Vodstvo kliničnega oddelka za revmatologijo, ki je s 1. julijem odstopilo s svojih funkcij, zagotavlja, da zaradi njihove poteze bolniki kratkoročno ne bodo čutili sprememb.
Kot so pojasnili na novinarski konferenci, so na svojo namero že dva meseca opozarjali vodstvo UKC Ljubljana in Interne klinike, a odziva ni bilo.
Logar: Zadevo so skušali pomesti pod preprogo
Nekdanji namestnik predstojnika kliničnega oddelka Dušan Logar je na novinarski konferenci, na kateri so sicer predstavili celotno kronologijo dogajanja zadnjih nekaj let, ocenil, da je bil odziv vodstva Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in ministrstva na vse njihove zahteve v zadnjih letih mlačen, zadevo so skušali pomesti pod preprogo, češ, "saj se bodo umirili".
Belec: Bolniki podpirajo prizadevanja revmatologov
Predstavnik revmatoloških bolnikov Aladar Belec je poudaril, da bolniki podpirajo prizadevanja revmatologov. Kot je dejal, bolniki zahtevajo, da se nemudoma odpravijo vse ovire za samostojno delo revmatologije v okviru UKC Ljubljana. Ocenil je, da vodstvo UKC in ministrstva za zdravje ne zanima usoda bolnikov.
UKC bo imenoval začasnega vodjo oddelka
Vodstvo UKC Ljubljana je presenečeno zaradi izjav o odstopu vodstva kliničnega oddelka za revmatologijo, saj je predstojnik oddelka Matija Tomšič po njihovih navedbah zagotovil, da bo funkcijo opravljal vsaj do 30. septembra. Če ne bo podpisal pogodbe o zaposlitvi oz. imenovanja, bodo imenovali začasnega vodjo oddelka, napovedujejo.
Tomšič: Te funkcije ne bi sprejel nihče
Donedavni predstojnik kliničnega oddelka Matija Tomšič je na novinarsko vprašanje, kdo bi lahko prevzel vodenje oddelka po tem kolektivnem odstopu, dejal, da v kolektivu kliničnega oddelka za revmatologijo te funkcije ne bi sprejel nihče. Ob tem je pojasnil, da strokovnjak druge stroke vodenja kliničnega oddelka za revmatologijo ne bi mogel prevzeti, saj je med zahtevami za prevzem te funkcije tudi pet let izkušenj na področju revmatologije.
Za spremembe si prizadevajo že od leta 2006
Predstavil je kronologijo njihovih prizadevanj za večjo samostojnost revmatološke stroke znotraj UKC Ljubljana. Kot je pojasnil, se z različnimi poskusi za "strukturne spremembe" prizadevajo že od leta 2006. Po različnih poskusih so letos dobili obljubo ministra za zdravje Boruta Miklavčiča, da bo v UKC Ljubljana ustanovljena samostojna Klinika za revmatologijo, za kar pa je potrebna sprememba statuta zavoda.
Želijo samostojnost v stroki in kadrovski politiki ter pregledne finance
"Take spremembe pa, vemo, ne gredo hitro," je dejal Tomšič in pojasnil, da so prav zaradi dolgotrajnosti postopka spreminjanja statuta vodstvu UKC Ljubljana in Interne klinike predlagali podpis dogovora, s katerim bi določili način sodelovanja do ustanovitve samostojne klinike. V dogovoru so zapisali, da želijo samostojnost v stroki in kadrovski politiki ter pregledne finance, je naštel Tomšič.
Med težavami, s katerimi se soočajo že leta, so oviranje razvoja stroke s strani vodstva zavoda, poseganje v kadrovsko politiko in tudi nezmožnost odločanja o svojih sredstvih, je pojasnil. Revmatologi so namreč prepričani, da bi sami bolje upravljali s sredstvi, ki jih UKC prejme za program revmatologije.
Revmatologi so v usklajevanjih z vodstvom, ki so se začela 23. junija, zahtevali, da se dogovor podpiše do 30. junija letos. Obenem so jim pokazali tudi odstopne izjave in jih opozorili, da bodo, če dogovor do roka ne bo podpisan, odstopili.
Od odstopa le nekaj kratkih stikov z vodstvom UKC
Do postavljenega roka dogovor ni bil podpisan, generalna direktorica, ki bi dogovor morala podpisati, pa je odšla na dopust, pravi Tomšič. Zato so revmatologi skladno s svojo napovedjo predali odstopne izjave. Od tedaj niso imeli nobenega stika ne z ministrstvom za zdravje, z vodstvom UKC pa le nekaj kratkih stikov, je še dodal.
"Vodstvo UKC Ljubljana se boji fenomena domin"
"Vodstvo UKC Ljubljana se boji fenomena domin," Tomšič razlaga nepripravljenost vodstva za uresničitev želja revmatologov po samostojnosti. Prepričan je, da se bojijo, da bi revmatologom, če bi ti dobili neko samostojnost znotraj zavoda, s podobnimi zahtevami sledile tudi druge enote UKC Ljubljana.
Tomšič: Revmatologiji grozi zaustavitev razvoja stroke
Tomšič še opozarja, da revmatologiji v trenutni situaciji grozi zaustavitev razvoja stroke. Dva ali tri mesece ob sedanjem stanju bolniki še ne bodo čutili zapletov, dolgoročno pa razvoj ne bo več tak, pravi Tomšič. Po njegovih besedah nihče ne more zagotoviti, da ljudje ne bodo odhajali iz UKC Ljubljana. Logar je ob tem napovedal, da v roku petih let lahko pride do odhoda strokovnjakov, saj bodo "mladi odhajali v Evropo, starejši se bodo upokojili".
Na novinarsko vprašanje, kaj bi jih prepričalo, da bi "vzeli nazaj" svoje odstopne izjave, je Tomšič dejal, da bi to storili, če bi vodstvo podpisalo dogovor, ki so ga predlagali revmatologi.
Da se obljuba o samostojnosti kliničnega oddelka za revmatologijo znotraj UKC Ljubljana uresniči takoj, zahtevajo tudi zaposleni na kliničnem oddelku. Po besedah predstavnice zaposlenih Sergeje Košir Jošt so tisti zaposleni, ki niso na dopustu, vsi podpisali izjavo podpore odstopljenemu vodstvu.