Ponedeljek, 16. 1. 2012, 14.28
8 let, 8 mesecev
Švetak: Očividci so kapitana videli v družbi simpatičnega dekleta
Zakaj je po vašem strokovnem mnenju prišlo do nesreče na luksuzni potniški ladji Costa Concordia?
Glede na izjave kapitana ladje Francesca Schettina in izjav nekaterih potnikov je šlo za tipično navigacijsko napako. Ob dejstvu, da je Republika Italija ukinila vse srednje pomorske šole in fakultete za pomorstvo in da se bodoči pomorski kader v obliki kratkih tečajev kali pri zasebniku, sem predvideval, da je njihov kader temu podvržen. Sodeč po fotografiji kapitana, predvidevam, da je starejše generacije, kar posledično sicer pomeni, da ima izkušenj dovolj, zato domnevam, da je prišlo do napak pri internem izobraževanju oziroma pri tako imenovanem Bridge Team Manegementu, sistemu, ki prihaja iz letalske industrije, v katerem se odločitev poveljnika najmanj enkrat preveri še pri drugih častnikih. To po eni strani povzroči zmanjšanje avtoritete samega kapitana, po drugi pa pomeni eliminacijo oziroma zmanjševanje negativnih vplivov kapitanove odločitve na varnost same plovbe.
Na fotografijah je vidno tudi, da je stabilizator nepoškodovan, zato bi lahko zaključil, da je šlo za tipični človeški dejavnik oziroma za tip poveljnika, ki se mu je zdelo, da ima toliko znanja in sreče, da se mu nič ne more zgoditi. Šlo je pravzaprav za izigravanje pravil. Poveljnik se je želel čim bolj približati obali oziroma vzhodnemu delu otoka Giglio (zaradi potnikov ali čustvene nestabilnosti – očividci so ga videli v družbi simpatičnega dekleta). Ko je dojel, da je obali preblizu, se je ustrašil in obrnil proti kopnemu (Italiji) in to je lahko edina razlaga za nastanek luknje takoj po stabilizatorju. Zaradi težav pri evakuaciji se je poveljnik odločil za namerno nasedanje. Kapitanovo izjava, da je na oviro naletel pri prvem otoku, fotografije demantirajo, čeprav je tudi mogoče, da v elektronskih navigacijskih kartah ti grebeni niso vrisani. Ker lahko potegnemo več zaključkov, je bolje, da počakamo na analizo vseh podatkov iz zapisovalca podatkov o plovbi, dveh spletnih kamer, ki se nahajajo na sami ladji in eni spletni kameri na otoku Giglio. Zaslišanje poveljnika, predvsem njegovi izgovori, preostalih članov posadke in častnikov, ki so se v tem trenutku nahajali na poveljniškem mostu, bo prav gotovo zelo zanimivo.
Kakšne napake so nastajale pri samem postopku reševanja?
Postopek reševanja zaradi nastale panike ni bil izpeljan pravilno. Izvor panike bi bilo potrebno ustaviti. Tukaj se odpira vprašanje časovnice izvajanja teh vaj. Po mojem mnenju bo potrebno uvesti izvajanje vaj pred izplovitvijo iz pristanišča, kar pa bo seveda povzročilo dodatne stroške, ki jih bodo morala kriti ladijska podjetja. Vaja s takšnim številom potnikov in njena analiza traja tri ure ali več. Vprašanje, ki se postavlja, je tudi, kako bi se potniki odzvali na vajo, češ "plačal sem za užitek, ne pa da me 'gonite po palubi'".
Kakšen je sistem poveljevanja na ladji?
Različen. Na trgovskih ladjah je posadka enojna, na potniških dvojna. Na ladji sta prisotna dva poveljnika, kapitan (Captain) in njegov pomočnik (Staff captain), ki lahko v vsakem trenutku prevzame upravljanje ladje. Poveljnik ladje je odgovoren za varnost ladje, potnikov, posadke, tovora.
Potniki na križarki Costa Concordia so poročali o šifrah Tango Indija in Tango Star, ki so se širile po zvočnikih. Kaj ti dve šifri označujeta?
Različno. Vsako podjetje ima v ogib prekomernemu vznemirjanju potnikov svoje šifre.
Kakšen je potek evakuacije? Kje so shranjeni rešilni jopiči? Ali mora biti število jopičev enako številu potnikov ali mora biti večje (za primer če so na ladji tudi slepi potniki)?
Evakuacija poteka po ustaljenem postopku. Potniki in posadka se po alarmu zberejo na dogovorjenem mestu za izkrcavanje in evakuacija se lahko začne. Število jopičev mora biti skladno s Kodeksom za opremo za reševanje ter preživetje, njihovo število pa za 30 odstotkov presega število potnikov in članov posadke. Vse je odvisno od vrste ladje in njenega področja plovbe.
Kakšen je vrstni red reševanja?
Najprej so na vrsti potniki, in sicer po vrstnem redu: otroci in ženske oziroma družine, šele nato je na vrsti posadka, nato častniki in nazadnje poveljnik ladje.
Zakaj je pravilo, da kapitan zadnji zapusti ladjo?
Poveljnik ladje je odgovoren za varnost ladje in s tega vidika mora najprej poskrbeti, da ladja ostane na površini čim dalj časa, poskrbeti za evakuacijo potnikov in posadke. To pravilo določa 165. člen Pomorskega zakonika.
Reševalci so že našli črno skrinjico. Kakšne informacije hrani in kako lahko pomaga pri rekonstruiranju dogodkov na ladji?
Zapisovalec podatkov o plovbi je obvezen za ladje za križarjenja z bruto tonažo več kot 3000. Vsebuje podatke o lokaciji, datumu, hitrosti skozi vodo ali prekodna, kurzu po girokompasu, zvočne posnetke s poveljniškega mostu, vključujoč obe krili, VHF-radiokomunikacijo, globinomer, glavne alarme, status odprtja vrat, odklon krmila, glavni motor/propeler, manevrske bočne vijake, anemometer oziroma hitrost vetra in smer.