Torek, 10. 11. 2009, 16.04
9 let, 2 meseca
Recesija klesti in še bo

''Proračuni v našem nogometu se, tako kot se tudi na drugih področjih, znižujejo. Vsi se zavedamo, da smo sredi zelo težkih časov. Potrebno je trošiti toliko, kolikor lahko. Prihodki so se zmanjšali, zato je potrebno zmanjšati tudi odhodke. Vsi smo zategnili pas in še bolj ga bomo,'' je na torkovi novinarski konferenci sedmo silo nagovoril predsednik ZNPL Branko Florjanič in z bolj optimističnim tonom glasu dodal: ''S tem, ko se zmanjšajo vložki v naš nogomet, ne pomeni, da bo padla tudi njegova kakovost.'' Na ZNPL vedo, kako se spopasti s težavami, in imajo pripravljene ukrepe. ''S predsedniki slovenskih klubov smo se sestali že pred letom dni in sprejeli številne skupne sklepe, kako prebroditi krizno obdobje. Vsi nismo delali povsem enako, a smo pred kratkim, ko smo se dobili, ugotovili, da smo uresničili napovedano. Toda jasno nam je, da to ni dovolj. Potrebno bo še delati v tej smeri,'' je povedal podpredsednik ZNPL in predsednik Domžal Stanislav Oražem ter nadaljeval: ''Na račun vseh stroškov smo zmanjšali proračune. Ne samo pri plačah nogometašev. V tem trenutku je težko govoriti optimistično. Pričakovati gre nadaljnja znižanja. Tisto, kar smo doslej načrtovali, je premalo. V zelo kratkem obdobju bo potrebno narediti korake naprej, ki se jih bo občutilo že v zimskem premoru. Mislim, da praktično noben klub ne bo razmišljal o okrepitvah, pač pa zgolj o dodatnem zmanjševanju igralskega kadra.''
Slabi časi za tujce
V nadaljevanju so vodilni ljudje slovenskega klubskega nogometa predstavili konkretne ukrepe, ki jih svetujejo in načrtujejo za prihodnost. ''Moje osebno mnenje je, da bi se morali v klubih zahvaliti vsem tujim igralcem, ki so na ravni naših, in priložnost ponuditi mladim slovenskim nogometašem. Mislim tudi, da bi morale biti pogodbe stimulativne. Njihov fiksni del bi moral biti nižji, del, ki se tiče premij, pa višji,'' je sprva predlagal Florjanič in nadaljeval: ''Izboljšati se bo moralo delo z mladimi. To je edina perspektiva za slovenski nogomet. V zadnjih letih je na tem področju viden napredek, a bo potrebnega še veliko dela. Tudi pri trženju lige bo potrebno narediti več. Marsikaj smo že naredili, a nas čaka še veliko dela. Celostna podoba tekmovanja je narejena in mislim, da se je dobro prijela, a zdaj se ne smemo ustaviti. Potrebnega bo tudi več izobraževanja klubskih kadrov in predvsem trenerjev mlajših selekcij.'' Florjanič je izpostavil nekaj sprememb, ki so se v zadnjem letu prijele. ''Komuniciranje z javnostmi se je izboljšalo. Imamo spletno stran, na kateri je veliko podatkov, ki novinarjem pomagajo pri delu, imamo tudi človeka, ki skrbi za odnose z javnostmi, ponosni pa smo tudi na to, da je prek malih ekranov moč spremljati 70 tekem na sezono,'' je povedal prvi mož ZNPL.
Pri nas je že pol profesionalizem
Oražem ga je dopolnil. ''Opozoriti je potrebno tudi na bolj kooperativno sodelovanje z državo. Da bo nogometu priznala status, ki mu gre. Ne sme biti tako, kot je sedaj, ko se nogometaše enači z igralci podvodnega hokeja. Ko ljudem v tujini razlagam, kako je pri nas, mi ne morejo verjeti. Zelo pomembno je, da se skuša zagotoviti status slovenskih športnikov v kolektivnih športih. Nogometaši, rokometaši, košarkarji in še kdo ne morejo biti enakopravni z delavci, ki imajo 40 let ali več delovne dobe,'' je povedal slovenski funkcionar in nekaj besed namenil tudi večni temi, profesionalizem, pol profesionalizem ali amaterizem.
''Moje mnenje je, da pri nas ni profesionalizma, ampak smo v pol profesionalizmu. Vsi klubi imajo v svojih kadrih kar nekaj mladih nogometašev, ki so še dijaki ali študenti, in prejemajo neke štipendije, zato zagotovo ne morejo biti profesionalci. Dokler bo tako, si ne predstavljam, da bi kakšen izmed naših klubov kandidiral za mesto v ligi prvakov,'' je pesimističen Oražem.