Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 9. 2015,
7.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Madžarska begunci kriza

Torek, 15. 9. 2015, 7.09

8 let, 7 mesecev

Tok beguncev z juga Srbije se preusmerja proti Hrvaški

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Potem ko je Madžarska z uveljavitvijo zelo strogega zakona o migrantih praktično zaprla mejo, se je tudi Avstrija odločila za nov ukrep - opolnoči bo uvedla nadzor na svojih mejah.

Iz Srbije pa prihajajo informacije, da prevozniki, ki so begunce doslej iz Preševa na jugu Srbije vozili v Beograd oziroma na mejo z Madžarsko, zdaj begunce prevažajo v Šid na meji s Hrvaško.

Avstrijska vlada je o odločitvi o ponovni uvedbi nadzora na mejah in začasni odpravi izvajanja določil schengenskega sporazuma obvestila tudi Evropsko komisijo. Avstrija bo poostrila nadzor na mejah s Slovenijo, Madžarsko, Italijo in Slovaško.

Najprej bodo nadzor sicer poostrili na madžarski meji in šele kasneje, če bo to potrebno, tudi na drugih mejah. Po prvih sporočilih je bilo razumeti, da bo Avstrija že opolnoči začela nadzorovati vse svoje vzhodne in južne meje, torej tudi s Slovenijo.

Glede na pismo, ki ga je avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner poslala evropskemu komisarju za migracije Dimitrisu Avramopulosu, naj bi ukrepe za nadzor meje uvajali stopenjsko. Na valove migrantov in beguncev ter na aktivnosti tihotapcev z ljudmi naj bi se odzivali "fleksibilno".

Na Madžarskem prve aretacije beguncev Zaradi popolnega zaprtja meje s Srbijo se je ponoči le manjše število beguncev odločilo poskusiti preko Madžarske priti v Evropsko unijo. Ponoči je madžarska policija ob poskusu nezakonitega prehoda madžarsko-srbske meje - preplezali so ograjo na meji - aretirala 16 ljudi, devet sirskih državljanov in sedem Afganistancev.

V skladu z ostrejšo zakonodajo jim grozi do tri leta zaporne kazni. Novi zakon, ki so ga sprejeli po hitrem postopku, nezakonit prestop meje določa kot kaznivo dejanje, ki ga kaznujejo s tremi leti zapora, medtem ko je do zdaj to veljalo za prekršek.

Pet let zapora grozi tistim, ki bodo povzročili škodo, na primer če bi prerezali žičnato ograjo na meji, da bi lahko vstopili iz Srbije na Madžarsko. Višajo se tudi kazni za tihotapce ljudi, ki se bodo po novem lahko za zapahi znašli za 20 let.

Slovenija pripravljena na begunce Slovenija je po besedah pristojnih oblasti pripravljena na morebitni prihod večjega števila beguncev kot posledice zaostrene madžarske zakonodaje.

Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je pojasnil, da bi Slovenija ta teden, če bi prišlo do nenadnega prihoda večjega števila migrantov, lahko nastanila nekaj tisoč ljudi, kapacitete pa se dnevno povečujejo. Prihod zelo velikega števila ljudi bi hkrati predstavljal izziv, je še ocenil po ponedeljkovem sestanku pristojne operativne skupine.

Vojska se bo vključila, če bo beguncev več kot 500 Ministrica za obrambo Andreja Katič je povedala, da je ministrstvo vključeno v kontingentni načrt za zagotovitev nastanitve in oskrbe v primeru povečanja števila prosilcev za mednarodno zaščito. Slovenska vojska lahko pomaga, če policija ne bi mogla obvladovati razmer na meji, a bi bil za to potreben sklep vlade.

A Katičeva meni, da to ne bo potrebno. Po njenih besedah bo zato vojska po potrebi lahko pomagala zgolj z nudenjem logistične podpore. Vojska bi se s svojimi zmogljivostmi vključila, če bi se v Sloveniji nastanilo več kot 500 migrantov. A še takrat le tako, da bi ob izčrpanju drugih kapacitet ponudili svoj center v Logatcu, kjer je možnost tako nastanitve v zidanih objektih kot v šotorih ali kontejnerjih.

Borut Pahor za begunske kvote in politični konsenz Predsednik republike Borut Pahor in švicarska predsednica Simonetta Sommaruga sta se zavzela za skupno evropsko politiko pri reševanju begunske krize. Oba sta podprla solidarnost z begunci in uvedbo kvot, ki po njuni oceni sicer niso končna rešitev, so pa potrebne.

Pahor pravi, da Evropa potrebuje učinkovitost na zunanjih mejah in solidarnost znotraj EU. V zvezi z reševanjem begunske krize in sprejemom beguncem se je zavzel za čim širši politični konsenz v Sloveniji.

Zakaj je Madžarska lahko nepropustna? Uveljavitev novih ukrepov bo Madžarski omogočila ograja na 175-kilometrski meji s Srbijo, ki jo želijo oblasti s pomočjo vojske zelo hitro dokončati. Skupaj je letos po oceni madžarskih oblasti v državo prišlo najmanj 175 tisoč beguncev.

Izredne razmere na jugu države Zaradi begunske krize je Madžarska v dveh regijah na jugu države razglasila izredne razmere, v okviru katerih imata policija in vojska večja pooblastila za soočanje z begunsko krizo.

Pred zaprtjem meje s Srbijo je v ponedeljek na Madžarsko vstopilo rekordnih devet tisoč beguncev in migrantov.

Madžarska policija je zjutraj zaprla promet na mejnih prehodih Röszke in Asothalom s Srbijo. Na srbski strani meje sicer čaka približno dva tisoč beguncev.

Begunci gladovno stavkajo Zaradi zaprtja srbsko-madžarske meje so novi begunci, ki so prišli na mejo, začeli gladovno stavkati. V skupini od 200 do 300 protestnikov v tranzitni coni v kraju Röszke so številni nosili table z napisom "Nič vode, nič hrane do odprtja meje". Že prej so protestniki hrano, ki so jo dobili od lokalnih oblasti, vrgli stran. Med protestniki so tudi otroci.

Madžarska sicer začenja tudi priprave za gradnjo ograje ob meji z Romunijo.

Ne spreglejte