Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
6. 5. 2013,
14.09

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 6. 5. 2013, 14.09

9 let, 2 meseca

Umrl nekdanji italijanski premier Giulio Andreotti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V 95. letu starosti je umrl nekdanji italijanski premier Giulio Andreotti, ki je kot predsednik vlade služil kar sedemkrat.

Giulio Andreotti, ki velja za enega najvplivnejših italijanskih politikov po drugi svetovni vojni, se je rodil 14. januarja 1919 v Rimu. Med študijem prava se je pridružil federaciji italijanske katoliške univerze (FUCI), ki je bila v tistem času edina zveza katoliške univerze, ki je fašistična oblast ni prepovedala. Leta 1939 je Andreotti postal urednik revije federacije Azione Fucina, nato pa leta 1942 prevzel položaj predsednika FUCI-ja.

Med vojno delal kot novinar Med drugo svetovno vojno je Andreotti pisal za fašistično propagandno publikacijo Rivista del Lavoro, hkrati pa je bil tudi novinar časopisa Il Popolo. Leta 1944 je postal član nacionalnega odbora Krščanske demokratske stranke, po vojni pa je bil odgovoren za mladinsko organizacijo stranke.

Pri 27 letih, leta 1946, je bil izvoljen za člana italijanskega parlamenta, ki je bil odgovoren za oblikovanje nove italijanske ustave. Njegovo izvolitev je podprl Alcide De Gasperi, Andreotti pa je postal njegov asistent. Leto pozneje pa je postal podsekretar predsednika odbora ministrov, ta položaj je zadržal do leta 1954, ko je postal minister za notranje zadeve. Enak položaj je sicer zavzel še leta 1978, bil pa je tudi minister za obrambo (od 1959 do 1966 in 1974), minister za zunanje zadeve (od 1983 do 1989) in trikrat predsednik vlade (od 1972 do 1973, od 1976 do 1979 in od 1989 do 1992).

Obtožen povezave z mafijo in ugrabitve Alda Mora Andreotti je bil tudi predmet preiskave v zvezi z umorom novinarja Mina Pecorellija, ki je trdil, da je Andreotti povezan z mafijo, in z ugrabitvijo Alda Mora. Leta 1999 je bil oproščen vseh obtožb, potem ko je sojenje trajalo tri dolga leta, vendar je bil obsojen pozneje, ko je bila vložena pritožba. Andreotti je bil obsojen na 24 let zapora, vendar je prizivno sodišče spremenilo obtožbo in ga spoznalo za nedolžnega.

Veliko kritik si je med drugim nakopal tudi z nepopustljivostjo ob ugrabitvi njegovega političnega nasprotnika Alda Mora, ki so ga leta 1978 ugrabili pripadniki Rdečih brigad. Andreotti se kot premier ni želel pogajati, Mora pa so po dveh mesecih ujetništva našli mrtvega v prtljažniku avtomobila, parkiranega na neki stranski ulici v Rimu. "Krivijo me za vse, razen za punske vojne, ker sem bil takrat še premlad," je nekoč ironično dejal Andreotti.

Leta 1991 postal dosmrtni senator Italije Od leta 1946 do leta 1991 je bil sicer član parlamenta Italije, leta 1991 pa je postal dosmrtni senator Italije. Leta 2006 se je potegoval za položaj predsednika senata Italije, a je zmagal njegov protikandidat Franco Marini. Leta 2008 je bil posnet film Il Divo, ki pripoveduje o povezanosti Andreottija z mafijo. Film je bil nagrajen na znamenitem filmskem festivalu v Cannesu.

Andreotti, ključna osebnost dolgo časa vladajoče Krščanske demokratske stranke, je bil zadnja leta šibkega zdravja. Avgusta lani je bil hospitaliziran zaradi težav s srcem.

Nekdanjega italijanskega premiera bodo pokopali v torek, 12.5.2013, pogreb pa bo zasebne narave. V čast možu, ki je med zaslužnimi za izvedbo olimpijskih iger v Rimu leta 1960, bodo na športnih prireditvah po vseh državi zastave spustili na pol droga.

Ne spreglejte