Četrtek, 30. 7. 2009, 20.10
8 let, 9 mesecev
Brazilec ukradel šov Francozom
Z dosežkom 46,91 je za devet stotink sekunde izboljšal rekord Avstralca Eamona Sullivana, ta zaradi poškodbe manjka v Rimu, z olimpijskih iger v Pekingu.
V morda najbolj prestižni disciplini 13. svetovnega prvenstva v plavanju in vodnih športih v Foru Italicu je Brazilec, olimpijski prvak na 50 prosto, premagal tudi Francoza Alaina Bernarda (47,12) in Fredericka Bousqueta (47,25), ki sta osvojila srebro in bron. Pri tem pa ne gre spregledati, da so se Francozi za Rim pripravili prav v "kravlovih" sprintih ter zato izpustili nekatere druge discipline, kot denimo delfin. Olimpijski prvak Bernard se je moral ob evropskem rekordu zadovoljiti le s srebrom. Po drugi strani pa je 100 metrov prosto spet pokazalo, kako je disciplina nepredvidljiva, saj se je Bousquet v finale uvrstili šele z osmim časom, na koncu pa odnesel bronasto medaljo.
Lochte izboljšal rekord Phelpsa
Na 100 metrov prosto so se pomerile tudi ženske, ki so v četrtek nastopile v predtekmovanju in polfinalu. Tudi v tej disciplini se v petek obeta izredna tekma, saj je Nemka Britta Steffan pred dnevi kot prva plavalka štafete 4 x 100 prosto v tej disciplini že popravila svetovni rekord, v predtekmovanju in polfinalu pa jo je dvakrat premagala glavna tekmica za zlato Avstralka Libby Trickett.
Rekord Ciela Filha pa seveda ni bil edini rekord na prvenstvu. V prvi finalni disciplini, na 200 metrov mešano, se je z zlatom okitil Američan Ryan Lochte, z dosežkom 1:54,10 pa je za 13 stotink izboljšal tudi svetovni rekord slovitega rojaka Michaela Phelpsa, ki si je danes "privoščil" prost dan. Takoj nato je svetovni rekord v polfinalu na 200 prsno izboljšala tudi Kanadčanka Annamary Pierse z 2:20,12, Avstrijka Mirna Jukić pa je kar dvakrat v enem dnevu v tej disciplini popravila lasten evropski rekord, pri čemer so se ure v polfinalu ustavile pri dosežku 2:22,13.
Rekordna je bila tudi druga polovica finala. Na 200 delfin je bila prva favoritinja nova svetovna rekorderka Američanka Mary Descenza, a se je morala v finalu zadovoljiti s četrtim mestom. Dolgo je kazalo na uspeh kitajskih tekmovalk Jiao Liuyangove in Zige Liu, a je prva v končnici odpadla, drugo pa je v zadnjih metrih z novim svetovnim rekordom 2:03,41 premagala Avstralka Jessicah Schipper, pa čeprav je bila tudi Liujeva z 2:03,90 hitrejša od sredinega svetovnega rekorda Američanke. Bron je osvojila najboljša Evropejka Madžarka Katinka Hosszu. Že v naslednji disciplini je svetovni rekord na 200 prsno zrušil tudi Avstralec Christian Sprenger z 2:07,31. Sprva je kazalo na zmago in rekord njegovega rojaka Brentona Rickarda, ki pa je v končnici malce popustil in deloval za rojaka kot neke vrste "zajec" v atletiki.
Podobno usodo kot Američanka Descenza na 200 delfin je v finalu na 50 hrbtno doživela tudi Rusinja Anastazija Zujeva, kar se ji je v Rimu pripetilo že drugič. V polfinalu je s 27,38 odvzela rekord Nemki Danieli Samulski, ki je v sredo za njo zaostala za stotinko. V finalu pa je "samo sebe" premagala Kitajka Jing Zhao z novim svetovnim rekordom 27,06, hitrejše od polfinalnega svetovnega rekorda pa so bile tudi zdaj nova evropska rekorderka Samulskijeva (27,23), druga Kitajka Chang Goa (27,28) in četrtouvrščena Zujeva z dosežkom 27,31.
Kitajke pred Američankami
Prav za konec so se na 4 x 200 prosto pomerile še ženske štafete, kjer so Kitajke uresničile napovedi in s svetovnim rekordom 7:42,08 premagale tudi Američanke. Pri slednjih je svetovna podprvakinja Allison Schmitt sicer lovila zadnjo Kitajko Jiaying Pang, a je razliko samo zmanjšala na slabe pol sekunde.
V ozadju pa so Britanke z drugim današnjim evropskim rekordom na tej razdalji - 7:45,51 - ubranile bron pred Italijankami. Te so se v jutranjem predtekmovanju kot osme komaj uvrstile v finale, na koncu pa je prva junakinja prvenstva Federica Pellegrini lovila Rebecco Adlington, jo skoraj ujela, nadoknadila skoraj tri sekunde, a so Britanke obdržale 27 stotink in zadnje mesto, ki prinaša medaljo. Pellegrinijeva pa je prvič nastopila nekoliko pod svojimi sposobnostmi, saj bi, če bi se približala lastnemu svetovnemu rekordu iz Rima, Italiji priplavala nepričakovano medaljo.