V Afganistanu je bilo lani v nasilju ubitih 2118 civilistov, kar je 40 odstotkov več kot leto poprej, v poročilu ugotavljajo Združeni narodi.
Ti obenem zaradi razmer v Afganistanu, ki so kljub prisotnosti 70.000 tujih vojakov najslabše od padca talibanskega režima leta 2001, izražajo veliko zaskrbljenost.
Za 39 odstotkov žrtev odgovorne provladne sile
55 odstotkov vseh ubitih je bilo žrtev protivladnih sil oziroma talibanskih upornikov, za 39 odstotkov smrtnih žrtev pa so odgovorne provladne sile, med katere spadajo tudi mednarodne sile zveze Nato in sile ZDA. Odgovornosti za smrt preostalih šestih odstotkov ni moč pripisati ne eni ne drugi stran, ugotavlja poročilo misije ZN v Afganistanu, ki je namenjeno izboljšavi zaščite civilistov.
Večina žrtev ubitih na jugu države
Večina žrtev je življenje izgubila v nasilnih spopadih na jugu države, kjer sta med drugim tudi provinci Kandahar in Helmand, ki veljata za utrdbo talibanov. Velika večina civilistov, ki so bili žrtve upornikov, je pri tem umrla v samomorilskih napadih ali eksplozijah bomb, 64 odstotkov žrtev med civilisti, za katere so odgovorne provladne sile, pa so terjali zračni napadi.
Karzaj grozi s ponovnimi pogajanji o mandatu mednarodnih sil
Številne žrtve med civilisti, ki jih terjajo napadi mednarodnih sil v Afganistanu, povzročajo silno jezo prebivalcev in afganistanskih oblasti, še posebej predsednika Hamida Karzaja, ki je zagrozil s ponovnimi pogajanji o mandatu mednarodnih sil, če se tovrstni napadi ne prenehajo.
Kmalu odločitev Obame o Afganistanu
Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je v ponedeljek dejal, da se bo predsednik ZDA Barack Obama kmalu odločil, koliko dodatnih ameriških enot bo poslal v Afganistan.
Medtem pa so v ZDA objavili poročilo korporacije Rand, ki poziva k spremembi strategije v Afganistanu.
Potrebna je "sprememba igre"
Poročilo sta po naročilu Inštituta za mir ZDA sestavila Seth Jones in Christine Fair ter da gre za novo v vrsti mnenj analitikov, ki opozarjajo, da samo povečanje enot brez nove strategije ne bo prineslo uspeha. Za rešitev mednarodnih prizadevanj v Afganistanu naj bi bila nujno potrebna "sprememba igre".
Poročilo kritizira mednarodne donatorje, da niso plačali obljubljenega, in razbite strategije, saj se države, ki sodelujejo v operacijah v Afganistanu ne morejo poenotiti glede tega, kaj je največja grožnja oziroma kaj naj bi bila prioriteta. Ali je to boj proti teroristični mreži Al Kaida in talibanom ali boj proti cvetoči trgovini z mamili ali pa kaj drugega.
Uradniki del donosne trgovine z mamili
Prizadevanja za oblikovanje afganistanskih policijskih enot naj bi bila polna razočaranj, razoroževanje tujih bojevnikov in različnih milic poteka prepočasi, afganistanski državni uradniki pa so vse bolj del donosne trgovine z mamili, ugotavlja poročilo.