Ponedeljek, 6. 9. 2010, 12.10
9 let, 1 mesec
Nogometna abeceda Srbije od A do Ž

A kot Radomir Antić - Enainšestdesetletni srbski selektor je v trenerski karieri pustil največji pečat v Španiji. Vodil je vse tri največje klube na Pirenejskem polotoku, tako Barcelono, Real Madrid kot Atletico Madrid. Prvovrsten dosežek, ki ga ni ponovil še nihče. Bogate izkušnje, s katerimi si je prislužil vzdevek ''Mister'', mu niso pomagale na letošnjem svetovnem prvenstvu, kjer se je Srbija navkljub odmevni zmagi nad Nemci poslovila že po skupinskem delu. Za nameček si je prislužil še kazen, ko je po porazu z Avstralijo v Nelspruitu izbruhnil s kritiko glede sojenja.
B kot Beli orli - Vzdevek srbske nogometne reprezentance je povezan z državnim grbom, ki je stopil v veljavo 17. avgusta 2004. Na nekdanjem grbu dinastije Nemanjić, ki je vladalo Srbiji dobršen del srednjega veka, se namreč šopiri dvoglavi beli orel, poleg njega ščit, križ in štiri črke S (ocili – prevzeta znamenja bizantinskih Paleologov), nad njimi pa krona Nemanjićev.
C kot Crvena zvezda - Nogometni klub, ki se je lahko v nekdanji Jugoslaviji pohvalil z največjim številom privržencev, je zbral tudi največ lovorik, čeprav je bil ustanovljen šele ob koncu druge svetovne vojne – 4. maja 1945. Leta 1991 se je povzpel tudi na evropski, le nekaj mesecev kasneje pa še na svetovni vrh. V zadnjih letih je v domovini v senci največjega tekmeca, Partizana. Tako v nogometu kot tudi v košarki.
Č kot Črna gora - Zvezna republika Jugoslavija se je leta 2003, ko je bila sprejeta nova ustava, preimenovala v Srbijo in Črno goro. Prihodnje leto je z novim imenom že gostovala na prijateljski tekmi v Ljubljani (1:1), blestela pa je v kvalifikacijah za SP 2006 in se v izjemnem slogu – v desetih tekmah je ostala neporažena - uvrstila na svetovno prvenstvo v Nemčiji, kjer pa se je med celotno odpravo znašel le en Črnogorec. Do neke mere razumljivo, saj se je Črna gora malce pred začetkom mundiala v Nemčiji, 3. junija 2006 osamosvojila, prihodnje poletje pa v prijateljski tekmi že gostila Kekovo četo. Tudi takrat, dvoboj je bil odigran v Podgorici, je bil rezultat 1:1.
D kot Dejan Stanković - Srbski kapetan in eden najbolj izkušenih igralcev Interja, aktualnega branilca evropskega naslova, je v državnem dresu zbral že 92 nastopov. Prispeval je 15 zadetkov. Enaintridesetletni zvezni igralec, soigralci ga kličejo ''Deki'', je tudi svak znanega slovenskega nogometaša Milenka Ačimoviča (poročen z njegovo sestro). Začetek kariere je podaril Crveni zvezdi, nato pa se je že z 20 leti preselil v Italijo. Najprej je šest let branil barve Lazia, zdaj je že šesto leto zapored član ''črno-modrih''.
E kot Evropsko prvenstvo 2000 - Prvo veliko tekmovanje, na katerem je nastopila slovenska izbrana vrsta, je potekalo okroglega leta 2000 v Belgiji in na Nizozemskem. Usoda je hotela, da sta se v uvodni preizkušnji pomerila nekdanja ''jugoslovanska'' brata, Slovenija in tedanja ZR Jugoslavija, ki je v bistvu združevala Srbijo in Črno goro. V Charleroiju smo videli eno najbolj dramatičnih tekem v zgodovini EP. Katančevi junaki so povedli že s 3:0, imeli po izključitvi Siniše Mihajlovića tudi prednost igralca, nato pa so muhasti ''Srbi'' zgolj v devetih minutah preobrnili rezultat in se z resničnim čudežem rešili poraza. Kasneje so se kot drugouvrščeni v skupini prebili v četrtfinale, kjer pa so naleteli na razpoložene Nizozemce (1:6).
F kot Fudbal - Slovenci poznamo najbolj priljubljeno moštveno igro na svetu z imenom nogomet, ki ga Srbi že od nekdaj ''kličejo'' fudbal. Tako se tudi krovna nogometna organizacija v deželi, kjer bo v torek gostovala Slovenija, uradno imenuje Fudbalski savez Srbije (FSS). Zveza je leta 2006 nasledila Nogometno zvezo Srbije in Črne gore. Sedanji predsednik srbske zveze je 61-letni podjetnik in dolgoletni nogometni funkcionar Tomislav Karadžić, ki ima zanimivo črnogorske korenine.
G kot Goran Gavrančić – Reprezentanca Srbije in Črne gore je v kvalifikacijah za SP 2006 navdušila nogometni svet. V desetih tekmah je prejela le en zadetek, za kar je najbolj zaslužna ''fantastična obrambna štirica'', ki so jo ob vratarju Dragoslavu Jevriću v polju sestavljali Nemanja Vidić, Mladen Krstajić, Ivica Dragutinović in Goran Gavrančić. Slednji je sedem let branil barve kijevskega Dinama, se nato za kratek čas vrnil v Beograd, nato pa pot nadaljeval na Kitajskem (Henan). Avgusta je dopolnil 32 let.
H kot Brett Holman - Srbija je v zadnji tekmi skupinskega dela svetovnega prvenstva, ki jo je odigrala 23. junija 2010 v Nelspruitu, potrebovala le točko. Na drugi strani je stala enajsterica Avstralije, dotedaj na prvenstvu še brez zmage. Razplet je šel na roko Srbom vse do 69. minute, ko je ''kenguruje'' v vodstvo povedel Tim Cahill. Stanje še ni bilo alarmantno, saj je bilo na semaforju še dovolj časa za izenačenje. Ko pa je štiri minute kasneje srbsko mrežo zatresel še Brett Holman (AZ Alkmaar), so se Antićevi nepredvidljivi ''zvezdniki'' znašli v izgubljenem položaju. Zadetek Marka Pantelića v 84. minuti, isti igralec je v zadnjih pripetljajih srečanja zapravil še izjemno priložnost za 2:2, je le delno ublažil poraz, Srbija pa se je skupaj z Avstralijo neslavno poslovila od turnirja.
I kot Branislav Ivanović - Šestindvajsetletni branilec Chelseaja bo zaradi bolečin v hrbtu preskočil dvoboj s Slovenijo. Srbi so brez njegove pomoči v petek ugnali Ferske otoke (3:0). Ivanović je eden izmed šestih srbskih reprezentantov, ki si nogometni kruh služijo v angleški prvi ligi. Poleg njega se v ''premiershipu'' dokazujejo še: Nemanja Vidić (Manchester United), Nikola Žigić (Birmingham), Milan Jovanović (Liverpool), Nenad Milijaš (Wolverhampton) in Aleksander Kolarov (Manchester City).
J kot Javier Clemente - Šestdesetletni Bask je doživel čast, da je vodil srbski nogometni ponos kot prvi tujec. Srbski selektor je bil v obdobju 2006-2007. Španski strokovnjak, ki je vodil številne klube v ''primeri division'', šest let pa presedel tudi na selektorskem stolčku ''rdeče furije'', je nedavno prevzel mesto ''šefa'' strokovnega vodstva Kameruna. Na klopi Srbije ni izpolnil cilja. ''Orlov'' ni popeljal na evropsko prvenstvo 2008, tako da se je sodelovanje s tedanjim predsednikom FSS Zvezdanom Terzićem hitro prekinilo. Srbija je v 16 nastopih pod njegovim vodstvom dosegla sedem zmag, sedem remijev in dva poraza.
K kot Miloš Krasić - Rodil se je ''žalostnega'' 1. novembra 1984 v Kosovski Mitrovici, 26 let kasneje pa je eden vodilnih srbskih nogometnih členov, klubska legenda moskovskega CSKA ter eno večjih upanj navijačev Juventusa, ki verjamejo, da bo njegov prihod – prestop je ''staro damo'' stal okrog 15 milijonov evrov - pomagal k vrnitvi italijanskega velikana iz Torina na vrh Serie A. Zvezni igralec je v srbskem dresu v 36 nastopih dosegel tri zadetke.
L kot Danko Lazović - Napadalec Zenita iz St. Peterburga je v petek dosegel prvi zadetek srbske reprezentance v kvalifikacijskem ciklusu za EURO 2012. Med strelce se je vpisal na gostovanju pri Ferskih otokih (0:3). To je bil enajsti reprezentančni zadetek 27-letnega napadalca iz Kragujevca, ki je v klubski karieri zapustil največji vtis pri Partizanu, Feyenoordu in PSV-ju iz Eindhovna. V omenjenih sredinah je ostal več let zapored.
M kot Marakana - Največji srbski štadion (nekdaj tudi jugoslovanski) bo v torek prizorišče kvalifikacijske tekme med Srbijo in Slovenijo. Štadion Crvene zvezde, bolj znan kot Marakana, je bil zgrajen v začetku šestdesetih let minulega stoletja. Ko so cel štadion prekrila zgolj sedišča, se je lahko pohvalil ''le še'' s kapaciteto 51.395 gledalcev. Največji obisk po uradnih podatkih sega v leto 1975, ko naj bi polfinalni dvoboj tedanjega pokala pokalnih zmagovalcev med ''rdeče-belimi'' in Ferencvarošem iz Budimpešte spremljalo 96.070 gledalcev.
N kot Nemanja Vidić - Najbolj spoštovani srbski nogometaš v tretjem tisočletju. Pri ''rdečih vragih'' si je zgradil kultni status. Zaradi borbenosti, nepopustljivosti, inteligence na igrišču ter odlične igre z glavo je postal nezamenljiv del mozaika ožje obrambe enega največjih nogometnih klubov na svetu.Osemindvajsetletni as je zbral 50 reprezentančnih nastopov. Otroške sanje je potešil že kot najstnik, ko mu je bil v Crveni zvezdi zaupan kapetanski trak, Manchestru United pa je padel v oko z dobrimi igrami v vrstah moskovskega Spartaka (2004-06). Na svetovnem prvenstvu v JAR s predstavami ni navdušil.
O kot Branko Oblak - Najboljši slovenski nogometaš zadnjih 50 let je v preteklosti s ponosom nosil jugoslovanski dres. Z ''modrimi'' je na evropskem prvenstvu leta 1976 nesrečno obstal v polfinalu, zgodovinsko srečanje z ZR Nemčijo (poraz po podaljških, na tisti tekmi je podal za zadetek Danilu Popivodi) pa je bilo odigrano prav na Marakani. Oblak je kot slovenski selektor pred šestimi leti vodil prenovljeno reprezentanco na prijateljski tekmi s Srbijo in Črno goro (1:1). Tako je zadnji slovenski strateg, ki se je preizkusil proti izbrani vrsti s srbskih prostorov. To je bila tudi zadnja tekma slovenske reprezentance za Bežigradom.
P kot Partizan – Največji tekmec Crvene zvezde je po razpadu Jugoslavije zbral več državnih naslovov od ''rdeče-belih''. Prvak je bil enajstkrat (v prvi ligi ZRJ, SČG in Srbije), ''Zvezda'' pa le šestkrat. Po sedmih letih se bodo ''črno-beli'' preizkusili ponovno v skupinskem delu lige prvakov. V odločilnem krogu kvalifikacij jim je z zadetki pomagal predvsem Brazilec Cleo, ki se je na štadion Partizana – sprejme 32.710 gledalcev, leta 2001 pa je na deževni večer gostil kvalifikacijsko tekmo med ZRJ in Slovenijo (1:1) – zanimivo preselil iz bližnje Marakane.
R kot Antonio Rukavina – Srbski branilec Antonio Rukavina bi lahko po poškodbi Ivanovića prišel v poštev za nastop proti Sloveniji. V treh letih je za državno izbrano vrsto zbral 21 nastopov, Borussia Dortmund pa ga je lani prodala ambicioznemu drugoligaškemu klubu iz bavarske prestolnice – 1860 München. Star je 26 let.
S kot Savo Milošević - Zdaj že nekdanji srbski reprezentant, ki je imel prste vmes tudi pri znamenitem ''vstajenju'' sredi Charleroija, velja za najboljšega strelca po razpadu Jugoslavije. V 102 nastopih – okroglo stotico je praznoval na svetovnem prvenstvu 2006 – je dosegel kar 37 zadetkov, bogato klubsko kariero pa je po Partizanu, Aston Villi, Zaragozi,Parmi, Espanyolu, Celti in Osasuni sklenil pri ruskem Rubinu iz Kazana, kateremu je pomagal osvojiti senzacionalni državni naslov. Na EP 2000 si je z Nizozemcem Patrickom Kluivertom delil prvo mesto na lestvici najboljših strelcev (oba po pet), čeprav je napadalec iz Zvornika odigral tekmo manj.
Š kot Dragoslav Šekularac - Kdo izmed starejših ljubiteljev nogometa se ne bi spominjal ''Šekija'', enega najboljših in najbolj atraktivnih jugoslovanskih igralcev vseh časov? Navduševal je v šestdesetih in sedemdesetih letih minulega stoletja, ko je poniževal tekmece z izvrstnimi preigravanji. Enajst let je branil barve Crvene zvezde in postal eden izmed petih izbrancev, ki jim je bilo dodeljeno priznanje ''večnih klubskih zvezd ''. Poleg njega so se z zlatimi črkami v zgodovino ''rdeče-belih'' vpisali še Rajko Mitić, Dragan Džajić, Vladimir Petrović - Pižon in Dragan Stojković – Piksi. Šesto priznanje je romalo v roke celotni generaciji, ki je leta 1991 pod vodstvom Ljupka Petrovića postala evropski prvak.
T kot Zoran Tošić – Triindvajsetletni srbski nogometaš, ki se najbolje znajde na levi igralni strani, je lani zapustil Partizan. Odkupil ga je nihče drug kot Manchester United, kjer pa se ni naigral. ''Rdeči vragi'' so ga za polovico sezone posodili Kölnu, kjer je stkal globoko prijateljstvo z dvema slovenskima legionarjema, Milivojom Novakovičem in Mišom Brečkom, v tej sezoni pa je član moskovskega CSKA. Tošić je znan srbski nogometni priimek. Državni dres je še nekaj let nazaj nosil tudi Dušan Tošić, sedaj branilec Crvene zvezde, ki polni novinarske vrstice tudi zaradi sklenjene zakonske zveze s priljubljeno srbsko pevko Jeleno Karleušo.
U kot Ukrajina – Sogostiteljica naslednjega velikega nogometnega dogodka – EP 2012 – je ostala Srbom v neljubem spominu 26. marca 2008. Takrat je Ukrajina v Kijevu ugnala ''bele orle'' z 2:0, kar velja še do danes v obdobju nekajletne državne samostojnosti za najvišji poraz.
V kot Vujadin Boškov - Trenerski lisjak, pa tudi nekdanji jugoslovanski nogometni zvezdnik, bo prihodnjega 16. maja dopolnil okroglih 80 let. Blestel je že kot igralec, ko pa je nogometno kariero nadaljeval na trenerski klopi, je postal eden najbolj cenjenih evropskih strokovnjakov. Vodil je (tudi) Real Madrid, Romo, Feyenoord, Napoli in Sampdorio, kjer je sodeloval s Srečkom Katancem.Učitelj in učenec sta se srečala na EP 2000. Sprva je odlično kazalo mlademu slovenskemu selektorju, saj so njegovi ''zlati'' izbranci vodili že s 3:0, nato pa je ''čudodelec'' iz Begeča, mesteca v Vojvodini, preobrnil razplet (3:3). V začetku sedemdesetih let minulega stoletja je vodil tudi jugoslovansko izbrano vrsto.
Z kot Zdravko Kuzmanović - Srbski reprezentant, zbral je 32 nastopov (4 zadetki), se je rodil pred 22 leti v Thunu. Čeprav je zavekal na svet v Švici, je bil že od mladih nog odločen, da bo nekoč nastopil za srbsko reprezentanco. Njegovi starši so prišli v deželo alpskih čokolad in sirov iz srbskega dela Bosne in Hercegovine. Odličen zvezni igralec je najprej blestel pri Baslu, nato je odšel v Firence, lani pa se je odločil, da se preizkusi še pri Stuttgartu.
Ž kot Nikola Žigić - Eden najvišjih vrhunskih nogometašev na svetu, sploh po reprezentančnem slovesu Čeha Jana Kollerja, je zagotovo 29-letni Nikola Žigić. V višino meri kar 202 centimetrov. Njegova največja prednost je razumljivo igra z glavo. Ko je prerasel raven srbskega prvenstva in Crvene zvezde (2006), se je podal v tujino. Dobre predstave v dresu Racinga so ga za tri leta preselile v Valencio. ''Netopirji'' so ga odkupili za 20 milijonov evrov. Na Mestalli se ni najbolje znašel, zato se je lani vrnil v Santander, po novem pa je član Birmingham Cityja. Dobra igra z glavo mu je v angleškem prvenstvu pisana na kožo. V srbski reprezentanci je v 50 nastopih dosegel 17 zadetkov.