Sobota, 25. 2. 2012, 11.42
8 let, 8 mesecev
Dirke kariere večnega optimista Barrichella
Brazilec Rubens Barrichello je z rekordnimi 326 dirkami, 11 zmagami, 68 stopničkami in 14 najboljšimi štartnimi položaji pri 39 letih sklenil kariero dirkača formule 1. A ne na lastno željo, temveč ker je ostal brez sedeža. V svojem slogu večnega optimista (še ko je bil "oproda" Michaelu Schumacherju, je verjel, da lahko postane svetovni prvak) verjame, da se nekega dne lahko vrne in odpelje vsaj še rekordno 20. sezono. "Odprt sem za vse, tako kot je bil Schumacher. Nikoli ne veš, kaj se bo zgodilo. Ljudje vedo, česa sem sposoben, da imam izkušnje. Ker so danes testiranja omejena, sem visoko na seznamu želja. A četudi ne bom v formuli 1, bom nekje blizu. Poslovil sem bom pri kakšnih 60 letih." Slovo priljubljenega Rubinha je priložnost, da se v Sportalovi rubriki "iz zgodovine formule 1", ki jo pripravljamo vsako nedeljo, ko ni na sporedu dirke, spomnimo nekaj vrhuncev Brazilčeve kariere.
Donington, 1993 Ob zgodovinski zmagi Ayrtona Senne je zasijal tudi takrat 20-letni nekdanji prvak britanske formule 3, Barrichello. Na svoji šele tretji dirki v formuli 1 je na mokrem asfaltu v prvem krogu z 12. mesta prišel na četrto. Kasneje je bil celo drugi, v drugem delu dirke pa nikoli slabši kot šesti. A na tisti kaotični dirki ni videl cilja. Štiri kroge pred karirasto zastavo mu je zmanjkalo goriva. Uradno je tako dirko končal na 10. mestu.
Aida, 1994 V svoji drugi sezoni je z Jordanom dobil prvo priložnost za redno osvajanje točk. VN Pacifika v japonski Aidi je začel kot osmi in se tako izognil množičnemu trčenju v prvem zavoju. Ko sta kasneje odstopila še Mika Häkkinen in Damon Hill, mu je bila odprta pot na zmagovalni oder. Prvih stopničk se je veselil kot otrok. Tako kot vseh naslednjih 11 zmag.
Monte Carlo, 1997 V Monaku ni nikoli zmagal, bil pa je petkrat na stopničkah. Prve so bile vredne kot zmaga. Izkoristil je dežne razmere in Bridgestoneove pnevmatike (imele so boljši oprijem). V cilj sta prišla le dva, ki sta bila pred njim na štartni vrsti in tako je z nekonkurenčnim Stewart Fordom slavil na knežjih stopnicah. Do naslednjih točk ekipe Stewart je nato minilo celo leto.
Magny-Cours, 1999 Pet let po svojem prvem "pole positionu" je drugega dosegal s Stewartom. Vreme je bilo vnovič na njegovi strani. Bil je eden od le štirih dirkačev, ki je takoj po začetku kvalifikacij zapeljal na stezo. Ker se je 15 minut kasneje ulilo, ga ni nihče več prehitel. Na dirki je uspel voditi prvih pet krogov, ko ga je le prehitel McLarnov David Coulthard. Končal je na odličnem tretjem mestu.
Hockenheimring, 2000 Na kvalifikacijah je obstal z električno okvaro. S Schumacherjevim rezervnim dirkalnikom je nato dosegel le 18. čas. A to je bila njegova dirka! Do prvih postankov se je prebil do tretjega mesta. Nato je brzel po mokrem s pnevmatikami za suho stezo. Pred njim je bil le še Häkkinen. Vse je glavo postavil varnostni avto. Brazilec je povedel in v svoji osmi sezoni prvič zmagal. Seveda njegovim legendarnih solz ni manjkalo.
Silverstone, 2003 V rojstnem kraju britanskega dirkanja je bil vedno odličen. Leta 2003 je zasenčil še Schumacherja. Najboljši je bil že na kvalifikacijah, ko je sam izbral pravilen komplet pnevmatik. Na štartu sta ga sicer prehitela Trulli in Kimi Räikkönen, a je mesti dobil nazaj in zmagal šestič v karieri.
Magny-Cours, 2004 Medtem ko je Schumacher s tvegano taktiko štirih postankov zmagal, se je Barrichello v zadnjih krogih mučil z Jarnom Trullijem. Šlo je za bitko za tretje mesto. Ker ga ni uspel prehiteti v 180-stopinjskem zavoju zadnjega kroga, se je zdela bitka odločena. Pa ni bila. Trulli je v predzadnjem zavoju pustil dovolj prostora in Brazilcu je uspelo.
Silverstone, 2008 Honda je bila leta 2008 slaba. Od začetka sezone 2007 je osvojil vsega pet točk. Na stopničkah ni bil vse od farse z VN ZDA 2005. A v Silverstonu je dokazal, da še zna. Dež se je krepil in med prvimi je izbral pnevmatike za mokro stezo. Prebil se je na drugo mesto. Po težavah pri dolivanju goriva je izgubil eno mesto, a tretje je bilo zanj in za Hondo tisto sezono kot zmaga.
Valencia, 2009 Šampionski Brawnov dirkalnik je Rubensu omogočil novo dirkaško pomlad. A s šestimi zmagami na prvih sedmih dirkah je sezono bolje začel njegov ekipni kolega, Jenson Button. V Valencii pa se mu je le izšlo: z boljšo strategijo v boksih je prehitel oba dirkača McLarna in po petih sušnih letih spet stopil na najvišjo stopničko.
Budimpešta, 2010 Na Hungaroringu mu je varnosti avto pokvaril dirko, a ko je dobil priložnost za eno točko za deseto mesto, se je boril kot lev. In to proti Schumacherju. Na štartno-ciljni ravnini ga je pri okoli 300 kilometrih na uro napadel. Čeprav ga je njegov nekdanji ekipni "kolega" rinil proti komandnemu zidu, ni popuščal. Tvegal je hudo trčenje, a mu je uspelo. Prehitel je Michaela in osvojil točko.