Četrtek, 24. 4. 2008, 15.26
8 let, 7 mesecev
Poleti v Ljubljani veteransko EP
Doslej rekordno prvenstvo je bilo leta 2002 v nemškem Potsdamu, ko je nastopilo 4300 tekmovalcev.
"Starejšim se premalo posveča, zato lahko evropsko gibanje za večjo rekreacijo odraslih in starostnikov pomembno vpliva na izboljšanje počutja in zmanjšanje stroškov za zdravstvo. Tekmovanje v Ljubljani je zelo velika spodbuda za redno vadbo slovenskih veteranov in vse več je tudi tistih, ki se niso nikoli ukvarjali z atletiko. Veteransko EP bo zelo zahtevno organizirati, saj bo 8500 startov in 1185 finalnih nastopov v različnih kategorijah. Zavod Tivoli od nas zahteva ekonomsko najemnino, računamo pa na razumen rezultat po pogajanjih z novim upravljavcem stadiona. Organizacija tekmovanja bo stala milijon 338 tisoč evrov, pripravili smo tudi manjši program v višini milijona evrov, glavni vir prihodkov pa bodo prijavnine. Mesto in država bo imela zaradi EP med štiri in pet milijonov prihodkov," je dva meseca pred začetkom prvenstva dejal direktor EVACS Edo Šega in dodal, da bodo skušali zaradi tekmovanja posodobiti in izboljšati tudi infrastrukturo stadiona ŽAK v Ljubljani.
Tudi slovita črna gazela?
Slovenski predstavniki, nastopilo naj bi jih prek 100, veliko pričakujejo tudi po tekmovalni plati, saj je 42 slovenskih veteranov doslej na velikih tekmovanjih osvojilo 223 medalj, od tega 97 zlatih, 70 srebrnih in 56 bronastih. Največje število medalj, 23, je doslej osvojil Celjan Branko Vivod, od tega 9 zlatih, eno manj pa Marjan Krempl iz Poljčan (22, od tega devet zlatih). Po žlahtnosti odličij je precej pred vsemi Tržačan Fabio Ruzzier s 15 zlatimi, eno srebrno in dvema bronastima, med atletinjami pa je po žlahtnosti odličij najboljša in skupno četrta Celjanka Nataša Urbančič, ki je osvojila 10 odličij, od tega devet zlatih in eno srebrno medaljo.
"Merilo za uspeh ni zgolj število medalj, naš cilj je tudi povečanje števila športno aktivnih Slovencev. Že zdaj pa je med udeleženci maratonov v Ljubljani in Radencih dve tretjini veteranov ... Pomembno je tudi druženje udeležencev iz različnih držav," je pojasnila Tržičanka Ana Jerman, predsednica slovenskega združenja atletskih veteranov, ki je osvojila 19 veteranskih medalj, od tega štiri zlate, osem srebrnih in sedem bronastih; med slovenskimi atletinjami ima največje število kolajn.
Merlene Ottey, ena najuspešnejših atletinj na svetu vseh časov, ki živi v Ljubljani, svoje udeležbe na svojem prvem veteranskem prvenstvu zaenkrat še ni potrdila.