27. 8. 2024,
17.35

1 ura, 12 minut

Thermometer Yellow 6,61
Visma | Lease a Bike Wout Van Aert Red Bull - BORA - hansgrohe Enric Mas Ben O'Connor Primož Roglič Primož Roglič Vuelta Vuelta Dirka po Španiji Dirka po Španiji

Torek, 27. 8. 2024, 17.35

Dirka po Španiji, 10. etapa (Ponteareas - Baiona, 160 km)

Ubežniku Van Aertu še tretja etapna zmaga, težak, a miren dan za Rogliča

Vuelta Wout van Aert | Primož Roglič je v skupnem seštevku na drugem mestu. Za vodilnim Benom O`Connorjem zaostaja tri minute in 53 sekund. | Foto Guliverimage

Po dnevu premora se je nadaljevala dirka po Španiji. Kolesarji so na deseti etapi od Ponteareasa do Baione (159,6 kilometra) premagali štiri kategorizirane vzpone, zadnjega na Alto de Mougas 20 kilometrov pred ciljem. V peterici ubežnikov je bil najmočnejši Wout van Aert (Visma | Lease a Bike), ki je tako dobil še tretjo etapo na letošnji Vuelti. Primož Roglič (Red Bull - BORA - hansgrohe), ki še vedno čuti bolečine v hrbtu, v glavnini s favoriti za skupno zmago ni napadal (bil je 32.), niti niso njegovi tekmeci, tako je tokrat 22. Ben O'Connor (Decathlon AG2R) ostal 3:53 minute pred slovenskim asom, tretji Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) pa še naprej zaostaja 4:32 minute.

Primož Roglič
Sportal Rogličev trener: Primož dirka z bolečinami in te ne bodo izginile kar tako

Wout van Aert je v zeleni majici. | Foto: Guliverimage Wout van Aert je v zeleni majici. Foto: Guliverimage V razgibani etapi je trajalo zelo dolgo, preden je glavnina popustila v lovu na peterico ubežnikov. Med njimi se je znašel tudi Wout van Aert (Visma | Lease a Bike), ki pa je imel v zadnjih 60 kilometrov pred sabo še zelo zahteven del trase s tremi preostalimi vzponi. Kljub temu pa je bil prav 29-letni Belgijec tisti, ki je napadel pred začetkom zadnjega vzpona in s sabo odpeljal Francoza Quentina Pacherja (Groupama-FDJ).

Po prečkanju zadnjega klanca sta skupaj do cilja pripeljala Van Aert in Pacher, pričakovano pa Francoz ni imel možnosti v zaključku proti zeleni majici najboljšega po točkah. Belgijec je slavil tretjič na letošnji Vuelti in skupno 12. na tritedenskih dirkah. V karieri je zdaj zvezdnik kolesarstva tik pred jubilejno 50. zmago, zbral jih je namreč 49. Drugi v etapi je bil Pacher, ki ni šprintal in je zaostal tri sekunde. Dvaintridesetletnik tako ostaja brez poklicne zmage. Z zaostankom dveh minut je kot tretji ciljno črto prečkal Španec Marc Soler (UAE Team Emirates).

V ozadju napadov v skupini s kandidati za skupno zmago ni bilo, je pa ekipa tretjeuvrščenega Ekvadorca Richarda Carapaza (EF Education-EasyPost) za kratko navila ritem in oklestila skupino najboljših na okoli 25 kolesarjev. Vseeno do razlik ni prišlo, saj nihče ni želel tvegati do vrha in nato 20 km spusta do cilja. Do cilja je skupina z najboljšimi pripeljala 5:31 minute za Van Aertom.

Dirka po Španiji, 10. etapa:

1. Wout Van Aert (Bel/Visma-Lease a Bike) 3:50:47
2. Quentin Pacher (Fra/Groupama-FDJ) +0:03
3. Marc Soler (Špa/UAE Team Emirates) +2:01
4. William Junior Lecerf (Bel/Soudal Quick-Step)   isti čas
5. Juri Hollmann (Nem/Alpecin-Deceuninck)
6. Txomin Juaristi Arrieta (Špa/Euskaltel-Euskadi) +5:13
7. Jhonatan Narvaez (Ekv/Ineos Grenadiers) +5:31
8. Stefan Küng (Švi/Groupama-FDJ) isti čas
9. George Bennett (NZl/Israel-Premier Tech)
10. Harold Tejada (Kol/Astana Qazaqstan)

10. David Gaudu (Fra/Groupama-FDJ) +6:32

Primož Roglič | Foto: Guliverimage Primož Roglič Foto: Guliverimage Vodilni Avstralec Ben O'Connor (Decathlon AG2R) ima tako še naprej 3:53 minute naskoka pred Primožem Rogličem (Red Bull - BORA - hansgrohe) in 4:32 pred Carapazom. Četrti je Španec Enric Mas (Movistar) s 4:35 minute zaostanka, potem ko je bil najbolj prepričljiv v nedeljski gorski etapi.

V sredo bo na sporedu še ena razgibana etapa s štirimi kategoriziranimi vzponi v okolici Padrona. Kolesarje 11 km pred ciljem čaka strm trikilometrski klanec Puerto Cruxeiras (8,9 %), nato pa sledi še spustu do cilja do tehnološkega parka Cortizo.

Kako se je razpletala 10. etapa Vuelte:

Cilj.
Skozi cilj so s petimi minutami in pol zaostanka pripeljali še O'Connor, Roglič, Carapaz in drugi tekmeci za skupno zmago. Za njimi je težak, a miren dan, saj do pravih napadov ni prišlo. Povprečna hitrost na etapi s štirimi vzponi 41,9 km/h.

CILJ! Pacherju je bilo 100 metrov pred ciljem jasno, da je Van Aert močnejši. Tretja etapna zmaga na Vuelti za člana Visme. Z dvema minutama zaostanka tretji Soler.

3 km do cilja: Van Aert in Pacher se bosta udarila za etapno zmago. Za Van Aerta bi bila to tretja etapna na letošnji Vuelti, za Pacherja pa sploh prva na grand tourih.

8 km do cilja: Van Aert in Pacher sta že dobro minuto pred Solerjem in Lecerfom ter dobrih pet pred Rogličem z glavnino. Še zadnji kilometri spusta do Atlantika. Etapa se končuje v mestu Baiona, nedaleč od Viga, torej v pokrajini Galicija, tik nad špansko-portugalsko mejo.

Še 15 km do cilja: S skoraj petimi minutami zaostanka za vodilno dvojico (4,5 kilometra za njima) je glavnina prišla na zadnji gorski cilj etape.

20 km do cilja: Van Aert je dobil vzpon na Mougas, tik pred Pacherjem, in ima zdaj tako kot Adam Yates 22 točk na prvem mestu seštevka letečih ciljev. Soler in Lecerf prihajata čez gorski cilj dobre pol minute za njima.

22 km do cilja: Strmina je popustila, še dober kilometer do vrha. Skupina z okoli 20 kolesarji, z vsemi najboljšimi v skupnem seštevku, je štiri minute in 40 sekund za vodilno dvojico. Nihče od kandidatov za skupno zmago ne napada.

25 km do cilja: Pet kilometrov do vrha klanca. Van Aert in Pacher (še brez etapne zmage na dirkah grand toura) sta eno uro oziroma 34 minut za najboljšimi v skupnem seštevku, zato glavnina, ki se je raztegnila, ne odgovarja in jima bo očitno pustila dvoboj za etapno zmago.

28 km do cilja: Van Aert in Pacher sta po tretjini zadnjega klanca na prvih dveh mestih, Soler in Lecerf zaostajata pol minute, Hollmann je povsem omagal. Glavnina je pet minut za vodilno dvojico.

38 km do cilja: Za novih pet točk je bil prvi na Alto de Mabia  Wout van Aert, Soler drugi in Hollmann tretji. Ubežniki so pet minut in pol pred glavnino. Sledi še najtežji vzpon dneva, prve kategorije, na Alto de Mougas, za njim pa še 20 km spusta do cilja. Ubežnikom bi lahko uspelo.

42 km do cilja: Na vzponu druge kategorije na Alto de Mabia prvi odpadajo iz glavnine, Soler pa se komaj še drži skupinice ubežnikov.

56 km do cilja: Prvi na Alto de Livachan je bil William Lecerf, drugi Van Aert in tretji Hollmann, glavnina je na vrh prišla slabih šest minut za njimi.

61 km do cilja: So na prvem od treh zaključnih vzponov dneva. Skupaj bodo premagali 3.074 višinskih metrov, 1.545 jih je že za njimi. Sredi vzpona na Alto de Vilachan ubežniki ne popuščajo, so več kot šest minut pred glavnino.

Dirka po Španiji 10. etapa | Foto:

80 km do cilja: Ubežniki z Van Eartom in Solerjem imajo že več kot tri minute prednosti pred glavnino, vmes je z zaostankom minute in 40 sekund Alessandro de Marchi, ki skuša sam ujeti ubežno peterico.

94 km do cilja: Peterica ubežnikov ima 37 sekund prednosti pred glavnino, kjer smo videli še nekaj neuspešnih poskusov napada. Do naslednjega klanca imajo še 30 kilometrov.

114 km do cilja: Trojica na čelu dirke je po 46 kilometrih vožnje dobila družbo. Pridružila sta se jima Juri Hollmann (Alpecin-Deceuninck) in Quentin Pacher (Groupama-FDJ).

117 km do cilja: Trojica na čelu dirke (Soler, Van Aert in Lecerf Jr.) je že opravila s spustom in ima 12 sekund prednosti pred glavnino.

134 km do cilja: Nov poskus pobega. Marc Soler (UAE), Wout Van Aert (Visma) in Villiam Lecerf Junior so si tik pred vrhom prvega vzpona dneva nabrali nekaj sekund prednosti pred glavnino. Van Aert je prvi prečkal gorski cilj na Alto de Fonfria in pobral pet točk.

140 km do cilja: Po 20 kilometrih in prizadevanjih za pobeg se je v ospredju oblikovala skupina kolesarjev, ki so na prvem vzponu dneva na Alto de Fonfria uspeli pridobiti nekaj prednosti pred glavnino, a ne za dolgo. Prisotnost španskega kolesarja Cristiana Rodrigueza (Arkéa - B&B Hotels), ki je v skupni razvrstitvi na 12. mestu in za rdečo majico zaostaja samo 7:13 minute, je bila za glavnino nesprejemljiva, zato so se potrudili, da ubežnike ujamejo. Spet gre vse od začetka.

13.42 - Uradni začetek 10. etape! Kmalu po zamahu startne zastavice so se začeli poskusi pobega. Poskusila sta tudi Američan Brandon McNulty (UAE Emirates), zmagovalec uvodnega kronometra in prvi nosilec rdeče majice na letošnji Vuelti, in njegov moštveni kolega Jai Vine, a je bil poskus hitro nevtraliziran.

13.30 - Kolesarji so se podali na pet kilometrov dolgo zaprto vožnjo, kmalu bo šlo zares.

13.00 - Pozdravljeni, ljubitelji in ljubiteljice kolesarstva! Še pred začetkom 10. etape iz ​​Španije (start ob 13.42) prihajajo nove novice o odstopih zaradi covida-19. Okužba je tokrat preprečila nadaljevanje dirke Belgijcu v dresu Ineos Grenadiers Laurensu De Plusu, ki bi moral biti pomemben pomočnik Carlosu Rodríguezu na tej dirki, in Kolumbijcu Haroldu Martin Lopezu iz ekipe Astana Qazaqstan. Zaradi posledic padca v 6. etapi je Vuelto končal tudi Kobe Goossens iz ekipe Intermarché-Wanty. To je že 16. odstop z letošnje Vuelte, ki je izjemno nepredvidljiva in naporna zaradi terena in ekstremnih temperatur.

Napoved 10. etape Vuelte

Po zmagi v osmi etapi in manjši krizi deveti dan dirke je Primož Roglič izkusil tako dober kot slab dan na letošnji Vuelti. Po devetih etapah ima 34-letni Kisovčan za vodilnim Avstralcem Benom O'Connorjem (Decathlon AG2R) 3:53 minute zaostanka, tretji je Ekvadorec Richard Carapaz (EF Education-EasyPost), ki zaostaja 4:32 minute.

Še najbolje je poleg Rogliča v gorah na jugu Španije deloval domačin Enric Mas (Movistar), ki v seštevku zaostaja 4:35 minute, a je bil v nedeljski kraljevski etapi za minuto boljši od tekmecev do vrha zadnjega vzpona. Nato je prednost izpustil iz rok po smoli na spustu in bolj organiziranem lovu v ozadju.

Ben O'Connor vztraja v rdečem. | Foto: Guliverimage Ben O'Connor vztraja v rdečem. Foto: Guliverimage

Selitev na sever Španije

Vuelta tako pred zadnjima tednoma na severu Španije, kamor so se z letali z vročega juga podali po nedeljski etapi, ostaja zelo zanimiva in nepredvidljiva.

Kolesarje danes v napovedanih vsega 25 stopinjah Celzija čaka zanimiva etapa s štirimi kategoriziranimi vzponi. Zahtevnejših bo zadnjih 60 kilometrov s tremi vzponi, zadnjega z bonifikacijami na Alto de Mougas (9,9 km/6 %) pa bodo prečkali 20 kilometrov pred ciljem v dolini v Baioni.

Etapa se bo začela ob 13.42, organizatorji najboljše v cilju pričakujejo okoli 17.30.

Vuelta | Foto:

padec thumb
Sportal Težko je verjeti, a je res: bizarna nesreča na Dirki po Španiji #video
Primož Roglič, Vuelta 2024
Sportal Epska predstava Adama Yatesa, težak dan za Primoža Rogliča
Sportal Primož Roglič priznal, da je trpel: hrbet, vročina, noge ...
Wout Van Aert Primož Roglič
Sportal Kdo so največji zaslužkarji po prvem tednu Dirke po Španiji? Vodilni Avstralec šele četrti na lestvici.