Petek, 27. 1. 2012, 12.03
8 let, 7 mesecev
Življenjepis naj bo jasen in pregleden, spremno pismo unikatno
Preden spoznate nekaj pomembnih usmeritev o pisanju dobrega življenjepisa in spremnega pisma, je pomembno, da se iskreno pogovorite sami s seboj in se vprašate, kaj sploh želite delati oziroma ali je razpisano delovno mesto za vas sploh ustrezno.
"Več kot 90 % slovenskih iskalcev nima definiranega želenega dela oziroma o njem ne upajo govoriti, tako tudi delodajalci ne vedo, 'kam bi z njimi'. Če ne znate opisati dela, v katerem bi blesteli in če vsaj v grobem ne ustrezate potrebam delodajalca, se na delo ne prijavljajte," pravi Gorazd Prah iz zaposlitvenega portala MojeDelo.com, ki svetuje, da je najprej pomembno poznati svoje prednosti in slabosti, bolj kot mediji, kjer lahko najdemo prosta delovna mesta (zaposlitveni portali, časopisi, zavod za zaposlovanje), pa je pomemben naš pristop k iskanju zaposlitve.
Prah svetuje, da si pred iskanjem dela izdelamo karierni profil, ki nam bo služil kot pripomoček za pripravo življenjepisa in spremnega pisma. V njem zberemo podatke o svoji izobrazbi in kvalifikacijami s konkretnimi znanji, ki smo jih pridobili. Prav tako v profil vključimo svoje interese, ciljno delovno mesto in listo potencialnih delovnih področij, mest in delodajalcev, pa tudi seznam znancev in prijateljev s stiki in opisom, pri čem nam lahko kdo pomaga. Šele nato se lahko lotimo aktivnega iskanja tudi pri podjetjih, ki nimajo javno razpisanih delovnih mest.
Iz spremnega pisma mora delodajalec jasno razbrati: na katero delovno mesto se prijavljate; kratko predstavitev in ključne kvalifikacije za želeno delovno mesto; jasen odgovor na vprašanje, zakaj si želite delati prav v tem podjetju in kakšne uspehe bi s svojim znanjem doprinesli; kaj lahko po prejemu pisma delodajalec pričakuje od vas (ga boste poklicali, se oglasili osebno, posredovali še dodatne informacije) in kontaktne informacije.
Prah je prepričan, da je ob pogoju, da smo se dobro pripravili, pisanje življenjepisa podobno, kot bi sledili kuharskemu receptu. Štirje obvezni elementi vsakega življenjepisa so: osebni in kontaktni podatki, znanje in izobrazba, opis delovnih izkušenj in predvsem uspehov, saj slednji delodajalca najbolj zanimajo. Vključimo lahko tudi kakšno zanimivost. "Bralec življenjepisa je delodajalec. Zanj so morda pomembne druge informacije kot za pisca življenjepisa, zato ga pišemo tako, da je zanimiv za delodajalca." pravi Prah.
Ker je življenjepis namenjen hitremu pregledu kvalifikacij, naj ga odlikujeta jasnost, preglednost in jedrnatost. Predvsem naj ne bo "natlačen" ali raztegnjen čez več kot 5 strani. Ključna je primerna struktura (uporabite lahko tabele), slovnična pravilnost in uporaba izrazov, ki jih delodajalec razume. Misli naj bodo jasno izražene v kratkih stavkih, predvsem pa se vedno držite tega, da si nikoli ničesar ne izmišljujete. Reference in priporočila delujejo, a naj bodo ta ažurna, pisci priporočil pa obveščeni, saj jih bo delodajalec morda poklical.
Poznati morate uspehe podjetja, ključne storitve oziroma izdelke, kako velik je delodajalec, koliko ljudi zaposluje, kdo so konkurenti, zakaj zaposlujejo nove sodelavce in kaj pričakujejo od novih zaposlenih. Na ta način boste tudi lažje ocenili, na katerih področjih delodajalcu najbolj ustrezate. Na tistih področjih, kjer po vaši oceni ne dosegate pričakovanj, pa razmislite, kako bi lahko svoja znanja in kompetence nadgradili. Preden greste na razgovor, preverite, kaj ste napisali v prijavi na delovno mesto in kako boste napisano utemeljili.
"Med razgovorom se obnašajte spoštljivo, ne vsiljivo in hkrati dovolj samozavestno, da boste delodajalca prepričali, da ste kos nalogam in pričakovanjem. Z dobro pripravo, ki vam daje samozavest, boste vse to že dosegli. Ne segajte sogovorniku v besedo, počakajte na vprašanje, šele nato spregovorite. Govorite kratko in jedrnato, iz vaše pripovedi naj delodajalec izlušči pripravljenost za delo in željo po učenju. Medtem ko govorite o sebi, sogovornika pozorno spremljajte. Če vas pozorno posluša, nadaljujte, če opazite, da se je začel dolgočasiti, počasi zaključite pripoved in mu predajte besedo," svetuje Gogala.
S svojimi vprašanji začnite šele, ko boste pritegnili zanimanje delodajalca. Pomembno je, da si jih pripravite vnaprej in da ta odstirajo poznavanje delovnega mesta. "Vprašanja o plači in bonitetah so seveda dovoljena, vendar z njimi počakajte do takrat, ko je jasno, da ste delodajalcu zanimivi," poudarja Prah in za konec dodaja, da je navkljub morebitnemu neuspehu bistveno, da delo vztrajno iščete naprej. "Bolj kot je oseba uspešna, več zavrnitev in neuspehov doživlja – to velja na vseh življenjskih področjih, tudi pri iskanju zaposlitve. Vedno boste naleteli na zoprne situacije, zato jih ne jemljite osebno, ampak kot korak na poti do cilja."