Četrtek, 26. 9. 2013, 10.39
8 let, 8 mesecev
Ženska, ki bi Merklovi rekla "ne"
Tako znotraj SPD kot Zelenih so glasni nasprotniki sodelovanja z Merklovo. Vodja stranke Sigmar Gabriel je koalicijskim pogovorom naklonjen, najglasnejši nasprotniki tega pa so socialisti iz Severnega Porenja Vestfalije, dežele, kjer je SPD na oblasti, odkar je lani Hannelore Kraft tam do tal potolkla CDU in mu prizadejala najhujši poraz v zgodovini. Najvplivnejšo žensko v vrstah SPD so po veliki zmagi številni videli kot izzivalko kanclerke Merklove, a Kraftova tega ni sprejela, za prvi cilj si je postavila vladanje v svoji pokrajini.
"Nismo šli na volitve, da bi ustvarili večino za CDU in jih obdržali na oblasti," je bila jasna Kraftova, ki se boji, da bi v primeru velike koalicije njena stranka utegnila izgubiti številne člane. Prva dama SPD je dodala, da je SPD pripravljen na pogajanja, da pa bo morala biti zgodba tokrat drugačna kot leta 2005, ko se je v Nemčiji nazadnje oblikovala velika koalicija, in je SPD izgubila svoj profil socialdemokratske stranke, kar so na volitvah leta 2009 potrdili volivci. "Tokrat ne bomo šli v koalicijo mahajoč z zastavami. Tokrat se bomo osredotočili na vsebino. Demokracija prav tako potrebuje močno, živahno opozicijo," je dejala Kraftova.
Večina Nemcev, kažejo ankete, bi si želela, da bi naslednja štiri leta največje evropsko gospodarstvo vodila velika koalicija. V nemških medijih je zaokrožila informacija, da naj bi finančni minister Wolfgang Schäuble razmišljal o možnosti dviga davka za najbogatejše na 49 odstotkov, kar je eden od pogojev SPD za vstop v koalicijo. CDU je do zdaj zvišanje davkov kategorično zavračala, ena predvolilnih obljub stranke je bila, da tega ne bo naredila. SPD je postavila visoko ceno za vstop v koalicijo.