjev'', je do nogometnega ''cirkusa'' v JAR občutilo le enajst držav. V nedeljo se jim bo uradno pridružila še Španija, s tem pa bo dopolnjena izbrana skupina dvanajstih veličastnih nogometnih velesil. Devetih evropskih in treh južnoameriških.

Med njimi na zemljevidu, vsaj v takšni obliki, s katero je nekoč osvajala pozornost, ni več prisotne le nekdanje Češkoslovaške. Da se med najboljše doslej ni prebilo veliko ekip, priča tudi podatek, da se je do polfinala oziroma med najboljše štiri (na nekaterih SP se polfinalne tekme niti niso igrale) dokopalo le 23 držav.

Najprej poraz, nazadnje naslov?

Bi postala Španija v primeru nedeljskega naslova prva izbrana vrsta, ki bi le dve leti po zmagi na evropskem prvenstvu ''pohrustala'' še svetovno konkurenco? Niti ne, saj je omenjeni podvig že uspel ZRN. Takratni Zahodni Nemci so najprej leta 1972 postali evropski, dve leti kasneje pa pred domačim občinstvom še svetovni prvaki. Bi se pa izbranci Vicenteja del Bosqueja vendarle za vse večne čase zapisali v zgodovino po nečem, kar pred njimi še ni uspelo nobenemu.

Še nikdar se ni pripetilo, da bi postal svetovni prvak nekdo, ki bi si v uvodnem nastopu privoščil poraz. Španijo je v prvem stiku z JAR doletela ''švicarska zaušnica''. Kot da bi bila dovolj boleča in vzgojno vplivala na Davida Villo, Ikerja Casillasa ter druščino, ki so nato nanizali pet zaporednih zmag. Najboljši dosežek Španije na SP je pred prvim mundialom na afriških tleh segal v daljno leto 1950 in četrto mesto na SP v Braziliji. Na jugu ''črne celine'' bo dosežek vsaj za dvakrat izboljšan, saj bo tekmovanje končala najmanj na drugem mestu.

Nizozemci do lovorike s 15 zmagami?

Če bo Španija v prvem povsem evropskem finalu na SP, ki ne poteka na stari celini, našla pot do zmagovalnega šopka nadigranih ''tulipanov'', bo ponovila angleško pravljico izpred 44 let. Otočani so namreč do prvega in zaenkrat edinega naslova prišli v njihovem prvem in zaenkrat edinem finalu. Nizozemce bi na drugi strani nov neuspeh še bolj zabolel, saj bi se že tretjič zapored pripetilo, da bi bili tako blizu, a spet tako daleč od največje lovorike. Bi pa ''oranžni'' z zmago nad Španijo (v rednem delu) dokončali enkratno zgodbo, saj bi se svetovne slave dokopali po neverjetnih 15 zaporednih zmagah (osem v kvalifikacijah in sedem na SP) na uradnih srečanjih.

Nekaj podobnega je pred 40 leti v Mehiki predstavila Brazilija, a je potrebno dodati, da je na krilih nepozabnega Peleja in ostalih velemojstrov nogometne sambe odigrala bistveno manj srečanj. Ko smo že pri nizu nepremagljivosti ... Fantje Berta van Marwijka že dve leti ne poznajo poraza. Kar 25 zaporednih tekem. Zanimivo je, da so se še z bolj neverjetnim dosežkom lanskoletnega pokala konfederacij udeležili Španci. In v polfinalu naleteli na razpoložene ZDA, ki so njihov niz zaustavile pri številki 35. Južnoafriške zelenice torej rade prekinejo mogočne nize. Katerega bodo v nedeljo?

Ne spreglejte