Ponedeljek, 31. 5. 2010, 12.19
9 let
Šola za organizatorje in veslače

Blejska tekma ob koncu tedna ni bila le običajna preizkušnja za svetovni pokal, tudi ob upoštevanju dejstva, da tovrstnega tekmovanja slikovito gorenjsko jezero še ni gostilo, ne. Predvsem organizacijski ustroj so mnogi gledali skozi prizmo priprav na svetovno prvenstvo 2011. Čeprav so organizatorji za marsikateri element poskrbeli v zadnjem trenutku (izstopale so težave pri gradnji novega sodniškega stolpa), pa odgovorni pri Mednarodni veslaški zvezi večjih pripomb niso imeli.
''Na Bled FISA ni gledala le kot na tekmo svetovnega pokala, temveč v luči priprav na svetovno prvenstvo. Tekmovanje smo izpeljali tehnično korektno in si pripravili ustrezno osnovo za nadgradnjo. Natančno vemo, kaj je treba postoriti,'' pravi generalni sekretar organizacijskega odbora Tim Farčnik, ki se bo s sodelavci v nadaljnjih tednih posvetil zbiranju odzivov, že jeseni pa sledijo odločne priprave na SP 2011. "Organizacijski odbor se je oblikoval šele maja, tako da smo v izjemno kratkem časovnem obdobju opravili veliko dela. Gre za novo organizacijo. V delo je bilo vključenih kar 400 oseb. Sedaj imamo temeljni kamen. Upoštevali bomo vse pripombe, hkrati pa se bomo posvetili tudi nadgradnji. Imeli bomo več časa tudi za druge stvari, kot je denimo popularizacija veslanja," še dodaja Farčnik.
Brez pripomb vseeno ni šlo. O tem dovolj zgovorno priča tudi pogovor z osrednjimi akterji prireditve. Med tistimi, ki so najglasneje opozarjali na pomanjkljivosti, je bil Iztok Čop. "Užival sem, saj je regatni center zaživel in služil svojemu namenu. Po drugi strani pa se ne morem otresti občutka, da organizatorji niso poskrbeli za veslače in gledalce. Regatno polje je bilo vzvalovano, motornih čolnov je bilo preveč, zaščite okrog betonske obale, od katere se odbijajo valovi, pa ni bilo. Motijo pa me tudi barikade. Gledalci so le s težavo prihajali do jezera. Obiskala me je skupina britanskih gostov, ki niso znali do tribun. Zaman so prosili za informacije o parkirnih mestih in transportu. Do polovice jezerske obale ni bilo dostopa. Ni bilo pravega čuta za šport. Upam, da bo organizator do prvenstva to popravil," je dejal Čop, ki je tokrat veslal v norveškem čolnu z Olafom Tuftejem in s četrtim mesto poskrbel za najboljšo slovensko uvrstitev.
Kakšno oceno pa je organizaciji pripisal selektor slovenske reprezentance Miloš Janša? ''Ocenjujem, da je bila organizacija na ustrezni ravni. Slišal sem le nekaj pripomb gledalcev, ki so komentirali zaprtost prostora,'' odgovarja Janša, ki se je, povsem razumljivo, to pot bolj kot sami organizaciji posvečal posadkam. Tudi slednje so bile deležne svojevrstnega opozorila, saj z izjemo lahkega dvojnega dvojca, ki postopoma napreduje, pravih razlogov za zadovoljstvo ni bilo. Dvojni četverec je s finalom resda izpolnil cilj, a presežka v konkurenci devetih čolnov ni bilo. Še slabše se je odrezal četverec brez krmarja, ki je po menjavi v čolnu daleč od lanskoletnega sijaja. Kot vse kaže, pa je to v tem trenutku tudi realno stanje slovenskega veslanja, v katerem mnogi pogrešajo predvsem bolj čvrste posadke in delo na daljši rok. Tako pa se po blejskem svetovnem pokalu znova govori predvsem o možnosti razdružitve dvojnega četverca in iskanju alternativne rešitve v četvercu brez.