Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 10. 2013,
11.13

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

ZDA zaprtje vlade

Torek, 15. 10. 2013, 11.13

8 let, 8 mesecev

V ZDA optimizem glede dogovora o financiranju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Republikanci in demokrati v senatu so pred dogovorom o končanju ustavitve delovanja dela ameriške vlade, a so v zadnjem trenutku odpovedali srečanje Baracka Obame in predstavnikov kongresa.

Vodilni senatorji so po nizu pogajanj izrazili optimizem tudi v zvezi z dogovorom, ki bi dvignil dovoljeno mejo javnega dolga. Rok za dvig se izteče 17. oktobra, saj po tem dnevu ameriška vlada ne bi mogla plačevati svojih obveznosti. Napovedujejo, da bi dogovor lahko dosegli že danes, kar bi pomirilo nervozne trge in ameriške upnike, saj bi v nasprotnem primeru, kot je bilo večkrat mogoče slišati v zadnjih dneh iz ust številnih vidnih predstavnikov držav in mednarodnih finančnih ustanov, obstajala velika verjetnost, da bi svet znova padel v recesijo.

"Upamo, da bo jutri velik dan" Vodja demokratske večine v senatu Harry Reid in vodja republikanske manjšine Mitch McConnell sta bila po celodnevnih pogovorih optimista. "Dosegli smo ogromen napredek, dogovora še ni, a napredek je fenomenalen. Upamo, da bo jutri (torek) velik dan. Sem optimist, da bomo dosegli razumen dogovor, da bomo lahko še ta teden odprli zvezno vlado, plačali račune in začeli dolgoročna pogajanja o tem, kako državi zagotoviti zdravo fiskalno osnovo," je dejal Reid. McConnell je izrazil pričakovanje, da bo doseženi dogovor sprejemljiv za obe strani.

S svojimi izjavami sta politika nakazala, da si senat želi končati krizo, ki je načela mednarodni položaj ZDA. Podrobnosti dogovora niso znane, ameriški mediji pa neuradno poročajo, da naj bi zagotovil financiranje zvezne vlade do 15. januarja prihodnje leto, mejo javnega dolga pa naj bi zvišali do 7. februarja. V zameno naj bi demokrati privolili v koncesije pri nekaterih delih zdravstvene reforme, stranki pa naj bi začeli tudi dolgoročna proračunska pogajanja.

Uporni čajankarji v predstavniškem domu Če bo v senatu dogovor o dvigu meje javnega dolga sklenjen, se bo pozornost usmerila v predstavniški dom oziroma k njegovemu predsedniku, republikancu Johnu Boehnerju, ki mora svoje predvsem najbolj konservativne strankarske kolege prepričati, naj ga podprejo. Boehnerja čaka težko delo, saj tako imenovani čajankarji odločno zavračajo popuščanje demokratom. Če dogovora ne bo, se ZDA ne bodo mogle več zadolževati in poravnavati svojih obveznosti.

Sestanek Obame z voditelji kongresa so odpovedali, da bi strani imeli več časa za pripravo sprejemljivega kompromisa. Obama je opozoril, da bi nesprejetje dogovora o dvigu meje dolga "imelo uničujoče posledice za ameriško gospodarstvo".

Povod za delno zaprtje ameriške vlade so razprtije ob začetku delovanja Obamacara oziroma nasprotovanje dela republikancev tej zdravstveni reformi, saj kongres zaradi spora ni sprejel zakona o nadaljevanju začasnega proračunskega financiranja dela vladnih agencij in te so 1. oktobra zaprle vrata.

Ne spreglejte