Senzacija v Duisburgu: Makedonci premagali Nemčijo

19

Severna Makedonija Eljif Elmas | Severna Makedonija je šokirala Nemčijo. | Foto Guliverimage

Severna Makedonija je šokirala Nemčijo.

Zadnji marčevski dan je bilo na delu šest kvalifikacijskih skupin za preboj na svetovno prvenstvo v Katarju 2022. Svetovni prvaki Francozi so zmagali na gostovanju v Sarajevu, oslabljeni Poljaki so izgubili na Wembleyju v Londonu, senzacijo pa je pripravila Severna Makedonija, ki je v gosteh premagala Nemčijo. Slovenska nogometna reprezentanca je v soboto na svoji tretji tekmi kvalifikacij za SP 2022 ostala praznih rok. Z 0:1 je v Nikoziji morala priznati premoč neugodnemu Cipru. Slovaška je v "derbiju" skupine H premagala Rusijo, Hrvaška pa je v drugem polčasu strla odpor Malte in se povzpela na prvo mesto.

Poljaki brez Lewandowskega, senzacija Makedoncev

V sredo so bili dejavni v kar šestih kvalifikacijskih skupinah za SP 2022. Svetovni prvaki Francozi so gostovali v Sarajevu na stadionu Grbavica, kjer so zelo motivirano zasedbo Bosne in Hercegovine ugnali z 1:0.

Robert Lewandowski
Sportal Udarec za Bayern: Lewandowski se je poškodoval na reprezentančni akciji

Derbi večera je bil na praznem Wembleyju, kjer je Angliji gostila oslabljeno Poljsko in jo premagala z 2:1. Gostje so pogrešali najboljšega strelca Roberta Lewandowskega, ki si je poškodoval desno koleno, zaradi okužbe z novim koronavirusom pa so manjkali še štirje člani izbrane vrste.

Severna Makedonija je zmagala v Nemčiji. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Severna Makedonija je zmagala v Nemčiji. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Senzacijo je v Duisburgu pripravila Severna Makedonija, ki je na kolena spravila gostitelje Nemce.

Četrti krog kvalifikacij za SP 2022 bo prvega septembra, Slovenija pa bo takrat pričakala Slovaško. Tri dni pozneje bo gostila še Malto, nato pa se odpravila na bližnje gostovanje na Hrvaško.

Fotogalerija s tekme v Nikoziji (foto: Guliverimage, Reuters):

1 / 7

Slovenska vrsta je po izjemno uspešnem uvodu kvalifikacij in zmagi s Hrvaško zabeležila dva poraza. Če je bil tisti v Sočiju proti Rusiji še sprejemljiv, je poraz proti Cipru veliko razočaranje.

Četa Matjaža Keka ni bila prava, na drugi strani pa je Ciper pokazal trdoživost, kot jo je proti Slovakom in Hrvatom. Prvih dveh sicer ni premagal, je pa zato Slovenijo. Odločilni zadetek je v 42. minuti dosegel Ioannis Pittas. "Čestitke domačim, ki so si bolj želeli zmago, na drugi strani pa je poraz krepka zaušnica, ki smo si ji zaslužili," je takoj po tekmi za Šport TV dejal slovenski selektor Matjaž Kek.

Medla Slovenija je v Nikoziji presenetljivo ostala praznih rok. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Medla Slovenija je v Nikoziji presenetljivo ostala praznih rok. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Kvalifikacije se bodo nadaljevale septembra, Slovenija pa bo takrat igrala doma s Slovaško in Malto ter v gosteh s Hrvaško.

Slovenija Ciper 2021
Sportal Slovenija v tem stoletju še ni izgubila s slabšim
Matjaž Kek
Sportal Kek se je po polomu na Cipru posul s pepelom
Ciper Slovenija
Sportal Ciprčani po zmagi nad Slovenijo noreli, plesali ter si napolnili denarnice #video
Slovenija Ciper nogomet
Sportal Slovenci so se opekli na Cipru: odločila mojstrovina Pittasa

Hrvati skočili na prvo mesto, Slovaki ustavili Rusijo

Svetovna podprvakinja Hrvaška je na Reki Malto premagala s 3:0, Slovaška pa Rusijo z 2:1. Hrvati so po porazu s Slovenijo in neprepričljivi zmagi s Ciprom igrali še z Malto. V prvem polčasu ni bilo golov, blizu je bil sicer Nikola Vlašić že v drugi minuti, potem pa je Ivan Perišić le premagal obrambo gostov za vodstvo v 62. minuti. Mirnejši razplet pa je nato z uspešno izvedeno najstrožjo kaznijo zagotovil Luka Modrić v 76. minuti. Piko na i je postavil Josip Brekalo v zadnji minuti. Hrvati so skočili tudi na prvo mesto na lestvici.

Hrvaška Malta | Foto: Reuters Foto: Reuters

Slovaki so v Trnavi dobili prvi polčas, zadetek je dosegel Milan Škriniar z glavo v 38. minuti. V nadaljevanju so Rusi najprej izenačili, ko je v 71. minuti zadel Mario Fernandes, a je Slovaška po golu Roberta Maka spet povedla že tri minute pozneje, zdržala do konca in dosegla prvo zmago.

Zlatko Dalić
Sportal Hrvaškega selektorja ne preseneča padec Slovenije

Srbi in Portugalci do nove zmage, osmica Belgijcev in sedmica Nizozemcev

V skupini A  Srbija pod vodstvom Dragana Stojkovića Piksija ostaja neporažena. Zmagali so tudi na gostovanju pri Azerbajdžanu, v Luksemburgu pa so vlogo favoritov upravičili tudi Portugalci. Cristiano Ronaldo in druščina so s 3:1 premagali Luksemburg.

Belgijci so kar z 8:0 razbili Belorusijo. | Foto: Reuters Belgijci so kar z 8:0 razbili Belorusijo. Foto: Reuters

V skupini E je Belgija z drugo postavo s kar 8:0 razbila Belorusijo, na drugi tekmi večera pa je Wales prvo zmago v kvalifikacijah dosegel proti Češki.

V skupini G kljub remiju proti Latviji na vrhu ostaja Turčija. Nizozemska je po uvodnem porazu prišla do druge zaporedne zmage. S kar 7:0 so premagali Gibraltar, Črnogorci pa so morali priznati premoč Norvežanom. To je bil kvalifikacijski prvi poraz Črne gore.

Cristiano Ronaldo
Sportal Kako lahko pomagate, da Ronaldova jeza ne bo zaman?

Neposredno v Katar le zmagovalec skupine

Zmagovalci skupin se bodo neposredno uvrstili na SP, drugouvrščene ekipe čakajo dodatne kvalifikacije. Tem se bosta pridružili še dve najboljši ekipi, zmagovalki skupin iz lige narodov, ki se ne bosta že neposredno uvrstili na SP ali v dodatne kvalifikacije. Po tej poti se lahko z nekaj sreče v dodatne kvalifikacije zavihti tudi Slovenija, ki je lani v ligi narodov slavila v svoji skupini.

Kvalifikacije za SP 2022, 3. krog:

Skupina H:
Torek, 30. marec:
Ciper : Slovenija 1:0 (1:0)
Pittas 42.

Hrvaška : Malta 3:0 (0:0)
Perišić 62., Modrić 76./11-m, Brekalo 90.

Španija : Kosovo 3:1 (2:0)
Olmo 34., Torres 36., Moreno 75.; Halimi 70.

Skupina D:
Bosna in Hercegovina : Francija 0:1 (0:0)

Belgija : Belorusija 8:0 (4:0)
Batshuayi 14., Vanaken 17., Trossard 38., 76., Doku 42., Praet 49., Benteke 70.

Moldavija : Izrael 1:4 (1:1)
Carp 29.; Zahavi 45.+2, Solomon 57., Dabbur 64., Nacho 66; RK: Nicolaescu 50./Moldavija

Škotska : Ferski otoki 4:0 (1:0)
McGinn 7., 53., Adams 60., Fraser 70.

Avstrija : Danska 0:4 (0:0)
Skov Olsen 58., 74., Maehle 63., Hojbjerg 67.

Gibraltar : Nizozemska 0:7 (0:1)
Berghuis 42., de Jong 55., Depay 61., 88., Wijnaldum 62., Malen 64., van de Beek 85.

Črna gora : Norveška 0:1 (0:1)
Sorloth 35.

Turčija : Latvija 3:3 (2:1)
Karaman 2., Calhanoglu 33., Yilmaz 52./11-m; Savalnieks 35., Uldrikis 58., Ikaunieks 79.

Andora : Madžarska 1:4 (0:1)
Pujol 90.+3/11-m; Fiola 45.+2, Gazdag 51., Kleinheisler 58., Nego 90.

Armenija : Romunija 3:2 (0:0)
Spertsyan 56., Haroyan 87., Barseghyan 89.; Cicaldau 62., 72.; RK: Puscas 77./Romunija

Liechtenstein : Islandija 1:4 (0:2)
Frick 79.; Saevarsson 12., Bjarnason 45.+1, Palsson 77., Sigurjonsson 90.+4/11-m

Nemčija : Severna Makedonija 1:2 (0:1)
Gundogan 63./11-m; Pandev 45.+2, Elmas 85.

Potek srečanja v Nikoziji:

Konec tekme! Ciper je po zadetku Ioannisa Pittasa v prvem polčasu premagal Slovenijo.

90. minuta: Pred nami so še štiri minute sodnikovega dodatka. Bo Sloveniji uspelo vsaj izenačiti?

86. minuta: Ciper je imel na nogi šah mat potezo, a jo je Pittas zapravil oz. bolje rečeno, strel mu je ubranil Oblak in ohranil Slovenijo v igri vsaj to točko.

81. minuta: Slovenija gre na vse ali nič. Kek je v igro poslal še Kouterja in Zahovića. Vstopila sta namesto Lovrića in Balkovca.

75. minuta: Priložnost za Slovenijo! Po podaji Iličića je po hitrem obratu do strela prišel rezervist Črnigoj. Udari je močno, a previsoko. Ostalo je pri vodstvu Cipra.

72. minuta: Tehtnica se je nagnila na slovensko stran, ki išče pot do ciprskih vrat, a domači se odlično branijo in za zdaj zapirajo prav vse poti do njihovega gola. Slovencem ostanejo streli od daleč. Udaril je Balkovec, a Michail je brez težav ujel žogo.

58. minuta: Slovenija ne najde svojega ritma in je povem nenevarna. Kek je v igro poslal še Vučkića in Črnigoja, igrišče sta zapustila Bijol in Kramer.

48. minuta: Ciper je spet pokazal, da je izjemno nevaren. Na atraktiven način je poskušal še kapetan Pieros Sotiriou, ki je zadel stičišče vratnice in prečke. Na srečo zadetek ne bi bil priznan niti, če bi bil ciprski napadalec bolj natančen, saj je bil v prepovedanem položaju.

47. minuta: Še drugi rumeni karton za Slovenijo. Po Iličiću ga je prejel še Kurtić, ki bo manjkal na septembrski domači tekmi proti Slovakom.

Začetek drugega polčasa! Slovenski selektor Kek je reagiral. V slačilnici je pustil Miho Zajca, v igro pa poslal Damjana Boharja.

Konec prvega polčasa! Slovenijo po zaostanku čaka zahteven drugi polčas. Ciper ima granitno obrambo. Hrvati so jim zabili zadetek, Slovaki nobenega.

42. minuta: GOOOL! 1:0! Šok za Slovence! Vse se je začelo po podaji iz avta. Podal je Stojanović, neodločni Kurtić je izgubil žogo. Fotis Papoulis je lepo našel Ioannisa Pittasa, ki je naprej pretental Bajrića, ki je "poletel" mimo, nato pa še v slogu največjih nogometnih mojstrov ukanil Jana Oblaka.

37. minuta: Švedski sodnik je pokazal prvi rumeni karton. Prejel ga je Iličić, ki je z roko v obraz udaril ciprskega nogometaša.

36. minuta: Slovenija je prvič nevarneje zagrozila! Akcijo je začel Josip Iličić.  Na desni strani je premešal domačo obrambo, nato pa lepo videl Kurtića, ki je močno sprožil, domači vratar pa se je moral pošteno potruditi, da je ostalo pri 0:0.

30. minuta: Po pol ure igre ni niti enkrat zadišalo po zadetku. Slovenija ima za spoznanje več žogo v nogah, a domači povsem brez težav držijo ugoden rezultat. Še več, tudi sami so nekajkrat prišli pred slovenska vrata, a tudi njihovi poskusi so končali v slovenskem bloku.

22. minuta: Ni veliko manjkalo, da bi Ciper nevarno zagrozil. V protinapad se je po ukradeni žogi izstrelil Fotis Papoulis, a mu je v zadnjem času strel preprečil Bajrić. Tako Slovenija kot Ciper še nista sprožila v okvir vrat.

15. minuta: Ciper je v uvodnih minutah pokazal, da ga bo težko prebiti. Še najbolj aktiven v slovenskem napadu je bil v tem obdobju Kramer, ki pa so ga domači branilci do zdaj vselej uspešno ustavili.

Začetek tekme v Nikoziji! Slovenci imajo modro opravo, domači Ciper pa belo.

17.20: Tekmo bo sodil švedski sodnik Andreas Ekberg

17.00: Slovenski selektor Matjaž Kek je manjkajoča Andraža Šporarja in Miho Mevlja zamenjal z Blažem Kramerjem in Kenanom Bajrićem. Kramer se je prvič znašel v začetni enajsterici, Bajrić pa drugič.

Začetna postava Slovenije:

Pred tekmo:

Kvalifikacije za SP 2022 ponujajo peklenski marčevski uvod. Slovenija bo tako po zmagi nad Hrvaško (1:0) in porazom z Rusijo (1:2) na delu še tretjič v šestih dneh. Danes jo ob 18. uri čaka gostovanje na Cipru, pri izbrani vrsti, ki v tem kvalifikacijskem ciklusu še ni dosegla zadetka, a je prekrižala načrte Slovaški (0:0 v Nikoziji) in namučila neprepričljivo Hrvaško (0:1 na Reki).

Zdaj bo poskušala drago prodati kožo še proti izbrancem Matjaža Keka, ki danes ne bodo mogli računati na dva pomembna člena v začetni enajsterici. V obrambni vrsti bo manjkal Miha Mevlja, najverjetneje bo namesto njega vskočil Kenan Bajrić, v konici napada pa bi lahko namesto Andraža Šporarja, ki se je na zahtevo kluba ob priporočilih portugalskega nacionalnega inštituta za javno zdravje vrnil v Brago, zaigral Haris Vučkić, lani s petimi zadetki najbolj vroči slovenski strelec v državnem dresu.

Ko je Slovenija nazadnje gostovala na Cipru, je leta 2018 v ligi narodov po dramatičnem koncu izgubila z 1:2. Takrat jo je še vodil Tomaž Kavčič, v ekipi pa ni bilo Jana Oblaka, Josipa Iličića, Sandija Lovrića …