Sreda, 27. 5. 2015, 16.55
9 let
Sanje so dovoljene: Goran Dragić in 100 milijonov dolarjev

Le redkokateri slovenski športnik si lahko dovoli opustitev pogodbene možnosti za zaslužek slabih sedmih milijonov evrov za eno tekmovalno sezono. A Goran Dragić, ki bi lahko letos izkoristil dodatno sezono v okviru obstoječe pogodbe – to je iz Phoenixa prenesel v Miami ‒ in v žep pospravil navedeni znesek, je menil, da je njegova tržna vrednost trenutno krepko višja. Zato se je že med sezono odločil, da bo postal prost igralec in se tako pri 29 letih na poletno tržnico severnoameriške poklicne lige podal v lov na osrednjo pogodbo svoje kariere.
Prvi favorit – Miami Heat
Čeprav Dragić, ki v ligi NBA igra že vse od leta 2008, poudarja, da bo pripravljen prisluhniti vsem morebitnim snubcem, pa se zdi, da je prvi favorit Miami Heat. V takšnem duhu je "Gogi" aprila tudi zapustil Florido in se vrnil v Evropo. Tu zdaj čaka, da se bo prvega julija uradno odprla pogajalska fronta za proste igralce. Od tega datuma se namreč klubi lahko pogovarjajo z igralci, medtem ko pogodbo lahko podpišejo šele po osmem juliju.
Tihi dogovor februarja, uradni julija?
Miami v vlogo favorita postavlja dejstvo, da lahko Dragiću zagotovi petletno pogodbo, kar je njegova glavna želja, obenem pa ponudi tudi zgodbo o nadarjeni ekipi, katere ambicije naj bi postopoma rasle in se približevale vrhovom lige NBA.
Zdi se, da je želja po dogovoru o dolgotrajnejšem sodelovanju obojestranska. Slutiti jo je bilo mogoče že februarja, ko je Miami v izdihljajih zimskega prestopnega roka prevzel Dragića in zanj v Phoenix poslal štiri košarkarje ter dva izbora na prihodnjem naboru lige, nato pa igro v napadu dodobra prilagodil slovenskemu novincu. Ameriški analitiki so si enotni, da klub, v katerem ima kot športni direktor pri kadrovskih vprašanjih glavno besedo legendarni Par Riley, tako visoke "cene" prav gotovo ni plačal zgolj za dvomesečne vragolije organizatorja igre iz ljubljanskih Kosez.
V pričakovanju slovenskega rekorda
V primeru julijskega stiska rok pa Miami čaka tudi osrednje plačilo. Ni skrivnost, da se Dragiću obeta najvišja pogodba v zgodovini slovenskega športa.
Če lahko verjamemo najbolj smelim napovedim, bi lahko otrok ljubljanske Ilirije za petletno pogodbo prejel vrtoglavih 100 milijonov ameriških dolarjev oziroma dobrih 90 milijonov evrov.
Od tega bo moral sicer nakrmiti še vselej lačna davčna usta. A v primerjavi s hokejskim zvezdnikom Anžetom Kopitarjem, ki izpolnjuje zadnji del sedemletne pogodbe z moštvom LA Kings, vredne dobrih 43 milijonov evrov, ali pa Radoslavom Nesterovićem, ki je v vsej karieri v ligi NBA zaslužil 45 milijonov evrov, bo letvico dvignil najvišje doslej.
"Preskrbljen sem bil že z dosedanjimi dosežki. Priznam, vseeno godi, ko človek sliši takšne številke, predvsem v ameriškem košarkarskem prostoru, kjer te pogosto cenijo predvsem po višini pogodbe," o denarju nerad govori Dragić, ki pa se vendarle zaveda, da v ameriški košarkarski filozofiji dolarji narekujejo tudi igralne minute na parketu.
Navdušen nad Miamijem
"Že med zimskim prestopnim rokom sem upal, da me bo Phoenix poslal v Miami. Gre za odlično organizacijo z visokimi cilji. Vesel sem, da sem bil del te ekipe. Miami je kljub poškodbi Chrisa Bosha, zaradi katere nismo bili tako močni, izpolnil moja osebna pričakovanja. Navdušili so me tudi navijači, klubski ustroj in mesto. Zdaj pa … Bomo videli," razmišlja Dragić, ki ne skriva, da je njegov zadnji delodajalec v veliki prednosti.
"Počakajmo, kaj bodo ponudili drugi. Zanimajo me dolgoročna pogodba in zagotovila o kakovostni ter ambiciozni ekipi. Pri svojih letih ne želim več trepetati za preboj v končnico. Želim višje," pravi najboljši slovenski košarkar, ki bi rad v nadaljevanju kariere vsaj enkrat zaigral tudi na tekmi vseh zvezd (All-star).
Phoenixa ne želi blatiti
Med morebitnimi Dragićevimi snubci v ameriških medijih med drugim omenjajo tudi Los Angeles Lakers, kjer bi mu lahko ponudili slabih 73 milijonov evrov za štiriletno pogodbo, New York Knicks ali celo Houston Rockets, kjer je sicer prebil del svoje severnoameriške kariere. Skoraj popolna utopija pa se zdi vrnitev v Phoenix, kjer mu v večjem delu letošnje sezone zaradi inflacije branilcev nikakor ni uspelo zadihati s pravimi košarkarskimi pljuči. Vseeno zdaj že nekdanjega kluba ne želi očrniti.
"Zgodba je končana. Bilo je stresno, to priznam. A vodstvu sem po nizu praznih obljubil odkrito dejal, da želim v drugo okolje. Vesel sem, da so me poslali prav v Miami. Dejstvo je tudi, da je Phoenix v preteklosti zame storil marsikaj. Ko sem zahteval menjavo, sem jim dejal tudi, da jim s tem pomagam. Zakaj? Poleti namreč zanesljivo ne bi podaljšal pogodbe in bi odšel kot prost igralec. Zdaj so vseeno dobili nekaj zame. Medijske vojne se zato s tem klubom ne bom šel," dodaja Dragić.