Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
9. 12. 2013,
20.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 9. 12. 2013, 20.53

8 let, 7 mesecev

Deklica z Downovim sindromom – bodoča varuhinja človekovih pravic?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Karin Grom, ki opravlja prakso pri varuhinji Vlasti Nussdorfer, se je izkazala kot odlična delavka. To ne bi bilo nič posebnega, če je pred rojstvom ne bi zaznamoval dodaten, 21. kromosom.

Drugače povedano, Karin, ki je končala redno osnovno šolo, srednjo šolo pa obiskuje v Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik, se je rodila z Downovim sindromom.

A to izjemno zgovorne in urejene mladostnice ne ovira pri uresničitvi zastavljenih ciljev in sanj.

Na prakso je dijakinja 2. letnika prišla na povabilo varuhinje Vlaste Nussdorfer, ta je že pred časom s takšno potezo želela delodajalce – sploh tiste iz javne uprave – spodbuditi k temu, da bi na prakso (po končanem študiju pa seveda po možnosti tudi v službo) povabili več mladih s tako imenovanimi posebnimi potrebami. Na pobudo se je do zdaj odzvala le evropska poslanka Tanja Fajon in ena od dijakinj iz Kamnika je pri njej že poleti uspešno opravila prakso.

Veliko obveznosti za mlado praktikantko Karin Grom je pri varuhinji začela delati prejšnji ponedeljek. Kot nam je zaupala med pogovorom v četrtek, se je v nekaj dneh naučila že ogromno stvari. "Spoznala sem veliko ljudi, bila na novinarski konferenci, z varuhinjo gospo Nussdorfer pa sva šli v petek skupaj na kosilo. Imam se zelo dobro. Veliko dela imam, moj mentor gospod Matevž pa me je v nekaj dneh ogromno naučil. Naučil me je tiskati, skenirati, rezati papir ... Danes sem bila v arhivu, vsak dan urejam pošto. Zjutraj imamo sestanek, v sredo sem se srečala tudi s predsednikom države, gospodom Borutom Pahorjem. Lepi dnevi so," pravi Karin, ki je spomladi o ljudeh z Downovim sindromom ter drugih ljudeh s posebnimi potrebami suvereno predavala tudi okoli sto študentkam in študentom specialne pedagogike na pedagoški fakulteti v Ljubljani.

Želi si postati knjižničarka Karin je tudi sicer zelo zadovoljna z življenjem. "Želela sem si postati igralka, a vem, da to ni mogoče. Morda bi vseeno kdaj zaigrala kakšno manjšo vlogo v filmu, ki jih zelo rada gledam." Še raje bere knjige. "Moj cilj je, da bi delala v knjižnici, da bi glavni knjižničarki pomagala urejati knjige po priimkih, naslovih, po barvah." Njena najljubša knjiga? "Harry Potter." "Jeee, moja tudi!" iz kota sobe zakliče mentor Matevž, ki je nad pridno, delavno in zagnano praktikantko navdušen.

Dan človekovih pravic Kako mlada praktikantka gleda na zagotavljanje človekovih pravic, smo povprašali Karin pred 10. decembrom, dnevom, ki je posvečen prav zaščiti človekovih pravic.

"Mislim, da se gospa Vlasta Nussdorfer in zaposleni pri varuhu zelo uspešno trudijo, da bi pomagali ljudem in jim zagotovili temeljne človekove pravice." Kaj bi Karin na področju zagotavljanja temeljnih človekovih pravic v Sloveniji spremenila sama, če bi imela to moč?

"Uvedla bi zakon, ki bi omogočal več pomoči otrokom s posebnimi potrebami, in poskrbela bi, da bi imeli vsi otroci, ki imajo Downov sindrom, možnost samostojnega življenja in zaposlitve, ko odrastejo. Ter da bi lahko, tako kot jaz, med šolanjem opravljali prakso."

To pa še ni vse! "Rada bi uvedla bivalno skupnost, saj bi to omogočalo samostojno življenje otrokom z enakim sindromom, kot ga imam jaz, ali z drugimi težavami. To bi jim omogočilo, da bi se osamosvojili. Takšne skupnosti v Sloveniji še ni, a v Ljubljani to idejo podpira gospod Zoran Janković, župan, in mogoče bo on kaj naredil."

Ne spreglejte