14.55

Vasilij Žbogar

Četrtek, 14. 7. 2011, 14.55

Žbogar šesti na EP v Helsinkih

Izolan Vasilij Žbogar je na evropskem prvenstvu v jadranju v Helsinkih v razredu finn zasedel končno šesto mesto (95 točk). V regati najboljše deseterice za medalje je bil prav tako šesti.

Zmagal je Britanec Giles Scott (34) pred branilcem naslova Hrvatom Ivanom Kljakovićem Gašpićem (34), tretji pa je bil drugi Britanec Andrew Mills (67). "Zadovoljen sem s celotno regato. Tudi zaradi nekoliko neugodnih okoliščin pred EP. Še dan pred tekmovanjem sem imel vse pripravljeno za jambor enega izmed Italijanov, s katerim sem vozil že nekaj časa. Potem pa je popoldne pred tekmo prišel in mi ga vzel. Jambor sem dobil od enega izmed čeških jadralcev in sem moral vse na jadrnici na novo namestiti. Tako sem s končnim dosežkom na svojem drugem EP v razredu finn zelo zadovoljen," je bil zadovoljen Žbogar. Dosegel je dober končni izkupiček v razredu, v katerem po prestopu iz laserja, kjer je bil med drugim drugi in tretji na OI, nastopa šele dobro leto dni. V laserju pa je bil že evropski prvak, zlato je osvojil leta 2003 v Splitu, bron na EP pa si je prijadral v Nieuwpoortu leta 2008. Maja lani je na EP v Splitu v razredu finn osvojil 16. mesto.

Žbogar je preračunaval

Petintridesetletni Žbogar je bil v finski prestolnici pred regato za medalje šesti (83 točk), vendar ni imel več možnosti za odličje. Vodil je Kljaković Gašpić (26 točk) pred Scottom (32) in Millsom (51), sledila pa sta Francoz Thomas le Breton (62) in Nizozemec Pieter-Jan Postma (73). Scott se je do zmage dokopal v odločilnem plovu, saj je zmagal v regati za medalje. Ker je Kljaković Gašpić v zadnji regati zasedel četrto mesto, je bil mesto nižje od Britanca, čeprav sta oba osvojila po 34 točk. "Malo sem preračunaval v finalni regati, obenem pa sem bil blizu Hrvata, ki se je boril za zlato. Zato sem šel malo stran od njega, da ga ne bi oviral. Tam sem mogoče izgubil kakšni dve mesti," je finalno regato orisal Izolan.

Možnosti za kaj več je Žbogar izgubil v prvi sredini regati, predzadnji dan tekmovanja. Po odličnem začetku je končal na 21. mestu. Pred tem je bil približno polovico regate med najboljšimi, nekaj časa celo v vodstvu. "Na žalost se je veter obrnil na skoraj 50 stopinj v desno. Bil sem na sredini flote in skoraj vsi jadralci, ki so bili na desni strani, vendar daleč zadaj, so me prehiteli. V drugi regati je začelo pihati in čeprav to niso moji pogoji, sem bil drugi. Šlo mi je odlično in tega sem najbolj vesel, predzadnji dan pokomentiral Žbogar, ki se odpravlja v domovino, po nekaj dnevih počitka pa bo odšel na pokal Amerike v Cascais.

Na prvenstvu od Slovencev danes nastopata še Tina Mrak in Teja Černe v razredu 470, v sredo sta s petega zdrsnili na 15. mesto (140 točk), regata za medalje pa bo v petek. V moškem razredu 470, ki se bo prav tako končal v petek, sta na 26. mestu Mitja Mikulin in Sebastian Prinčič (162 točk).