Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Četrtek,
10. 10. 2013,
12.54

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 10. 2013, 12.54

8 let, 7 mesecev

Avdiofili pozor, tu je izum do zvoka, ki prodre v globino duše

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Blaž Erzetič je svoje talente združil v avdiofilski zasvojenosti in ročni izdelavi ojačevalnikov zvoka za slušalke. "Če glasbe ne slišite v pravi kakovosti, zamudite polovico njene lepote," poudarja.

Ojačevalniki iz Vrtojbe proti Tajski, Rusiji in Avstraliji

Blaž Erzetič ima rad glasbo. Rad ima tudi elektroniko, zvok in tridimenzionalno oblikovanje. O tem piše knjige in predava. V svoji domači delavnici v Vrtojbi pri Novi Gorici mu je uspelo v eni svoji strasti združiti vse te elemente. Srečali smo ga z glasbenimi slušalkami na ušesih, ki pa niso bistvo njegovega ustvarjanja. Pomemben je njegov produkt, ki stoji med izvorom zvoka in slušalkami, torej ojačevalec zvoka. Ročno jih izdeluje doma v Vrtojbi, prodaja na Tajskem, prodira tudi proti Rusiji in Avstraliji.

Slušalke za kakovosten zvok potrebujejo dovolj moči

Ojačevalnik za slušalke je enota, ki jo postavimo med izvor zvoka in slušalke. Čeprav imajo mnogi predvajalniki že vgrajene izhode za slušalke, so pogosto dokaj šibki in ne morejo pravilno krmiliti določenih tipov slušalk. Zvok zato ni dovolj čist.

Z ojačevalnikom postane zvok močnejši in natančnejši, saj se s tem izvor zvoka razbremeni. Tako kot zvočniki tudi slušalke potrebujejo dovolj moči za pravilno delovanje.

"Po izobrazbi sem elektronik, računalniška umetnost mi je od vedno blizu. Združil sem znanje z vseh področij, s katerimi sem se do zdaj ukvarjal. Ojačevalci za slušalke so namenjeni za večje slušalke, tiste za profesionalno uporabo, oziroma za zahtevne ljubitelje poslušanja glasbe. Cilj je poskrbeti za kar najbolj čist zvok, da bi imel poslušalec vtis, kot da je v koncertni dvorani ali pod koncertnim odrom. Marsikdo se zadovolji že z majhnimi slušalkami, toda ko izkusi pravi zvok, dobi čisto drug pogled na avdioakustiko," razlaga Erzetič.

Prvi avdiofilski sistem izdelal pri šestnajstih letih, uporablja ga še danes

Ojačevalce za slušalke sicer poznamo že iz sedemdesetih let. Erzetičevi izdelki so posebni zaradi njihove ročne izdelave.

V Vrtojbi nastajajo v majhnih serijah. Blaž vsakemu posebej posveti veliko ur dela in vanje vloži del svojega osebnega dotika.

Zaradi ročne obdelave je vsak med njimi dejansko unikat.

"Pri šestnajstih letih sem naredil svoj prvi avdiofilski sistem. Izdelava je bila seveda ročna in ta isti sistem, z vsemi komponentami, deluje še danes, 23 let pozneje. Pred kratkim sem le obnovil ohišje in zamenjal nekaj dotrajanih elementov. Ta moj pionirski izdelek vsakodnevno uporabljam v delavnici," nadaljuje slovenski avdiofilski zasvojenec.

Ohišje izdelano iz lesa lipe

Erzetič je izdelal tri lastne ojačevalce za zvok (Bacillus, Bacillus Tilia in Perfidus), ki so nameščeni v lično ohišje. Sam pravi, da je hotel v produktu združiti tako estetsko dovršenost kot funkcionalnost. Da bi poudaril slovenske korenine izdelkov, je ohišje enega izmed ojačevalcev izdelal iz lesa lipe, njegov videz pa je umetno postaral. To zahteva mehansko in kemično obdelavo lesa, na katerem so štiri različne barve v skupno sedmih nanosih.

Erzetič stavi na globalni prodor

Erzetičevi ojačevalniki so na trgu šele eno leto, zato se s prebojem še trudi. Sam pravi, da je zadovoljen z napredkom in odzivi. Njegove stranke pač niso površni ljubitelji glasbe, temveč profesionalni uporabniki (glasbeni studii, DJ-ji, glasbeni producenti) in zahtevnejši poznavalci glasbe. Zato je zanj Slovenija kot tržišče premajhna, saj bi pri nas lahko prodal morda deset takih ojačevalcev, ki stanejo od 449 do 949 evrov.

Zanima ga tujina, zato je že sklenil dogovor z uradnim prodajalcem na Tajskem, dogovarja pa se tudi z Rusi in Avstralci.

"Za zdaj ojačevalnike, ki sem jih razvijal eno leto, izdelujem v majhni seriji, kar je tudi težavno in dolgotrajno. Težava niti ni bila v samem vezju, temveč v tem, kako združiti ohišje in vezje. Ojačevalnike sem želel narediti kar najmanjše, čeprav sem vanje vgradil tudi napajalnik," pravi.

Primerni so za vse zvrsti glasbe

Sam zase pravi, da ni ljubitelj klasične glasbe ali jazza in da ga bolj privlači moderna elektronska glasba. Svoje ojačevalnike pa je vendarle prilagodil vsem zvrstem in jih zanje tudi temeljito preizkusil.

"Če glasbe ne slišite v njeni pravi kakovosti, zamudite polovico njene lepote," poudarja Erzetič.

Ne spreglejte