7 let, 12 mesecev

Michael Albasini

Ponedeljek, 19. 3. 2012, 19.04

Albasini presenetil tekmece v Kataloniji

Švicar Michael Albasini je zmagovalec prve etape 92. kolesarske dirke po Kataloniji in vodilni v skupnem seštevku. Jani Brajkovič je v cilj prikolesaril z glavnino in zasedel 68. mesto.

V uvodni 139 kilometrov dolgi etapi, 5. letošnje dirke Svetovnega koledarja, so bili na sporedu trije kategorizirani klanci. Ben Gastauer (Ag2r-La Mondiale), Michael Albasini (GreenEdge), Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale), Nicolas Edet (Cofidis) in Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) je bila peterica ubežnikov, ki je pobegnila glavnini na enainpetdesetem kilometru. Pred glavnino so opravili s prvima dvema klancema in imeli 50 kilometrov do cilja 3 minute in pol prednosti pred glavnino. Še pred zaključkom zadnjega vzpona, od koder je bilo do cilja še 20 kilometrov, je Albasini uspel pobegniti tekmecem iz ubežne skupine.

Ker je bila etapa kratka je bil Albasini še dovolj svež, da je brez težav v cilj prikolesaril pred tekmeci in glavnino. Glavnina, ki se je lahko borila le še za 4. mesto v etapi, je zaostala minuto in pol. Ker na tej dirki ni odbitnih sekund na letečih in končnem cilju je isti vrstni red, kot v etapi, tudi v skupnem seštevku dirke. Enaintridesetletni Albasini je v zadnjih treh sezonah nastopal za ameriško ekipo HTC-HighRoad. Vsekakor je danes naredil velik korak k morebitni skupni zmagi. Da ni slab hribolazec pove že dejstvo, da je leta 2009 zmagal v skupnem seštevku dirke po Avstriji. Leta 2010 je zmagal dirko po Angliji. Lani je zmagal etapo na dirki po Španiji in osvojil majico najboljšega na gorskih ciljih dirke po Baskiji. Jani Brajkovič je etapo končal v glavnini s katero je v cilj prikolesarilo 168 kolesarjev.