Torek, 3. 3. 2015, 13.17
3 leta, 10 mesecev
Teorije zarote: Nemcova so ubili Američani
Na tisoče ljudi se danes zgrinja v Center Saharov v Moskvi, kjer se poslavljajo od ruskega opozicijskega politika Borisa Nemcova, ki je bil umorjen v petek.
Kot vsak odmeven dogodek je tudi atentat na vodjo ruske opozicije izzval mnogo teorij o tem, kdo je morilec oziroma kdo je naročil umor. Opozicija trdi, da ga je umoril Vladimir Putin, uradne teorije umora pa vpletenost Kremlja seveda izključujejo, vpletajo pa druge možne krivce od Američanov do ljubosumnih bivših žen.
Zato ni čudno, da zdaj glede na neformalne internetne ankete organizacije AntiMaidan kar 45 odstotkov tistih, ki so odgovorili na anketo, verjame, da so Nemcova ubili Američani z namenom, da bi sprovocirali proteste, podobne tistim na kijevskem Maidanskem trgu. Na drugem mestu po odgovorih je, da ga je ubila opozicija sama, da bi podžgala zanimanje za proteste. V to verjame 23 odstotkov anketiranih.
"Nekateri ubijajo javno, pred kamerami, tako kot islamisti na Bližnjem vzhodu. Drugi ubijajo na tak način, da se ne vidi, da so povezani z umorom, ob tem pa momljajo nekaj o demokraciji," je za državno televizijo Rossia-1 že v nedeljo dejal Dimitrij Kiseljov, direktor državnega medijskega konglomerata Russia Today in zatrdil, da je bila to zrežirana "krvava provokacija".
Tudi drugi uradniki oblasti so v medijih dajali podobne izjave o vpletenosti Zahoda. "Zakaj bi se bali teorij zarote? Poglejte, kaj počne CIA. Ugrabljajo naše državljane, jih mučijo, delajo lahko vse, kar hočejo," je za isto televizijo dejal poslanec skrajno nacionalistične liberalno demokratske stranke Andrej Lugovoj. Prav njega v Veliki Britaniji želijo poklicati na zaslišanje v zvezi z njegovo vlogo pri zastrupitvi vohuna Aleksandra Litvinenka leta 2006. "Ne opozicija ne oblast nima toliko koristi od smrti Nemcova, kot jo ima Zahod," je prepričan.
Teorijo o zahodni vpletenosti podpira tudi čečenski voditelj Ramzan Kadirov, ki je na Instagramu zapisal, da "ni dvoma o tem, da so umor Nemcova organizirale zahodne obveščevalne službe, ki iščejo vse načine, da bi Rusijo pahnile v notranji konflikt". Ob tem pa je pozabil, da so Nemcovu grozili tudi njegovi osebni stražarji, ker je vztrajno kritiziral čečenskega voditelja.
Razlog za umor Nemcova naj bi bilo to, da je zagovarjal sekularno državo in da je bil zagovornik svobode govora, še posebno po januarskih umorih novinarjev pariškega Charlie Hebdoja. Preiskovalci so tudi dejali, da imajo dokaze o tem, da so mu grozili islamski skrajneži. A ta teorija se zdi res malo verjetna.
Na televizijski postaji Zvezda, ki je v lasti ruskega ministrstva za obrambo, so kot razlago umora ponudili teorijo o proukrajinskih skrajnih nacionalistih. Vodja ukrajinske stranke Desni sektor Dmitro Jaroš je namreč že večkrat izjavil, da bi bilo treba v Rusiji izvajati teroristične napade, s čemer bi oslabili Rusijo. Umor vodje opozicije bi tako prinesel veliko možnosti za kaos v Moskvi.
Tudi v časopisu Izvestija, ki je blizu oblasti, so kmalu po umoru objavili trditev, da preiskovalci raziskujejo v smeri Ukrajine. Sumili naj bi namreč, da je umor naročila ukrajinska obveščevalna služba.
Pojavili so se tudi namigi, da je Duritskaja namenoma vodila svojega partnerja na kraj zločina, na most v bližini Kremlja in da njena vloga ni tako nedolžna. Prav tako naj bi bila sumljiva bivša žena od Nemcova, Raisa Ahmetovna, od katere naj se ne bi nikoli uradno ločil. Ali pa katera od drugih žensk očitno razburljivega ljubezenskega življenja ruskega politika.
Ukrajinska manekenka, edina priča umora, ki so jo tri dni zasliševali, je dejala, da je še vedno v šoku, da ni videla morilca, le bel avtomobil. Dejala je še, da se boji, da jo bodo vpletli v umor in da je vesela, da so ji dovolili, da se vrne domov v Kijev.