Petek, 11. 12. 2009, 10.23
7 let, 1 mesec
Zanimivosti v letu 2009
Tako je Obamova družina dobila novega "družinskega člana", Britanec je v Avstraliji osvojil "najboljšo službo na svetu", kalifornijska mati je povila osmerčke, Ljubljanske mlekarne so ustvarile najdaljšo banjico s sladoledom na svetu, pivo Guinness praznuje častitljivih 250 let, navihana Asterix in Obelix sta upihnila 50 rojstnodnevnih svečk, številne rekorde pa so postavili tudi kulinarični mojstri po celem svetu.
Obamovo družino razveseljuje štirinožni kosmatinec Bo
Kmalu po inavguraciji Baracka Obame za ameriškega predsednika konec januarja letošnjega leta, so iz Bele hiše sporočili, da bosta Obamovi hčerki Sasha in Malia dobili psa. Zaradi alergije Malie na pse je bila družina ameriškega predsednika nekoliko omejena - izbirati so namreč morali med pasmami, ki povzročajo manj alergičnih reakcij. Na koncu sta hčerki izbirali med dvema pasmama, labradorcem in portugalskim vodnim psom.
Februarja je prva dama ZDA Michelle Obama sporočila, da bo pes, ki ga je njen soprog hčerkama obljubil za potrpežljivost med predvolilno kampanjo, v Belo hišo prišel aprila. Tako je tudi bilo. 10-letna Malia in 7-letna Sasha sta šest mesecev starega portugalskega vodnega psa, čigar smrček, prsni del in tačke so beli, in ki sta ga poimenovali Bo, novinarjem in javnosti predstavili 15. aprila. V svojem prvem nastopu pred množico kamer se je novi hišni ljubljenček Obamovih tako izkazal, da mu je prvi mož ZDA pripisal lastnosti rojene zvezde. Več ...
Avstralija ponudila "najboljšo službo na svetu"
Avstralska zvezna država Queensland je januarja po vsem svetu sprožila iskanje kandidata za "najboljšo službo na svetu", ki je ponujala vrtoglavo plačo za šestmesečno lenarjenje na čudovitem tropskem otoku. Z njegovim poročanjem z otoka prek bloga in video posnetkov je želela Avstralija na svoje peščene plaže privabiti čim več tujih turistov.
Srečnemu izbrancu je na račun priteklo 105.000 ameriških dolarjev, vlada Queenslanda pa mu je plačala tudi letalsko karto od njegovega doma do otoka Hamilton. V zameno se je moral "skrbnik otoka" sprehajati po plažah, uživati na soncu in se potapljati ob Velikem koralnem grebenu.
Zainteresirani so imeli šest tednov časa, da izpilijo svoje prošnje ter jih pošljejo na turistični urad Queenslanda. Do konca roka se je prijavilo 35.000 kandidatov iz celega sveta, od tega tretjina iz ZDA. Iz nepregledne množice kandidatov se jih je nato v drugi krog in korak bliže sanjski službi prebilo 50, ki je moralo prestati vrsto spletnih psihiatričnih testov. Izmed njih so nato izbrali 11 finalistov, zmagovalec, 34-letni britanski dobrodelni delavec Ben Southall, pa je svoje delo na otoku Hamilton začel 1. julija.
V svojem prijavnem video posnetku je Southall izkazal svojega pustolovskega duha in priložil fotografije, na katerih jaha noja, teče na maratonu, pohaja po Afriki in poljublja žirafo. Več ...
Kalifornijska mati povila osmerčke
Konec januarja je 33-letna Nadya Suleman v Južni Kaliforniji rodila osmerčke, šest dečkov in dve deklici. Po pisanju časnika Los Angeles Times so osmerčki prišli na svet s carskim rezom, presenetili pa so celo ekipo 46 zdravnikov in babic, ki so pričakovali "le" sedem otrok. Dojenčki so ob rojstvu tehtali med 880 in 1470 gramov. "Supermama" ima doma sicer že šest otrok - štiri sinove in dve hčerki.
Sulemanova je kmalu po prihodu iz bolnišnice postala tarča jeznih telefonskih klicev in elektronskih sporočil, med njimi celo groženj s smrtjo.
Kljub negativnim odzivom, pa so mladi mamici na pomoč priskočili številni dobrotniki. V Orange Countyju v Kaliforniji ji je za pol milijona dolarjev oče kupil novo hišo, ki je za polog uporabil denar, ki ga je Sulemanova prejela kot darilo ob rojstvu osmerčkov. Pri vzgoji otrok ji pomaga tudi ekipa negovalk dobrodelne organizacije "Angeli v pripravljenosti". Pomoč naj bi ji uredil znani televizijski voditelj Dr. Phil McGraw.
Sicer je podjetna mamica osmerčkov z neko televizijsko produkcijsko hišo aprila sklenila pogodbo, po kateri bo njena družina, v kateri je sedaj 14 otrok, sodelovala v televizijskem šovu. Po njenih navedbah naj ne bi šlo za resničnostni šov, ampak za dokumentarec. Več ...
Ljubljanske mlekarne postavile Guinnessov rekord
Sladoled Planica iz Ljubljanskih mlekarn letos praznuje 35. rojstni dan. Jubilej so junija s prav posebnim dogodkom obeležili v Ljubljani, kjer so se obiskovalci lahko posladkali z legendarnim sladoledom iz 35-metrske banjice, ki se je s svojo dolžino zapisala v Guinnessovo knjigo rekordov.
Kot je na prireditvi, ki je potekala na Cankarjevi ulici v Ljubljani, povedala generalna direktorica Ljubljanskih Mlekarn Cvetana Rijavec, legendarni sladoled nosi ime po slovenski letalnici velikanki - Planici. Sladoled se je namreč na trgu prvič pojavil leta 1974, v času priljubljenosti smučarskih skokov v dolini pod Poncami.
Planica je sicer že od vsega začetka sestavljena iz treh okusov - jagode, vanilje in čokolade, ki jih ne glede na številne druge okuse, ki so se v zadnjih 35 letih pojavili na trgu, potrošniki še vedno uvrščajo med tri najbolj priljubljene okuse. Več ...
Pivo Guinness praznuje 250 let
Irska letos praznuje 250-letnico Guinnessa, neuradne nacionalne pijače. Leta 1759 je posestnik Arthur Guinness podpisal najemno pogodbo z veljavnostjo 9000 let za zapuščeno pivovarno v St. James's Gate v Dublinu. Podpis pogodbe velja za rojstvo legende med pivi in začetek ene največjih irskih zgodb o uspehu.
Arthur Guinness, ki je imel kar 21 otrok, je proizvodnjo piva v Leixlipu blizu Dublina začel s 100 funti dediščine, ki jo je dobil po svojem botru, tamkajšnjem nadškofu. Šele kasneje je proizvodnjo preselil v Dublin.
Zaposleni pri "Stricu Arthurju" (pod tem imenom je bilo podjetje poznano na Irskem) so imeli številne ugodnosti: dnevno so lahko zastonj popili dva vrčka piva, družili so se na piknikih, uporabljali so lahko športne zmogljivosti v lasti družbe (igrišče, bazen), podjetje pa je poskrbelo tudi za njihovo zdravstveno varnost.
Leta 1997 je "Strica Arthurja" prevzela britanska družba Diageo, družina Guinness pa ima v podjetju le še manjši lastniški delež. Ironično: kljub temu, da je družba v večinski britanski lasti, pivo Guinness vse bolj postaja simbol Irske. Več ...
Asterix in Obelix beležita pol stoletja
Pol stoletja je minilo, odkar sta ilustrator Albert Uderzo in pisec Rene Goscinny vdihnila življenje priljubljenima risanima junakoma Asterixu in Obelixu. Ob jubileju so oktobra v 15 državah po svetu izdali nov strip iz serije dogodivščin galskih junakov z naslovom Asterix in Obelix, zlata knjiga.
Gre za izbor kratkih zgodb, v katerih se pojavijo vsi junaki, ki so nastopili v stripih o Asterixu in Obelixu. V čast njune 50-letnice vsak od njih pove misel ali predstavi darilo za slavljenca, je povedal Uderzo, ki po smrti Goscinnyja leta 1977 sam skrbi za zbirko.
Prva različica stripa o Asterixovih in Obelixovih dogodivščinah je bila objavljena v reviji Pilote 29. oktobra 1959. V petdesetih letih so po svetu prodali več kot 325 milijonov stripov v 107 jezikih.
Poleg izida jubilejnega stripa so v drugi polovici oktobra v Franciji priredili še sklop predstav, razstav in drugih dogodkov v čast risanima junakoma, že več kot dve desetletji pa v neposredni bližini Pariza obratuje izredno priljubljen zabaviščni park Asterixland. Več ...
Kulinarični rekordi in obletnice
V prestolnici pice, mestu Neapelj na jugu Italije, so junija obeležili 120. obletnico znamenite pice margerita. Za Italijane je namreč prav pica margerita edina prava in kraljica vseh pic. Legenda pravi, da so leta 1889 v Neaplju prvič spekli danes najbolj znano pico na svetu. Ob obisku italijanskega kralja Umberta in kraljice Margherite v Neaplju jo je pripravil "oče pice" Raffaele Esposito Brandi. Kraljevi par je bil nad njenim okusom in videzom navdušen, še posebej kraljica, ki ji je tudi poklonila svoje ime. Več ...
Na tradicionalni, že 20. roštiljadi v srbskem Leskovcu je septembra padel rekord. "Čevapdžiji" Bojan Cvetković in Ljubiša Dorđević sta namreč spekla pleskavico iz kar 49 kilogramov mesa in s tem podrla vse dosedanje rekorde v Leskovcu. Rekordno pleskavico so v lepinji nato razdelili zbranim prebivalcem Leskovca, ki so nanjo potrpežljivo čakali kar nekaj časa. Tudi tokrat pa v Leskovcu na žalost ni bilo predstavnikov Guinnessove knjige rekordov.
V slaščičarski delavnici hotela Park na Bledu pa so v 56 letih, odkar izdelujejo kremne rezine - kremšnite, izdelali že 10 milijonov kosov. Ob tej priložnosti so pripravili kremno rezino velikanko, ki je primerno jubileju merila deset milijonov kvadratnih milimetrov. Obiskovalci so se lahko z originalno kremšnito posladkali brezplačno.
Več sto kuharjev v Libanonu je konec oktobra postavilo nov svetovni rekord v pripravi dveh libanonskih specialitet. Najprej so se v Guinessovo knjigo rekordov zapisali s pripravo namaza, znanega pod imenom humus – pripravili so ga kar dve toni -, nato pa so pripravili rekordno veliko količino solate, ki nosi ime tabuli. Pod nadzorom predstavnika Guinessove knjige rekordov je vsega skupaj 300 kuharjev pripravilo 3,5 tone tabulija.
Na kulinaričnem festivalu v francoskem kraju Villeurbanne blizu Lyona pa so prav tako konec oktobra obiskovalcem ponudili največji tiramisu na svetu, ki se je že vpisal v Guinessovo knjigo rekordov. Dobro tono težko priljubljeno sladico je celo noč pripravljalo več kot deset slaščičarjev. Rekordni tiramisu so prodali po kosih, izkupiček pa namenili v dobrodelne namene.