Sreda, 1. 7. 2009, 12.37
9 let
OECD: Za uravnotežen razvoj potrebne strukturne reforme

O priporočilih Sloveniji iz ekonomskega pregleda Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) danes na Brdu pri Kranju v okviru posebne konference razpravlja več kot sto predstavnikov vlade, gospodarstva, delodajalcev, delojemalcev, ekonomske stroke in nevladnih organizacij. Na njej sodeluje tudi generalni sekretar te mednarodne organizacije Angel Gurria, ki danes končuje dvodnevni obisk v Sloveniji.
Kratkoročni ukrepi morajo biti le začasne narave
Kratkoročni ukrepi, ki jih je Slovenija za spodbujanje gospodarske aktivnosti sprejela v razmerah finančne in gospodarske krize, morajo biti po prepričanju strokovnjakov OECD zgolj začasne narave. Umikati naj bi jih začeli takoj po izboljšanju gospodarskih razmer, najverjetneje od leta 2010 ali 2011, ocenjuje OECD. Poudarja, da mora to veljati tudi za ukrep subvencioniranja krajšega delovnega časa, ki ga bo po oceni OECD morda najteže odpraviti.
Ključna je pokojninska reforma
Zaradi stroškov staranja prebivalstva je ključna med njimi pokojninska reforma, opozarja OECD. Usmerjena bi morala biti predvsem v zvišanje dejanske upokojitvene starosti in znižanje nadomestitvene stopnje, kot možnost OECD ponuja usklajevanje pokojnin s cenami ali podaljšanje plačevanja prispevkov za polno pokojnino. Vlada naj bi razmislila tudi o preoblikovanju določenih prejemkov v sistem navideznih pokojninskih računov, menijo v OECD.
OECD: vlada naj znova pretehta dvig plač
Glede načrtovanega dviga plač v javnem sektorju OECD vladi svetuje, naj znova pretehta zvišanje, saj bi s tem trajno zvišala javne izdatke za približno en odstotek BDP. V realnem sektorju bi bilo smiselno obnoviti socialni sporazum, ki bi zagotovil, da realna rast plač ne bi presegla rasti produktivnosti dela, so prepričani analitiki OECD. Zmanjšati je treba, tako OECD, tudi razmerje med minimalno in povprečno plačo.
Na področju davčnih politik naj bi Slovenija znižala prispevke delodajalcev za socialno varnost, na drugi strani pa povečala obdavčenje premoženja in obseg posrednih davkov. Na nekoliko daljši rok OECD vladi v razmislek ponuja tudi morebitno zvišanje davka na dodano vrednost.
Po koncu krize nadaljevati s privatizacijo
Slovenija bi po priporočilih OECD po koncu krize morala nadaljevati privatizacijo, saj je učinkovitost podjetij v državni lasti nizka. Izboljšati bi bilo treba tudi vodenje in upravljanje državnih podjetij ter se izogibati vmešavanju države ali državnih skladov v vodenje podjetij, vodstva podjetij pa bi morala biti imenovana le na podlagi strokovnosti, še opozarja OECD v ekonomskem pregledu za Slovenijo.