Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
6. 8. 2014,
7.50

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 6. 8. 2014, 7.50

8 let, 7 mesecev

3fs: V Sloveniji lani nismo izdali niti enega računa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
"Ne vem, če smo od začetka ustvarili več kot deset odstotkov prihodka v Sloveniji. Preostalo prihaja iz tujine, zdaj tudi od slovenskih podjetij v tujini," pravi Andraž Logar, direktor podjetja 3fs.

Podjetja 3fs, čeprav gre za izredno uspešno podjetje, marsikateri Slovenec ne pozna. Morda le, če mu namignemo, ali pozna aplikacijo Toshl, zdaj že ločeno podjetje od 3fs. Je pa zato to kranjsko podjetje bolj znano zunaj slovenskih meja, in sicer po storitvah, kot so Plugger, Otro, Toonia, Etalio in Grooveracer (izdano prek slovenske multinacionalke Outfit7). Veliko poslujejo s Švedsko, Kanado, ZDA, Veliko Britanijo, v zadnjem času pa vse več prihodkov prihaja tudi iz Latinske Amerike. Pred kratkim so pisarne odprli v Montrealu.

"Slovencem se zdi to fenomenalno" Če boste kdaj obiskali njihove pisarne – morda ob dnevu odprtih vrat –, boste takoj ob vstopu okusili njihovo pozitivno energijo in ponos, ki se odražata tudi z barvami in nalepkami njihovih produktov, ki krasijo njihove pisarne. "Da imaš pobarvane stene, je šokantno za Slovenijo," pravi Logar, ki meni, da je povprečna slovenska pisarna katastrofalna. "To, kar imamo mi, bi moral biti nek minimalni standard," ne predstavlja pa večjega finančnega zalogaja. Med sproščeno opremljenimi prostori, v katerih se skriva tudi kuhinja, kjer se boste znašli ob oblici sadja in drugih naravnih dobrot, je v ospredju tudi zdravje zaposlenih. "Imamo drage luči, ki zmanjšujejo možnost migren. Manj bolijo oči, v vsaki pisarni pa imamo tudi ionizatorje zraka. Z relativno majhnimi stroški želimo vzpostaviti razmere, ki niso problematične za zdravje in psiho," zanimivo pa je, da se Slovencem zdi to fenomenalno. "To je samo dokaz, kako nizkih standardov smo vajeni."

Marsikoga zmede tudi njihova organizacija podjetja. Organizirano je namreč v obliki celic: "Namesto da podjetje deliš po znanju, ga deliš po produktih," seveda pod pogojem, da je v vsaki celici dovolj znanja za razvoj. Na čelu so produktni vodji, majhni ali večji izvršni direktorji. Tak način pozna zahodni svet in multinacionalke po reorganizaciji. Zgledovanje po tujini je pravzaprav posledica večletnega sodelovanja s tujino. Ker se je ob ustanovitvi 3fs vsakršen poskus povezave s slovenskimi podjetji izjalovil, so se obrnili čez mejo. Danes na to gledajo kot na nekakšen blagoslov. "Vsak startup mora delati s tujino. Tako nam je bilo s tujino bistveno lažje poslovati." Tujina Slovencem predstavlja pravzaprav (edino) priložnost za preživetje.

Dober kader se jih boji Priznava, da se jih bojijo tudi dobri kadri, ki pa ga je v Sloveniji malo. Tudi zato, ker v določenih celicah zaradi narave dela potrebujejo ljudi, "ki znajo že vse. In to danes. Če pride nekdo, ki ne zna popolno, imajo v ekipi zelo malo potrpljenja. To ni dobro, a to je realnost, v kateri je naše podjetje", po drugi strani pa jih je ravno izbor najboljših naredilo tako močne na svetovnem trgu.

Preverjanje tudi prek telefona Torej, kakšen profil išče 3fs? Poleg, kot pravi Logar, odraslih oseb, ki znajo prevzeti odgovornost na lastna pleča, cenijo tiste, ki so "na spletu že pustili neko sled". V primeru programerjev, ustvarjanje odprtokodne rešitve, ki je v uporabi; pri izbiri ima veliko vlogo poleg uspešne predstavitve na razgovoru tudi splet. "Internet žal vse shrani in če greš pogledat, kaj sem jaz pisal leta 1997 – so to pač norosti. Na ta način ne smeš ocenjevati posameznika, lahko pa ocenjuješ s strokovnega vidika," in sicer s pregledom zgodovine objav posameznika. "Tudi LinkedIn in poslovne povezave uporabimo. Pokličemo se. Tukaj v Sloveniji se vsi poznamo."

Odpuščanje jim ravno zaradi takšnega prepričanja ni tuje. Marsikdo bi mislil, da če že pride v ekipo najboljših, je ne more več zapustiti. No, to ni tako. Pred leti so se namreč odločili, da želijo imeti izključno top kader. Od vsakršnih odklonov se raje poslovijo. Ker najboljšega kadra ni možno dobiti kar z ulice, vedno obstaja možnost, da plačajo davek ob preverjanju posameznika. A ravno izbor najboljših jih dela konkurenčne s tujino.

3fs – trije "falirani" študentje? Okoli nastanka imena podjetja obstaja kar nekaj zgodbic – da 3fs pravzaprav pomeni trije "falirani" študentje: "Ko smo ustvarili to podjetje, smo bili res trije 'falirani' študentje (ustanovitelji 3fs so Andraž Logar, Boštjan Lukša in Martin Glavač, op. a.). No, jaz nisem bil, a moja diploma v Sloveniji ni priznana, tako da sem uradno tu 'faliran'. Delno resnica, delno ne. Je pa to zgodba, ki jo uporabljamo kot 'ice breaker' na sestankih. Three failed students (trije 'falirani' študenti op. p.)," izda skrivnost okoli nastanka imena.

Ne spreglejte