13.34

Thermometer Blue Green 4,43

Nedelja, 17. 7. 2016, 13.34

Marquezu jackpot, Rossi ignoriral Yamaho

Marc Marquez je s svežo zmago na dirki za VN Nemčije svojo nepremagljivost na Sachsenringu raztegnil v sedmo sezono in še bolj zacementiral primat v kraljevskem razredu MotoGP.

Drugo mesto si je pridirkal Britanec Cal Crutchlow (Honda), tretje pa Italijan Andrea Dovioziso (Ducati). Marquez je dosegel že sedmo zmago na nemškem prizorišču, z novimi 25 točkami pa je še povečal naskok v SP, kjer ima zdaj 170 točk.

Dež je skrojil današnje dogajanje; potem ko se je pred dirko ulilo, je do nastopa najboljših že nehalo deževati, steza pa se je sušila. Vodstvo dirke je preizkušnjo vseeno označilo za dežno, v začetnih krogih pa sta najbolje začela Andrea Dovizioso in Valentino Rossi. Voznik Ducatija si je privozil dve sekundi naskoka, kar pa ni pomagalo, saj se je sredi dirke začel taktični boj z menjavo motociklov.

Andrea Iannone je bil prvi pri mehanikih v 12. krogu. Marc Marquez ni najbolje začel, imel je precej težav s prvim kompletom pnevmatik in je bil le peti. Ko pa je presedlal na drugi motocikel, se je vse spremenilo. Po 17. krogu, ko je bil spet na stezi, je nizal najboljše čase, šest krogov pred koncem je že vodil in vodstva ni več spustil iz rok.

Marquez najprej zgrešil pri izbiri gum, nato zadel

"Odločitev o gumah na začetku ni bila najboljša, sem pa zadel pravi trenutek za menjavo. Takoj ko se je začelo dovolj sušiti, sem šel v bokse in videl sem, da nato samo napredujem. Vse skupaj je bilo do konca prav lahko," je bil zadovoljen Marquez, ki ga ni zmotil niti padec na jutranjem ogrevanju.

Najbolj je tvegal Cal Crutchlow in na dežnih gumah ostal krog dlje kot večina tekmecev, kar ga je potisnilo tik pod vrh. Zanj so to prve stopničke po Argentini 2015.

"Vedel sem, da bo dirka dolga in težka. Včasih se je težko odločiti za pravi trenutek, a sem ohranil trezno glavo. Morda sem bil blizu zmagi, a sem zadovoljen tudi s tem," je dejal Britanec, ki je obžaloval, ker ga ni mogla spremljati noseča žena, kar je bila njena šele druga odsotnost z dirk v zadnjih devetih sezonah.

Sedemnajstletni Khairul Idham Pawi je z drugo letošnjo zmago v Moto3 namignil, da Malezija v prihodnosti svetovnega motociklističnega prvenstva ne bo samo opazovalec. | Foto: Sedemnajstletni Khairul Idham Pawi je z drugo letošnjo zmago v Moto3 namignil, da Malezija v prihodnosti svetovnega motociklističnega prvenstva ne bo samo opazovalec.

Rossijeva taktična polomija

Dovizioso se je na koncu moral zadovoljiti s tretjo stopničko, kar ni bil slab dosežek, a je ostal grenak priokus, ker je tudi že vodil. "Morda sem slabo izbral trenutek menjave. Ni slabo, tole tretje mesto, toda ostaja malo grenkobe, ker bi lahko bil tudi višje," je imel mešane občutke Dovizioso.

Brez stopničk je ostal Scott Redding, ki je boj za tretje mesto izgubil tik ob koncu, peti je bil Andrea Iannone, šesti pa Dani Pedrosa.

Valentino Rossi je bil med tistimi, ki so slabo in v nepravem trenutku opravili menjavo motociklov, ko se je zanjo odločil, pa je z mest v ospredju zdrsnil na sredo karavane in bil le osmi. Kar pa je bilo vseeno bolje kot dosežek njegovega moštvenega sotekmovalca Lorenza; že kvalifikacije je končal na zelo skromnem 11. mestu, se nato v prvem delu dirke še držal med deseterico, pozneje pa se je povsem izgubil in iztržil le točko za 15. mesto.

Enomesečni poletni premor, 14. avgusta pa avstrijski Spielberg

Dva zaporedna slaba dosežka sta Lorenza oddaljila od vrha v SP, kjer ima Marquez 170 točk, Lorenzo pa 122. Tretji je Rossi s 111.

V razredu moto2 je Francoz Johann Zarco zmagal in s četrtim slavjem v sezoni še povišal vodstvo v skupnem seštevku. Le za 0,059 sekunde je zaostal domačin Jonas Folger, tretji je bil Španec Julian Simon.

V najšibkejšem razredu moto3 pa je slavil sedemnajstletni Malezijec Khairul Idham Pawi (Honda), premagal je Italijana Andreo Locatellija in Eneo Bastianinija. Pawi je dosegel drugo zmago v svetovnem prvenstvu v karieri; v začetku aprila je slavil na drugi dirki sezone v argentinskem Termasu de Riu Hondu.

Naslednja dirka bo po daljšem poletnem premoru 14. avgusta v Avstriji.