Ponedeljek, 1. 8. 2011, 7.46
9 let
V ZDA so se izognili bankrotu

Obama je povedal, da sicer še niso vsega dokončali, vendar pa je optimistično izjavil, da bo dogovor končal krizo, ki jo je Washington vsilil preostali Ameriki. Dogovor sicer pomeni zmago za republikance in poraz za demokrate, ki jim za uravnoteženje proračuna ni uspelo doseči odprave davčnih olajšav za premožne in naftna podjetja.
Oba domova kongresa morata sedaj dogovor potrditi, Obama pa ga mora podpisati do polnoči v torek po vzhodnoameriškem času oziroma do 6. ure zjutraj v sredo po srednjeevropskem času. Okvirni dogovor so potrdili tudi vodja senatne večine demokrat Harry Reid iz Nevade, vodja senatne manjšine republikanec Mitch McConnell iz Kentuckyja kot tudi Boehner.
Če kongres ne bo potrdil priporočil odbora, bodo stopila v veljavo avtomatična krčenja proračunske porabe, o čemer se morajo še dogovoriti. Kongres bo moral čez nekaj mesecev ponovno povišati mejo javnega dolga in lahko to zavrne, vendar pa lahko potem predsednik Obama na to zavrnitev da veto. S tem bodo lahko republikanci pred volitvami ponovno trdili, da je Obama odgovoren za veliko porabo in proračunski primanjkljaj.
Vendar ta ni pomembna, če bodo predlog podprli republikanci. Obama je skušal poraz ublažiti s trditvijo, da bo še vedno vztrajal pri odpravi davčnih olajšav za premožne in naftna podjetja in skušal to spraviti v priporočila odbora.
Barion: Dogodki se razvijajo v pravo smer
Novica, da je Obama z republikanci dosegel dogovor je v svetu naletela na številne pozitivne odzive. Politiki upajo, da bo to pomirilo vlagatelje na kapitalskih trgih in okrepilo svetovno gospodarsko rast.
Med prvimi evropskimi političnimi predstavniki, ki so pozdravili dogovor, je francoski finančni minister Francois Baroin. Kot je dejal, se vsi dogodki zadnjih nekaj tednov razvijajo v pravo smer oz. v smer krepitve svetovne gospodarske rasti.
Pri tem je poleg dogovora o meji javnega dolga v ZDA izpostavil tudi dogovor voditeljev evroskupine o novem reševalnem svežnju za Grčijo.
"To bo vodilo k stabilizaciji svetovnih trgov"
Baroinov optimizem je delil tudi avstralski finančni minister Wayne Swan, ki je prav tako napovedal, da bo dogovor omogočil krepitev rasti svetovnega bruto domačega proizvoda (BDP).
Da se bodo ZDA uspele izogniti delni nesposobnosti odplačevanja obveznosti (defaultu), je razveselilo tudi azijske države. Kot je sporočil uradni govorec japonske vlade Jukio Edano, pričakujejo, "da bo to vodilo k stabilizaciji svetovnih trgov".
Ekonomist kitajske komisije za nacionalni razvoj in reforme Zhu Baoliang je sicer po sporočilu Obame napovedal, da bo dogovor pomagal pomiriti skrbi vlagateljev. Hkrati s tem je opozoril, da je verjetnost, da bodo ZDA kljub dogovoru prejele slabšo bonitetno oceno, še vedno zelo velika.
Zelo kritično pa se je na novico odzvala osrednja kitajska državna televizija, ki je dogovor Obame in republikancev označila za "politično predstavo", ki bolj kot učinkovito rešitev predstavlja "pomp in ceremonijo".
Uradnega odziva Pekinga še ni
"Ameriški davkoplačevalci in lastniki ameriških obveznic lahko zdaj končno ugotovijo, da je dolžniška kriza le orodje ameriških politikov, katerih osrednja skrb je, kako priti do čim več političnega kapitala, ki bi jim lahko pomagal na naslednjih predsedniških volitvah," so dodali v enem redkih uredniških komentarjev. Uradnega odziva Pekinga na dogovor sicer še ni.
Novica je pozitivno vplivala tudi na borzni trg. Azijske borze so sklenile v zelenem, ob odprtju pa so se dvignili tudi indeksi na evropskih borzah in na ameriškem Wall Streetu, a se je prvotno navdušenje zdaj že poleglo.