Četrtek, 4. 8. 2011, 14.26
9 let
Šibenik ohranja spomin na svojega "malega"

V Zagrebu je osvojil Evropo, v Madridu dokazal svojo vrednost v najuspešnejšem evropskem klubu, v Portlandu sta bili na preizkušnji njegova vztrajnost in nepopustljivost, za kateri je bil nato nagrajen z zvezdniškimi trenutki v New Jerseyju. Slednjih je bil deležen tudi v obeh reprezentancah, tako jugoslovanski, s katero je bil evropski in svetovni prvak, kot tudi hrvaški, ki je vrhunec dosegla s srebrom na olimpijskih igrah v Barceloni. A kraj, ki ga je najbolj zaznamoval, in pahnil v svet košarke, v katerem je ostal vse do tragične smrti, 7. junija leta 1993, je bil nedvomno Šibenik. Obmorsko dalmatinsko mesto, ki po uspehih in naboru igralcev resda zaostaja za Zadrom in Splitom, je bilo s KK Šibenka prizorišče prvega dejanja velike košarkarske zgodbe, za mnoge zgodbe o največjem evropskem košarkarju vseh časov. Čeprav je že relativno mlad zapustil domači kraj, se resda vanj vselej rad vračal, in čeprav je od usodne prometne nesreče minilo že debelih osemnajst let, pa se Šibenik še vedno spominja "svojega malega", ki je navduševal v dvorani Baldekin.
Ob obletnici rojstva tudi spominska soba
"Kaj iščete, mladenič," prijazno vpraša starejši gospod, ki si dneve krajša s posedanjem na balkonu ene izmed hiš na ulici Petra Preradovića, kjer je odraščal tudi Dražen. Ker kar nekaj uric preživi na balkonu in poštarja še pred vstopov v stavbo povpraša, ali je zanj prišlo kakšno pismo, seveda opazi sleherni novi obraz, in ga tudi hitro ogovori. Odgovor mnogih se nanaša na iskanje spominskega koša, posvečenega Draženu Petroviću. "Tam, na drugi strani … Vidite, pred temi garažami je igral s svojo družbo. Spominski koš so nato postavili dobrih 10 metrov stran, nasproti vhoda v stavbo, v kateri je živel," ustrežljivo pove.
Hišna številka 3 zvezni znano. Jasno, prav zaradi nje je Petrović ob selitvi iz Portlanda v NJ Nets izbral dres s številko 3, ki danes visi visoko pod stropom dvorane omenjenega severnoameriškega poklicnega kluba in tako ohranja trajen spomin na hrvaškega košarkarskega virtuoza. V spomin nanj je v Zagrebu že nekaj časa odprt tudi muzej, katerega gonilna sila je Draženova mama Biserka. Še letos, predvidoma ob obletnici Petrovićevega rojstva, 22. oktobra, pa bodo v Šibeniku odprli tudi spominsko sobo. Le-to že urejajo prav v stanovanju, v katerem je živela Petrovićeva družina, torej le lučaj od koša in spominske table, ki mimoidoče spominjata na velikana evropske in svetovne košarke.