Torek, 10. 2. 2009, 19.41
8 let, 9 mesecev
Ulice francoskih mest zasedli nezadovoljni študenti
Od vlade so zahtevali, naj prekliče načrt o ukinitvi 900 delovnih mest na univerzah in poveča sredstva, namenjena za štipendije.
Sindikati zaposlenih na univerzah in študentske organizacije, ki so organizirali današnje proteste, zatrjujejo, da se je na njih zbralo prek 50.000 udeležencev, medtem ko francoska policija navaja podatke o 17.000 protestnikih.
Raziskovalci na univerzah so med drugim zahtevali, naj vlada umakne odlok, ki spreminja njihov zaposlitveni status in njihove delovne pogoje. Študenti so medtem izrazili nestrinjanje z napovedanim krčenjem delovnih mest na področju izobraževanja in nezadovoljstvo nad spremembami ustaljenega učnega načrta.
Pred vrati so širši socialni nemiri
Deset dni po množičnem shodu, na katerem so udeleženci zahtevali pomoč države zaradi ukinjanja delovnih mest in nizkih plač, je vlada proteste spremljala s precejšnjo zaskrbljenostjo.
Medtem ko so sindikati že zagrozili z novo splošno stavko, ki naj bi potekala 19. marca, se francoske oblasti namreč bojijo, da bi konflikt s študenti, ki predstavljajo velik delež francoske družbe, utegnil spodbuditi širše socialne nemire.
Podpora predsedniku Sarkozyju je padla na najnižjo raven
Prav v luči teh skrbi je francoska ministrica za visoko šolstvo Valerie Pecresse imenovala posebnega pogajalca, ki naj bi v pogajanjih s sindikati ublažil nastale razmere, poleg tega pa je predlagala tudi ponovno preučitev reform, ki naj bi v veljavo stopile septembra.
Svetovna gospodarska in finančna kriza, ki se ji tudi Francija ni izognila, je s seboj prinesla vse pogostejše proteste, obenem pa je podpora predsedniku Sarkozyju padla na najnižjo raven, odkar je zasedel predsedniški položaj. Po zadnjih raziskavah ga namreč podpira še 36 odstotkov Francozov.