Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
24. 7. 2017,
20.00

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,90

Natisni članek

Natisni članek

Sportalov zakaj Sportalov zakaj, Sportalov zato

Ponedeljek, 24. 7. 2017, 20.00

7 let, 2 meseca

Sportalov zakaj, Sportalov zato

Zakaj se dirkači F1 polivajo s penino?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,90
šampanjec | Foto Getty Images

Foto: Getty Images

Ena od tradicij v formuli ena je polivanje s penino na odru za zmagovalce. Čeprav vožnja in alkohol nikakor ne gresta skupaj, ta navada vztraja. Kako se je sploh začela?

Steklenica šampanjca v rokah zmagovalca je podoba, ki formulo ena spremlja vse od začetka.

Že v prvi sezoni svetovnega prvenstva formule ena, leta 1950, je po dirki v Reims-Guecu v francoski pokrajini Champagne zmagovalcu, argentinskemu asu Juanu Manuelu Fangiu, predstavnik znamenitega lokalnega proizvajalca penine Möet et Chardon v roke potisnil steklenico mehurčkastega vina in šampanjec je odtlej del formule ena.

Penina je pač pijača za posebne priložnosti in zmage na prestižnih dirkaških tekmovanjih so bržčas prav to – posebne priložnosti.

Siffert ponesreči …

Takole proslavlja Lewis Hamilton. | Foto: Reuters Takole proslavlja Lewis Hamilton. Foto: Reuters Imenitno vino za imenitne dosežke je torej logika, ki se je hitro zakoreninila tako v formuli ena kot tudi v drugih motošportih. Podeljevanje penine je postalo navada, a vse do leta 1966 dirkači na zmagovalnem odru s penino niso počeli drugega, kot z njo vljudno nazdravljali in morda naredili kakšen požirek ali dva.

V znamenitem Le Mansu pa se je zgodila revolucija. Primerna sta bila tako prizorišče kot čas. Francija leta 1966. Zmagovalcu dirke Index Performance s porschejem 906 Joju Siffertu (dosežek mu je uspel v paru s Colinom Davisom) je med igranjem himne s steklenice podarjenega šampanjca po nesreči odneslo zamašek, občinstvo pa je bilo deležno presenetljive prhe.

… Gurney nalašč

Proslavljanje košarkarja Tima Duncana. | Foto: Reuters Proslavljanje košarkarja Tima Duncana. Foto: Reuters Če je Siffert šampanjec po odru za zmagovalce polival nenamerno, je leto pozneje ameriški dirkač Dan Gurney z njim naredil pravo predstavo. Gurney se je 11. junija 1967 veselil zmage za moštvo Shelby – Ford (njegov sovoznik je bil A. J. Foyt), na odru za zmagovalce je zgrabil steklenico penine, jo pretresel, da je iz nje odneslo zamašek in poškropil sotekmovalce in navdušeno občinstvo. Tako se je rodila dirkaška folklora.

"Tako navdušen sem bil, ko sem v roke dobil steklenico šampanjca, da sem jo stresel in začel škropiti po fotografih, dirkačih, Henryju Fordu II, Carollu Shelbyju in njunih ženah," se je pozneje dogodkov spominjal Gurney in priznal: "Zame je bil to zelo poseben trenutek, nisem pa se zavedal, da sem začel tradicijo, ki vztraja še danes."

Dekadenca

In res vztraja. Polivanje s penino je privilegij zmagovalcev. Način proslavljanja dosežkov. Seveda pa gre pri vsem skupaj tudi za pridih prestiža, ekskluzivnosti. Motošport je po pravilu drag, penina prav tako. Zmagovalci formule ena se pač ne polivajo s katerim koli šampanjcem, ampak z izjemno kakovostnim. In seveda dragim.

Podoben način proslavljanja ob uspehih seveda poznajo tudi nogometaši. | Foto: Reuters Podoben način proslavljanja ob uspehih seveda poznajo tudi nogometaši. Foto: Reuters

Tovrstno potrato marsikateri kritik te motošportne "jet-set" kulture vidi kot še en dokaz, da gre za objestni, vulgarni in dekadentni cirkus, ki ima le malo skupnega s športnim načelom zdrav duh v zdravem telesu. A moralna ogorčenost ni tista, ki je to navado najbolj ogrozila.

Zakoni in alternative

Zabavo s penino so še najresneje ogrozili zakoni. Vse več evropskih držav namreč prepoveduje oglaševanje alkohola na športnih prireditvah, predvsem v islamskih državah, ki zadnje čase gostijo vse več dirk formule ena, pa je prepovedano celo uživanje alkohola.

V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je na primer Alan Jones namesto šampanjca za proslavljanje uspehov uporabljal pomarančni sok. Sponzor moštva Williams je bilo namreč podjetje iz Savdske Arabije, kjer alkohol prepoveduje religija. Leta 2008 je Felipe Massa zmago v Franciji proslavljal s šampanjcem brez nalepke. S tem so zaobšli francoski zakon, ki prepoveduje oglaševanje alkohola. Na dirkah v islamskih državah se danes uporablja peneče vino brez alkohola.

Italijanski zvezdnik motociklizma Valentino Rossi in njegovo proslavljanje. | Foto: Reuters Italijanski zvezdnik motociklizma Valentino Rossi in njegovo proslavljanje. Foto: Reuters

Na znameniti ameriški dirki 500 milj Indianapolisa dirkači zmage proslavljajo s steklenico mleka. To je tradicija, ki jo je leta 1933 začel Louis Mayer, ki je po naporni dirki prosil za kozarec mleka. Danes je steklenica mleka že tradicionalna za najboljšega novinca na dirki v Indianapolisu.

Gre pa tudi za vpetost v okolje, ameriška zvezna država Indiana pač slovi po pridelavi mleka. Polivanje s šampanjcem bo očitno še kar nekaj časa ostalo del motošporta. Steklenice penine se marsikateri dirkač namreč razveseli skoraj bolj kot pokala, ki mu pripada ob zmagi.

Ne spreglejte