Ponedeljek, 8. 12. 2014, 22.52
8 let, 9 mesecev
Prepletanje s Hrvaško in Grčijo se nadaljuje
![](/media/img/e9/1b/acd9b0ee10bb157c076b.jpeg)
Uvodni del bo slovenska izbrana vrsta odigrala v Zagrebu, v skupini C pa ji bodo družbo delali še košarkarji Hrvaške, Grčije, Makedonije, Gruzije in Nizozemske.
Hrvaška
Slovenci se bodo v prvem krogu že takoj pomerili z domačo reprezentanco Hrvaške. Domačini so imeli že pred svetovnim prvenstvom v Španiji letos reprezentanco izrednih posameznikov, ki pa je svojo pot hitro končala v osmini finala proti aktualnim evropskim prvakom Francozom.
Hrvaška je imela v svojih vrstah odličnega Bojana Bogdanovića, ki je bil drugi strelec prvenstva in je pozneje tudi odšel v ligo NBA k Brooklyn Nets, ob njem pa so prvo peterko sestavljali Barcelonin Ante Tomić, Dario Šarić, Krunoslav Simon in naturalizirani organizator igre Oliver Lafayette.
Slovensko-hrvaški obračuni imajo že zelo bogato zgodovino tekem. Na zadnjem evropskem prvenstvu leta 2013 v Sloveniji sta obe reprezentanci prav tako igrali v isti skupini, v Celju pa so po podaljšku slavili Hrvati, pri katerih je blestel že prej omenjeni Bogdanović.
Hrvaška je takrat končala skupinski del na drugem mestu, Slovenija je bila tretja, svojo pot pa so končali šele v polfinalu, ko so jih premagali Litovci. Na koncu so osvojili četrto mesto, potem ko so izgubili boj za bronasto medaljo proti Špancem.
Še pred domačim prvenstvom so Slovenci s hrvaško izbrano vrsto igrali tudi na evropskem prvenstvu, leta 2009, ko je četa Jureta Zdovca v četrtfinalu izločila kockaste.
Grčija
Tako kot s Hrvaško so Slovenci bogato zgodovino spisali tudi z grško reprezentanco. V spominu še kako živa ostaja rana z evropskega prvenstva izpred sedmih let, ko so košarkarji Slovenije v četrtfinalu proti Grkom že visoko vodili, nato pa pred koncem zapravili priložnost za prvo uvrstitev v polfinale.
Zadnjič se je slovenska četa z grško srečala na lanskem evropskem prvenstvu, kjer so bili boljši varovanci Božidarja Maljkovića, pri katerih je izstopal Goran Dragić z 28 točkami.
Makedonija
Reprezentanca Makedonije je bila na evropskem prvenstvu leta 2011 pravi hit. Takrat so na krilih odličnega naturaliziranega Boja McCallebba in z izkušenima Perom Antićem ter Vladom Ilievskim prišli vse do polfinala, na koncu pa so osvojili nehvaležno četrto mesto.
Na zadnjem evropskem prvenstvu v Sloveniji jih je vodil zdajšnji trener Olimpije Aleš Pipan, Makedonci pa so prvenstvo neslavno končali že po prvem delu in z le eno zmago. Pipan je po prvenstvu seveda zapustil selektorski stolček, na njem pa znova sedi trener, ki vodi slovenski klub, to je Aleksandar Džikić, sicer trener novomeške Krke.
Gruzija
Gruzijski košarkarji so v slovenskem prostoru dobro poznani. Pri Olimpiji je blestel Vladimir Stapania, njen kapetan je bil svoj čas Vladimir Boisa, močan pečat je pustil tudi Manučar Markoišvili, v najboljši sezoni, odkar so se zmaji preselili v Stožice, je pomemben delež prispeval visoki Georgi Šermandini.
Tudi z Gruzijo je Slovenija igrala na domačem evropskem prvenstvu leta 2013. V skupinskem delu so Slovenci z razpoloženim Domnom Lorbkom slavili z 72:68, Gruzijci pa so prvenstvo sklenili na 16. mestu.
Nizozemska
Največja neznanka je reprezentanca Nizozemske, ki ima odlično nogometno reprezentanco, v košarki pa so manj znani. Pred desetletjem so imeli velikana v ligi NBA – kar 224 centimetrov visokega Rika Smitha, ki je skupaj z legendarnim Reggijem Millerjem igral za Indiano Pacers. Nizozemci so do zdaj igrali na 14 evropskih prvenstvih, zadnjič davnega leta 1989, tri leta prej pa so bili edinkrat tudi na svetovnem prvenstvu.
Ob Smithu sta v ligi NBA kar nekaj sezon preživela tudi 38-letni Francisco Elson, ki je bil leta 2007 s San Antoniom tudi prvak, in 36-letni Dan Gadzuric.
V Sloveniji je nekaj časa pri Olimpiji igral 221 centimetrov visoki Remon van de Haare, ki pa v Ljubljani ni naredil velikega vtisa.