Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 1. 2013,
8.40

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 1. 2013, 8.40

9 let, 2 meseca

Umrl najmlajši na Schindlerjevem seznamu, ki je preživel holokavst (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Leon Leyson je bil star komaj 13 let, ko je začel delati v tovarni Oskarja Schindlerja, in bil tako najmlajši na seznamu več tisoč tistih, ki so se rešili pred smrtjo v koncentracijskih taboriščih.

Leyson se je leta 1949 skupaj z družino preselil v Los Angeles, služil v ameriški vojski in delal kot učitelj. Z ženo Liz je imel tudi dva otroka. Umrl je star 83 let. Schindler je bil odločen, da reši kar največ Judov Ko so nacisti napadli Poljsko, je bil Leyson star deset let, živel pa je v Krakovu. Judje so bili prisiljeni živeti v getu, Leysonov oče pa je bil eden izmed redkih moških, ki je lahko šel na delo iz geta, poroča NBC News. Imel je srečo, da je bil njegov šef Oskar Schindler, Nemec, ki je bil šokiran nad grozotami, ki so jih zagrešili nacisti, zato je bil odločen, da reši kar največ Judov. Leta 1943 so Schindlerju dovolili, da lahko delavci bivajo v njegovi tovarni. Na skrivaj jim je nosil hrano in jim omogočil, da so živeli v razmerah, ki jih nacisti nikakor niso tolerirali.

Mali Leyson Med temi delavci je bila tudi Leysonova sedemčlanska družina, ki se je znašla na Schindlerjevem seznamu in bila tako rešena pred smrtjo v taboriščih. Leyson je tako skupaj s starši ter starejšim bratom in sestro preživel holokavst. Dva brata so ubili.

"Pet nas je preživelo vojno in preživeli smo zaradi Schindlerjevega seznama," je povedal Leyson v intervjuju leta 2008.

Leyson je bil sicer premajhen, da bi ustrezno delal s stroji v tovarni, zato je vedno stal na škatli, Schindler, s katerim je zgradil dober odnos, pa mu je govoril mali Leyson. "Včasih, ko je bil sam, je prišel do mene in sva se pogovarjala. Naročil je tudi, naj dobim nekoliko več hrane," je pripovedoval Leyson.

Potem ko so nacisti izdali ukaz, da se vse Jude iz Krakova premesti v Auschwitz, se je Schindler za preživetje Judov boril z visokimi podkupninami in uporabil ves svoj vpliv, da jim je lahko zagotovil, da so bili varno premeščeni iz mesta.

O svoji izkušnji je govoril po letu 1993 Leyson o svoji vojni izkušnji ni govoril vse do leta 1993, nato pa se je izpovedal tudi za film Stevena Spilberga Schindlerjev seznam.

Predaval je tudi na različnih srečanjih, kjer so svojo zgodbo delili tudi drugi preživeli. Pogosto je pripovedoval zgodbe o svojem 16-letnem bratu, ki mu je Schindler ponudil delo v tovarni, ki bi rešilo njegovo življenje, vendar se je ta odločil, da odide v taborišče skupaj s svojim dekletom, saj ni želel, da bi ostalo samo.

Več let po vojni je Leyson v ZDA srečal Schindlerja. Ta ga je prepoznal in mu rekel: "Vem, kdo si. Ti si mali Leyson."

Ne spreglejte