Iz Kaira, kjer so se na ulice podali tako privrženci kot nasprotniki odstavljenega egiptovskega predsednika Mohameda Mursija, poročajo o nasilju.
Izgredi naj bi se začeli, potem ko so Mursijevi nasprotniki, ki jih je na kairske ulice "v milijonskem številu" pozvala vojska, začeli zažigati podobe odstavljenega predsednika. Nasprotujoči si protestniki naj bi se med drugim obmetavali s kamenjem. Mursijevi nasprotniki in pristaši so se spopadli tudi v Aleksandriji, kjer sta dve osebi izgubili življenje, 40 ljudi je ranjenih. Spopadi so se razvneli kljub temu, da je proteste obeh strani spremljalo veliko število policistov in vojakov.
Mursija pridržali zaradi povezav s Hamasom
Egiptovsko sodišče je sicer odredilo 15-dnevno pridržanje odstavljenega predsednika Mohameda Mursija, ker ga želi zaslišati zaradi domnevnega sodelovanja s palestinskim gibanjem Hamas. Mursi naj bi s Hamasom med drugim sodeloval pri napadih na policijske postaje in zapore v začetku leta 2011, s pomočjo katerih so med vstajo proti tedanjemu egiptovskemu diktatorju Hosniju Mubaraku na prostost pobegnili številni islamisti in drugi politični zaporniki.
"Sovražne dejavnosti" med 18-dnevno vstajo proti Mubaraku zdaj preiskuje sodišče v Kairu in to je v okviru preiskave tudi odredilo aretacijo in zaslišanje Mursija. Na dan so namreč prišle navedbe, da naj bi pri tem sodelovala Mursijeva Muslimanska bratovščina, za pomoč pa naj bi tudi prosila voditelje Hamasa z območja Gaze. Tiskovni predstavnik Muslimanske bratovščine Gehad al Hadad je ocenil, da ta poteza sodišča dokazuje, da se je v Egiptu znova "z vso močjo vrnil" Mubarakov režim. Obtožbe na račun Mursija se po njegovih besedah "berejo, kot da gre za maščevanje starega režima".
"Hamas obsoja ta korak"
Kritično so se odzvali tudi v Hamasu. "Hamas obsoja ta korak, saj je utemeljen na predpostavki, da je gibanje Hamas sovražno," je povedal tiskovni predstavnik Hamasa Sami Abu Zuhri. Zdajšnje oblasti v Egiptu je obtožil, da podpihujejo sovraštvo do palestinskega upora in naroda. Arabsko ligo je pozval, naj posreduje v skladu s svojimi odgovornostmi, saj gre za nevaren razvoj dogodkov.
Zaostrovanje odnosov med bratovščino in vojsko?
Opazovalci njegovo presenetljivo potezo vidijo kot morebitni znak zaostrovanja odnosov vlade, ki jo je nastavila vojska, z Muslimansko bratovščino. Do zdaj je bilo aretiranih kakšnih 600 pripadnikov Muslimanske bratovščine, tudi številni vodilni v stranki. Vojska je sicer dala islamistom v četrtek 48 ur časa, da končajo večtedenske proteste in se uklonijo ali pa se soočijo z zatrtjem. V sporočilu za javnost z naslovom Zadnja priložnost vojska Muslimanske bratovščine sicer ni dobesedno navedla.
Bratovščina ostro nasprotuje odstavitvi prvega egiptovskega demokratično izvoljenega predsednika Mursija, ki so jo razglasili za državni udar. Vojska je Mursija po odstavitvi 3. julija pridržala in ga zadržuje na neznanem kraju.
Bratovščina poziv vojske vidi kot poziv k državljanski vojni
Pripadniki bratovščine so Sisijevo sredino sporočilo razumeli kot pozivanje k državljanski vojni ter obljubili tudi svoja zborovanja. Vztrajajo, da ne bodo odnehali, dokler se na oblast ne vrne Mursi.