Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Torek,
6. 8. 2013,
14.00

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 8. 2013, 14.00

8 let, 7 mesecev

Bo slovensko znanje pomagalo astronavtom?

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Doktorski študent Uroš Marušič je na največjem svetovnem kongresu športne znanosti v Barceloni za študijo vpliva breztežnosti na človeka prejel nagrado za najboljši znanstveni prispevek.

Uroš Marušič z Univerze na Primorskem je nagrado prejel v konkurenci več kot 500 mladih znanstvenikov s področja kineziologije, nevroznanosti, fizioterapije, športnega treniranja in drugih znanosti za predstavitev študije Kognitivni trening in vpliv simulirane breztežnosti na človeški organizem.

Za potrebe projekta 14 dni nepretrgoma v ležečem položaju

Marušič je skupaj s soavtorji, ki so mu pomagali pri snovanju projekta, meritvah, obdelavi in pisanju člankov, preučeval vpliv vadbe možganov s pomočjo računalniških simulacij hoje in treninga prostorske navigacije na upad zaznavnih in gibalnih funkcij ter hitrost rehabilitacije oseb, ki so bile za potrebe mednarodnega raziskovalnega projekta 14 dni nepretrgoma, 24 ur na dan, v ležečem položaju.

S študijo so med drugim želeli preučiti tudi posledice ležanja, ki lahko nastopijo pri starejših občanih zaradi poškodbe ali daljše bolezni, zaradi katere dalj časa ležijo v bolnišnicah, pojasnjujejo na Univerzi na Primorskem.

S pomočjo vadbe možganov je mogoče zadržati upad telesnih funkcij

Marušič poudarja, da so v njegovi raziskovalni skupini prvi dokazali, da je s pomočjo umske vadbe, torej vadbe možganov s treningom prostorske orientacije, delovnega spomina in izvršnih funkcij, mogoče zadržati strm upad zaznavnih in gibalnih funkcij, ki nastopi po večdnevni neaktivnosti človeka.

Meni, da bi dognanja lahko prenesli v klinično prakso in pri bolnikih, ki okrevajo po raznih operacijah in poškodbah, z umsko vadbo ublažili padec njihovega zaznavanja in gibčnosti ter skrajšali dobo rehabilitacije. Prav tako bi lahko te nove intervencije uveljavili na vesoljskih postajah, kjer astronavti več dni prebivajo v breztežnostnem prostoru, po vrnitvi iz vesolja pa se morajo spet privaditi na silo gravitacije našega planeta.

Nagrada dodatna motivacija za nadaljevanje raziskav

"Osebno mi ta nagrada veliko pomeni, saj predstavlja dokaz za dobro opravljeno delo tako mene kot mladega raziskovalca, kot seveda tudi celotne raziskovalne skupine. Poleg tega mi je nagrada dala dodatno motivacijo za nadaljevanje raziskav na tem področju. S pridobljeno nagrado sem si pridobil vstop v skupnost raziskovalcev, ki so v prejšnjih letih zmagali, ter možnost srečevanja in mreženja na prihodnjih kongresih," je dejal Marušič, ki se trenutno v okviru svojega doktorskega študija kineziologije izpopolnjuje na Vrije Universiteit v Bruslju.

Njegova prva naloga zdaj je, da svoj prispevek v obliki znanstvenega članka pošlje v objavo v katero od vplivnih mednarodnih znanstvenih revij, pri tem pa upa, da bo študija zanimiva tudi za preostale raziskovalce, ki delujejo na sorodnem področju.

"Dolgoročno pa želim ostati v tesnih stikih z raziskovalno skupino, s katero trenutno sodelujem v Bruslju, razširiti svojo mrežo raziskovalcev po vsem svetu in v prihodnosti raziskovati delovanje možganov v breztežnostnem prostoru, tudi z vključevanjem v preostale študije, ki simulirajo breztežnost na Zemlji in pozneje na vesoljskih postajah," je sklenil Marušič.

Ne spreglejte