Ponedeljek, 27. 10. 2014, 13.11
8 let, 6 mesecev
Pred 30 leti se je začela Jordanova simfonija: Bog se je skril v Michaela (video)
Chicago Bulls so Michaela Jordana na naboru leta 1984 izbrali kot tretjega po vrsti, v najmočnejši ligi pa je debitiral 26. oktobra proti Washington Bullets, in to kot olimpijski prvak, saj je bil v ekipi ZDA, ki je finalu premagala Španijo – Jugoslavija je bila tretja.
Že na prvi tekmi je pri 21 letih pokazal, da bo pustil velik pečat v ligi NBA. Dosegel je 16 točk ter zbral sedem podaj ter šest skokov.
Vsak novinec bi si želel, da bi tako dobro vstopil v ring najboljših košarkarjev. A se Air Jordan ni zaustavil. Letel je in tekmečeve obrambe so imele izjemno težko nalogo, ko so ga poskušale prizemljiti.
Le nekaj tednov pozneje je svoje mojstrstvo pokazal v zanj priljubljenem Madison Square Gardnu, kjer je vedno igral odlično. Proti New York Knicks je namreč dosegel 33 točk, prejel pa stoječe ovacije, kar gostujoči košarkarji redko doživijo.
"To je najboljši čas v življenju," je takrat govoril Jordan, priznane revije pa so po vsega mesecu njegove profesionalne kariere že pisale naslove "zvezda je rojena".
V krstni sezoni med elito je imel povprečje 28,2 točke na tekmo, vsega dve leti pozneje – v drugi je zaradi poškodbe noge izpustil 64 tekem - pa je bila njegova številka neverjetnih 37,1 točke na tekmo, kar je bila zanj strelsko najuspešnejša sezona.
Da je na poti do velike slave, je po tekmi končnice leta 1986 dejal veliki Larry Bird, ki je spremljal Jordanovo simultanko, ki se je končala pri 63 točkah: "Bog se je skril v Michaela Jordana."
V izjemno bogati karieri je njegova zračna visokost popeljala Chicago Bulls do šestih naslovov v ligi NBA, med drugim si je šestkrat tudi prislužil naziv najkoristnejšega košarkarja (MVP) finala, prav tako bil pa je petkrat najboljši med celotno sezono. To so le osrednji mejniki, ki jih je postavil v ligi NBA, v kateri je dosegel 32.292 točk (30,1 v povprečju na tekmo), imel 6672 skokov (6,2 na tekmo) in 5633 podaje (5,3 na tekmo).
Njegov rekord v doseženih točkah na eni tekmi znaša 69, kar se je zgodilo v dvoboju s Clevelandom. To je enajsti dosežek v ligi NBA, uvršča pa ga na šesto mesto, saj ima le Wilt Chamberlain kar pet boljših dosežkov – daleč najboljši je 100, do katere je prišel leta 1962 pri zmagi proti New York Knicks. Od aktivnih košarkarjev ima Kobe Bryant boljšo znamko, saj je pred osmimi leti natresel Torontu 81 točk.
Air Jordan je vnesel v ligo NBA svežino in se z zlatimi besedami zapisal v zgodovino košarke. Za mnoge je največji košarkar vseh časov. Za vas?