TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 3. 2010,
6.43

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 3. 2010, 6.43

8 let, 9 mesecev

Planinca sta imela srečo ... in GPS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Dva tridesetletna planinca, ki sta v nedeljo opoldne zdrsnila z grebena pod Snežnikom, sta očitno rojena pod srečno zvezdo.

Udor napihanega snega in nekaj sto metrov drsenja po strmem pobočju sta preživela brez praske, potem pa sta s pomočjo GPS naprave in navodil reševalcev v gosti megli in orkanskem jugu, ki je pihal s hitrostjo 140 kilometrov na uro, le nekako našla pot v dolino. Skupina petih planincev iz notranjosti države se je v nedeljo odpravila na zasneženi Snežnik. Namesto pravljične bele idile jih je Snežnik pričakal odet v gosto meglo, da bi bila mera polna, pa je v nedeljo dopoldne pihal jugo s hitrostjo približno 140 kilometrov na uro. Planinci so se nekako prebili pod vznožje Velikega Snežnika in se skušali nanj povzpeti po zadnjem grebenu. Tik pod vrhom grebena so spoznali, da na vrh ne bodo mogli, in se začeli spuščati. Da bi se izognili zdrsu na zahodno stran, so se pri sestopu pomaknili nekoliko bolj proti robu grebena, takrat pa je dvema preprosto zmanjkalo tal pod nogami. Pod njuno težo se je namreč udrla opast (napihan sneg) in planinca sta zgrmela na cerkniško stran Snežnika. Preostali trije so ob 12.24 o dogodku obvestili regijski center za obveščanje, ker so na grebenu tudi sami tvegali padec, pa so se nato umaknili pod vznožje.

Drsela sta 300 metrov

Planinca iz Kungote in Ljubljane, stara nekaj čez 30 let, sta zdrsnila po strmem pobočju in se ustavila šele po 50 oziroma 300 metrih. Oba k sreči brez praske. Najprej sta se dobre pol ure iskala, ko sta se le nekako našla, pa sta še sama poklicala pomoč.

Eden od njiju je nosil uro z GPS sistemom in je centru sporočil koordinate, kjer sta se nahajala. Vidljivost je bila v nedeljo nična. Iz regijskega centra so takoj aktivirali bistriške in ljubljanske gorske reševalce, ki so se zbrali pod Snežnikom v dobri uri. Po dolgem času sta planinca spet poklicala in znova povedala koordinate, reševalci pa so jih nato usmerili proti koordinatam Leskove doline. Nekaj minut po 16. uri so reševalci naleteli na izgubljena planinca.

Bila sta slabo obuta in slabo opremljena. Gorski reševalci znova opozarjajo, da je Snežnik v megli in močnem vetru zelo zahrbtna gora, zato vsem svetujejo, naj se v takem vremenu raje ne odpravljajo nanj. Vsekakor pa bodo za vzpon na vrh Snežnika planinci še najmanj mesec dni potrebovali popolno zimsko opremo, vključno s cepinom in derezami.

Ne spreglejte